شناسه خبر : 8564 لینک کوتاه
تاریخ انتشار:

زرگری یا موسسه مالی؟

رگه‌های سفته‌بازی در بازار طلا و سکه و ایجاد حباب سرمایه‌گذاری در آن‌که به نفع زیاد عده‌ای در سال‌های اخیر منجر شده عاملی است که قادر است بازار را از انتفاع مصرفی بیندازد و به منفعت سرمایه‌ای مبتلا کند.

در خلال سال‌های اخیر حرفه زرگری و طلافروشی از شمایل یک کسب و کار کالایی به یک موقعیت شغلی مالی تغییر جهت داده است. این تغییر جهت در مقایسه با موسسات اعتباری یک تفاوت عمده دارد و آن مبتنی بودن این کسب و کار بر پایه کالایی به نام طلاست. این مساله برای این صنعت یک آسیب جدی تلقی می‌شود و نتایج این آسیب ورود و خروج ریسک‌های پیش‌بینی‌نشده به آن مانند ریسک‌هایی است که در دوره‌های تجاری بر بازارهای مالی کشور حاکم است.
دلیل این امر نیز روشن است؛ رگه‌های سفته‌بازی در بازار طلا و سکه و ایجاد حباب سرمایه‌گذاری در آن‌که به نفع زیاد عده‌ای در سال‌های اخیر منجر شده عاملی است که قادر است بازار را از انتفاع مصرفی بیندازد و به منفعت سرمایه‌ای مبتلا کند. در این مدت که نفع سرمایه‌گذاری در بازار طلا بیش از نفع مصرفی آن بود طلا و سکه حتی کارکردهای گذشته خود را نیز از دست داد؛ به عنوان مثال اگر در گذشته هدیه دادن طلا و سکه سنت مرسومی در کشور بود، در دوران رونق تجاری این کالاها، این کارکرد از میان رفت و افراد طلا و سکه را اغلب به منظور انتفاع از حباب آن و افت‌وخیزهای قیمتی خریداری کرده‌اند.
حال این موضوع حرفه طلافروشی را به یک موسسه مالی تبدیل کرده و خروج از این نگاه مدتی به زمان نیاز دارد که خوشبختانه کاهش قیمت، این روند گذار را تشدید می‌کند.

دراین پرونده بخوانید ...

دیدگاه تان را بنویسید