شناسه خبر : 8480 لینک کوتاه
تاریخ انتشار:

نوع مدیریت کارلوس کی‌روش چقدر در موفقیت‌های تیم ملی پررنگ بود؟

استراتژی آقای کی‌روش

تیم ملی فوتبال ایران طی سال‌های اخیر نتایج بسیار خوبی کسب کرده، به طوری که اگر این تیم را نسبت به گذشته مقایسه کنیم، می‌بینیم تغییرات چشمگیری در نحوه مدیریت خود داشته است.

امیر حاج‌رضایی/ کارشناس فوتبال
تیم ملی فوتبال ایران طی سال‌های اخیر نتایج بسیار خوبی کسب کرده، به طوری که اگر این تیم را نسبت به گذشته مقایسه کنیم، می‌بینیم تغییرات چشمگیری در نحوه مدیریت خود داشته است. این تیم این روزها با درایت کارلوس کی‌روش روزهای بسیار خوبی را در قاره کهن سپری می‌کند به طوری که بیش از سه سال و نیم از آخرین شکستش مقابل یک تیم آسیایی می‌گذرد. بنابراین باید بپذیریم تیم ملی با مدیریت و سرمربیگری کارلوس کی‌روش نسبت به گذشته تغییرات چشمگیری داشته است.
شاید بتوان گفت رمز موفقیت کارلوس کی‌روش مدیریت صحیح او در تیم ملی است. او به خوبی می‌داند مدیریت در یک تیم چقدر در موفقیت آن تیم تاثیرگذار است، بنابراین تمام تمرکزش را روی نحوه صحیح مدیریت گذاشته است. کی‌روش به خوبی حواشی تیم ملی را مدیریت می‌کند و از دستیارانش هم می‌خواهد که درست به این مقوله ورود کنند. او به خوبی همه چیز را مثل یک مدیر خوب زیر نظر دارد و به این فکر می‌کند که چگونه اجزای تحت رهبری‌اش را با یکدیگر هماهنگ کند.
یکی از نکات مثبت کارلوس کی‌روش در مدیریت تیم ملی را می‌توان مبارزه با بازیکن‌سالاری دانست. درست زمانی که تیم ملی روزهای حساسی را سپری می‌کرد برخی بازیکنان احساس می‌کردند از تیم ملی بزرگ‌تر هستند و هر کار بخواهند می‌توانند انجام بدهند، اما کی‌روش بدون کوچک‌ترین ترسی آنها را کنار گذاشت تا تیمش به دور از حواشی و بازیکن‌سالاری به راهش ادامه دهد. شاید بهتر باشد بگوییم که کی‌روش در مکتب فرگوسن تحصیل ‌کرده و به همین خاطر است که نقش مدیریت در فوتبال را به خوبی می‌داند و نقش مدیریت را در موفقیت یک تیم درک می‌کند.
سال‌ها بود تیم ملی فوتبال ایران نقش یک مدیر را به خود ندیده بود اما همان‌طور که عنوان شد تیم ملی علاوه بر نتایج خوبی که کسب کرده در مباحث دیگر هم رشد داشته است که همه این اتفاقات به خاطر مدیریت خوب در تیم ملی بوده است. جوانگرایی، حضور بازیکنان مستعد و متکی نبودن به یک بازیکن را می‌توان از دستاوردهای کی‌روش دانست.
اگر به برنامه نود و نظرسنجی این برنامه نگاه کرده باشید متوجه می‌شوید مردم هم مهم‌ترین عامل موفقیت تیم ملی را مدیریت کارلوس کی‌روش و برخورد با بازیکن‌سالاری می‌دانند. سال‌ها بود در فوتبال ایران بازیکن‌سالاری رواج چشمگیری داشت اما یک مربی خارجی به فوتبال ایران آمد و مقابل خیلی از همین بازیکنان ایستاد تا تیمش یکرنگ و یکدست شود. شاید خیلی‌ها این مساله را کوچک و پیش پا افتاده قلمداد کنند اما اگر در یک تیم فقط یک نفر ساز مخالف بزند شرایط به طور کامل تغییر خواهد کرد، به طور مثال شاید یک بازیکن از نظر فنی بسیار خوب باشد و بتواند به تیم کمک کند اما به لحاظ رفتاری حواشی زیادی پیرامون تیم ایجاد کند، بنابراین مربیان شجاع افرادی هستند که با مدیریت صحیح با این‌گونه بازیکنان مقابله می‌کنند و اجازه نمی‌دهند برای تیم‌شان حاشیه بسازند.
یکی‌ دیگر از نکات مثبت مدیریت کی‌روش نظم و دیسیپلینی است که خوب در تیم ملی ایجاد کرده است. کی‌روش در تیم ملی نظم خوبی را ایجاد کرده است به طوری که در حال حاضر همه بازیکنان دقیقاً می‌دانند چه زمانی باید برای صرف صبحانه آماده شوند یا چه زمانی باید خودشان را برای تمرین آماده کنند و در چه ساعتی استراحت کنند. اینکه یک مربی بین‌المللی این‌گونه خوب تیمش را مدیریت می‌کند نشان‌دهنده هوش بالایش در مدیریت صحیح است. این مربی حتماً از نقش مدیریت در موفقیت آگاه است.
