شناسه خبر : 8383 لینک کوتاه
تاریخ انتشار:

چرا میرکاظمی مدافع زنجانی است؟

مسعود میرکاظمی وزیر نفت سابق و رئیس کمیسیون انرژی مجلس ادعایی را در مورد بابک زنجانی مطرح کرده که با واکنش اعضای کمیسیون انرژی هم مواجه شده است.

index:1|width:200|height:279|align:right مسعود میرکاظمی وزیر نفت سابق و رئیس کمیسیون انرژی مجلس ادعایی را در مورد بابک زنجانی مطرح کرده که با واکنش اعضای کمیسیون انرژی هم مواجه شده است. وزیر نفت دوران احمدی‌نژاد، مدعی شده بابک زنجانی از همان باندی ارتزاق می‌کند که حالا با آمدن زنگنه به وزارت نفت، بار دیگر به قدرت برگشته‌اند. در حالی که پرونده بابک زنجانی، پس از روی کار آمدن بیژن زنگنه در وزارت نفت، به طور رسمی افشا شد و از قوه قضائیه خواسته شد تا رسیدگی قضایی را آغاز کند.
از سوی دیگر تمام تخلفات بابک زنجانی در خرید نفت از شرکت ملی نفت ایران در دوره قلعه‌بانی به عنوان مدیر شرکت ملی نفت صورت گرفته و قلعه‌بانی هم مدیری بوده که میرکاظمی با خود به وزارت نفت آورده است. با وجود این دو پیش‌زمینه، میرکاظمی که از همان جلسه رای اعتماد به زنگنه، در سطح رسانه‌ها به طور آشکار، رویارویی‌اش با زنگنه را آغاز کرده، مدعی شده بابک زنجانی و باند او این روزها در وزارت زنگنه، قدرت گرفته‌اند. میرکاظمی در جلسه کمیسیون انرژی مجلس، مدعی شده که کسانی در اطراف این فرد حضور دارند که در همان ماجرای شبه‌سوآپ نیز دخیل بوده‌اند و امروز با تغییر دولت همه‌کاره وزارت نفت شده‌اند و افرادی را که با آنها مخالف بودند تعویض کرده‌اند. به ادعای مسعود میرکاظمی، بابک زنجانی از یک سال پیش خرید و فروش نفت را آغاز کرده است. به عبارتی دوره‌ای که در وزارت آقای قاسمی، رئیس شرکت ملی نفت ایران قلعه‌بانی بوده است. اما در سخنانی متناقض مدعی می‌شود که «این مساله جای نگرانی دارد که این افراد گرداننده وزارتخانه شده‌اند و افراد ناظر و پیگیری‌کنندگان این پرونده را برکنار کرده‌اند».
این سخنان در حالی طرح می‌شود که بر خلاف سخنان آقای میرکاظمی، افرادی که پیگیر پرونده بزرگ نفت زنجانی هستند، چهره‌هایی هستند که با حضور بیژن زنگنه، بار دیگر به وزارت نفت برگشته‌اند و اولین چهره رسمی در کشور که در مورد فساد زنجانی در بخش نفت، سخن به میان آورد هم وزیر دولت روحانی بود. حال آنکه اول بار در سطح رسانه‌ها یک سال پیش و در دوره وزارت آقای قاسمی، پرونده خرید مشکوک نفت زنجانی از وزارت نفت طرح شد اما نه‌تنها وزارت نفت و دیوان محاسبات کشور این موضوع را رسیدگی نکرد بلکه دولت از همین رسانه‌ها به خاطر آنچه نشر اکاذیب خوانده بود، شکایت رسمی کرد. میرکاظمی، حال با طرح چنین ادعاهایی، در شرایطی از گفت و گو با بسیاری از رسانه‌های مستقل، سر باز می‌زند که در گفت و گو با خبرگزاری فارس، سخنانی را مطرح می‌کند که با نفس گفته‌هایش در جلسه‌های کمیسیون انرژی در تضاد است. میرکاظمی به فارس می‌گوید: «بین اطلاعات ارائه‌شده از سوی نهادهای نظارتی و شرکت نیکو تناقضاتی وجود داشت و در عین حال زنجانی هم حرف نیکو را زیر سوال برده و به اعضای کمیته پیغام داده بود که این افراد صداقت ندارند و بنده کاره‌ای نبودم. زنجانی گفته بود که من حرف‌هایی دارم و از کمیته خواسته بود اجازه دهند، با حضور در کمیته پیگیری حرف خود را مطرح کند و اعضای کمیته هم او را دعوت کردند.» این سخنان میرکاظمی در حالی است که عمادی معاون پژوهش شرکت ملی نفت گفته است در زمان میرکاظمی بوده است که اول بار شرایط فروش نفت تغییر کرده و به افرادی که پالایشگاه نداشته‌اند، نیز نفت فروخته شده است. اما میرکاظمی به فارس می‌گوید در دوره او تولید نفت نزدیک به چهار میلیون بشکه در روز و شرایط فروش نفت بدون تغییر مانند قبل بود و اگر شرایط فروش نفت به خریداران پس از دوره وزارت او کم یا زیاد تغییر کرده باشد،‌ متاثر از تحریم‌ها و کاهش فروش و تولید نفت بوده است.

دراین پرونده بخوانید ...

دیدگاه تان را بنویسید