شناسه خبر : 8459 لینک کوتاه
تاریخ انتشار:

دلیل اصلی شکل‌گیری پیمان پولی یورو چه بود؟

من، یورو ۱۵ سال دارم

یورو واحد پول یکسان در کشورهای اروپایی است که در سال ۱۹۹۹ پیشنهاد شد.

مونا مشهدی‌رجبی
یورو واحد پول یکسان در کشورهای اروپایی است که در سال ۱۹۹۹ پیشنهاد شد. در همان ابتدا یازده کشور این واحد پولی را جایگزین واحد پولی خود کردند تا از مزایای عضویت در اتحادیه پولی یورو بهره‌مند شوند ولی به تدریج بر شمار اعضا افزوده شد. البته شمار کشورهایی که عضو این اتحادیه پولی هستند کمتر از کشورهایی است که عضو اتحادیه اروپا هستند.
هم‌اکنون بیست و هشت کشور اروپایی عضو اتحادیه اروپا هستند ولی تنها ۱۹ کشور عضو اتحادیه پولی یورو هستند که این کشورها عبارت‌اند از: اتریش، بلژیک، قبرس، استونی، فنلاند، فرانسه، آلمان، یونان، ایرلند، ایتالیا، لاتیو، لیتوانی، لوکزامبورگ، مالت، هلند، پرتغال، اسلواکی، اسلوونی و در نهایت اسپانیا. اما علاوه بر این کشورها شماری از کشورهای اروپایی غیر‌عضو اتحادیه اروپا هم از یورو به عنوان واحد پول مورد استفاده در مبادلات رایج کشور خود استفاده می‌کنند که این کشورها عبارت‌اند از مونته‌نگرو، واتیکان و در نهایت موناکو.
هدف اصلی از معرفی واحد پولی یورو یکپارچه کردن عملکرد اقتصادی و وضعیت بازار ارز در کشورهای عضو اتحادیه اروپا بود و قرار بر این بود که تمامی کشورهای عضو منطقه یورو به عضویت اتحادیه پولی یورو درآیند. ولی طبق قوانین تصویب‌شده در معاهده ماستریخت یا پیمان اتحادیه اروپا که در سال ۱۹۹۲ در ماستریخت هلند منعقد شد و زمینه را برای ایجاد اتحادیه اروپا و اتحادیه پولی یورو فراهم کرد، تنها کشورهایی می‌توانستند به عضویت اتحادیه پولی یورو درآیند که ساختار بودجه باثباتی داشته باشند زیرا استفاده از این واحد پولی یکسان از سوی کشورهای ضعیف می‌توانست عملکرد اقتصادی کل منطقه یورو را بر هم بزند و ارزش یورو را در بازار جهان تنزل دهد.
عضویت در اتحادیه پولی یورو برای کشورهایی که اقتصادی ضعیف داشتند به معنای قرار گرفتن تحت حمایت اقتصادی کشورهایی مانند آلمان و فرانسه بود.
از طرف دیگر از آنجا که احتمال افت ارزش یورو نسبت به واحدهای پولی کشورهای کوچک اروپایی کمتر بود و واحد پول قابل‌اعتمادتری نسبت به واحدهای کم‌مصرف کشورهای کوچک اروپایی بود، نرخ بهره بانکی مشترک کشورهای عضو اتحادیه پولی هم کمتر بود و به دنبال آن زمینه برای افزایش سرمایه‌گذاری خارجی در کشورهای عضو اتحادیه پولی یورو فراهم شد. رشد سرمایه‌گذاری خارجی در کشورهای کوچک عضو اتحادیه اروپا زمینه‌ساز افزایش نرخ رشد اقتصادی این کشورها و افزایش فرصت‌های شغلی در آنها شد.
اما این پایان ماجرای واحد پولی یکسان در اروپا نیست. در سال‌های اخیر چهارده کشور فرانسه‌زبان آفریقایی هم که پیشتر مستعمره فرانسه بودند، بعد از پیوستن فرانسه به اتحادیه پولی یورو اعلام کردند به جای فرانک در تبادلات اقتصادی و تجاری خود از یورو استفاده می‌کنند.

دراین پرونده بخوانید ...

دیدگاه تان را بنویسید

 

پربیننده ترین اخبار این شماره

پربیننده ترین اخبار تمام شماره ها