کی‌روش به عنوان یک مربی خارجی در فوتبال ایران مدیریت را در کارش جدی گرفت و می‌بینیم تیم ملی هم نتایج خوبی را کسب کرده است اما در میان مربیان ایرانی هم افرادی بودند که بسیار جدی تیم ملی را مدیریت می‌کردند. به طور مثال افرادی همچون محمد مایلی‌کهن و علی پروین یا محمد خاکپور، افرادی بودند که با پدیده بازیکن‌سالاری مقابله کردند و نظم و همین‌طور دیسیپلین خاصی در تیم‌شان ایجاد می‌کردند.
به خاطر دارم در زمان علی پروین بازیکنان در رختکن مقابل پروین، حتی جسارت ایستادن را نداشتند، این در حالی است که این روزها می‌بینیم بازیکن جواب مربی‌اش را می‌دهد! مایلی‌کهن هم بسیار جدی با بازیکن‌سالاری مقابله کرد و اجازه نداد بازیکنانی که فکر می‌کردند از تیم ملی بزرگ‌تر هستند عرض‌اندام کنند. این روزها کی‌روش هم با این رمز موفقیت تیم ملی را به جلو می‌برد و نتایج بسیار خوبی گرفته است.
کارلوس کی‌روش از دنیایی به فوتبال ما آمده که فوتبال حرفه‌ای در آنجا رواج داشت. او روی نیمکت تیم‌های بزرگی همچون منچستریونایتد و رئال مادرید نشسته است که از نظر امکانات همیشه بهترین‌ها را در اختیار داشته‌اند بنابراین کی‌روش در فوتبال ایران هم به دنبال بهترین‌هاست. او تیمش را به بهترین شکل مدیریت می‌کند و بهترین امکانات را هم می‌خواهد. به طور مثال یک زمین چمن مناسب و همین‌طور لباس تمرینی و لباس‌های شیک و باکیفیت از اصلی‌ترین اجزای یک تیم فوتبال هستند که سرمربی تیم ملی به دنبال فراهم کردن آنهاست. شما اگر به عنوان یک فرد لباس شیک و تمیز بپوشید روحیه خوبی هم می‌گیرید، بنابراین تیم ملی هم نیاز دارد که البسه مناسب به تن کند تا با بهترین امکانات خودش را برای مقابله با حریفان آماده کند.
با استراتژی کی‌روش فعلاً صدرنشین هستیم. کی‌روش تخصص ویژه‌ای در کارهای دفاعی دارد. برای او اولویت کارهای تدافعی است. حالا نمی‌شود خرده‌ای هم گرفت؛ فوتبال تدافعی نه غیراخلاقی است و نه غیرقانونی هرچند طبیعتاً مردم فوتبال تهاجمی را بیشتر دوست دارند. نباید از این موضوع چشم‌پوشی کرد که کی‌روش از لحاظ کارهای دفاعی تیم ملی را کم‌کم به تکامل رسانده است. در این خط بازیکنان ما تمرکز، تعادل و کنترل لازم را دارند. ملی‌پوشان اصول دفاعی را آموخته‌اند و برحسب همین اصول است که گل خورده‌ای هم نداریم. استراتژی کی‌روش در آسیا جواب می‌دهد؛ می‌شود اصولی دفاع کرد و بعد روی یک ضدحمله به تیم‌های آسیایی گل زد. می‌خواهم از صحبت‌های فیلیپه اسکولاری در تشریح وضعیت تیم ملی ایران استفاده کنم. اسکولاری می‌گوید: «تیم ایران فقط در ۵۰ متر عقب زمین تمرین کرده است.» این استراتژی در نوع خودش جالب است چون ردپای کی‌روش در آن دیده می‌شود؛ درست مثل زمانی که ردپای کی‌روش در کارهای تدافعی منچستریونایتد هم دیده می‌شد. حالا همان‌طور که گفتم این استراتژی در آسیا جواب داده ولی هنوز کی‌روش راه‌حلی برای تقابل با تیم‌های مطرح‌تر پیدا نکرده است. ما در جام جهانی در یک بازی سعی کردیم فوتبال تهاجمی را به نمایش بگذاریم که مقابل بوسنی بود. آنجا بود که متوجه شدیم حرف‌های اسکولاری بی‌دلیل نبوده است. شاید بتوان گفت یکی از نقاط ضعف این روزهای فوتبال ایران ضعف مدیریت فدراسیون فوتبال باشد. اگر در فدراسیون مدیریت قدرتمندی وجود داشت قطعاً کی‌روش هم به خارج از وظایف خودش وارد نمی‌شد تا خیلی‌ها به این مساله انتقاد کنند. من بر این باورم که اگر در فدراسیون فوتبال مدیریت صحیحی وجود داشت کی‌روش هم به وظایف خودش می‌رسید. متاسفانه در فوتبال ایران ضعف مدیریت وجود دارد که این موضوع در خیلی از موارد به فوتبال ما ضربه زده است. در بیشتر موارد مدیران بدون اینکه اطلاع درستی داشته باشد برای حفظ صندلی خود تلاش می‌کنند که این موضوع اصلاً به سود فوتبال ما نیست.
به طور کلی معتقدم کارلوس کی‌روش نان مدیریت صحیحش در فوتبال را می‌خورد و رمز موفقیت او تنها اکنون همین مساله است. یعنی مدیریت صحیح او باعث شده تیم ملی با وجود ضعف‌های مدیریتی که در فوتبال ما وجود دارد، نتایج خوبی کسب کند.

دراین پرونده بخوانید ...

دیدگاه تان را بنویسید