شناسه خبر : 7900 لینک کوتاه
تاریخ انتشار:

باشگاه ابرثروتمندان جهان

نخستین میلیاردر جهان که نام وی در رکوردهای جهانی گینس به ثبت رسید جان راکفلر(آمریکا، ۱۹۳۷-۱۸۳۹) بود که ثروت خود را از تجارت نفت به دست آورد و ارزش دارایی وی در زمان مرگ، ۴ / ۱ میلیارد دلار برآورد شد.

نخستین میلیاردر جهان که نام وی در رکوردهای جهانی گینس به ثبت رسید جان راکفلر (آمریکا، 1937-1839) بود که ثروت خود را از تجارت نفت به دست آورد و ارزش دارایی وی در زمان مرگ، 4 /1 میلیارد دلار برآورد شد. در کتاب رکوردهای جهانی گینس در سال 2015 می‌توانید با جدیدترین بارون‌های صنعت نفتی، غول‌های خرده‌فروشی و سرمایه‌دارهای بخش تکنولوژی آشنا شوید؛ اینک 16 نفر عضو باشگاه فوق پولدارهای جهان هستند. همگی مرد و به جز چهار نفر، همه آمریکایی‌اند! این مردان، رکورد پولدارترین افراد زنده در مدت 60 سال گذشته را به نام خود ثبت کرده‌اند.
نام ژان پل گتی، بارون صنعت نفت که هفت سال پیاپی ثروتمندترین فرد جهان بود در این فهرست به چشم می‌خورد. در گینس 2015 آمده است او تنها غول نفتی جهان نیست، از هر چهار میلیاردر جهان یک نفر با استفاده از منابع طبیعی حساب‌های بانکی خود را با دلار پر کرده‌اند. اما، به نظر می‌رسد دوران سلطنت نفت رو به پایان است. تازه‌واردان باشگاه میلیاردرهای گینس، ثروت خود را یا با تجارت کالاهای کمتر ملموسی نظیر سخت‌افزار یا تولیدات رسانه‌ای به دست آورده‌اند یا از قدرت جادویی پیش‌بینی بازارهای سهام برخوردار بوده‌اند.
در واقع از زمان انتشار نخستین کتاب گینس در سال 1955 تاکنون، ثروتمندترین مردی که روی کره زمین پیدا شده است بیل گیتس محسوب می‌شود که توانست با نبوغ خود در تولید نرم‌افزار به دارایی غیرقابل باوری معادل 120 میلیارد دلار دست پیدا کند. بخش عمده‌ای از این ثروت حاصل افزایش نرخ سهام دات کام بود که ارزش سهام آن در بازار بورس نزدک در همان سال دو برابر شد. اگر دارایی بیل گیتس هنوز هم 120 میلیارد دلار ارزش داشت، ثروت او از مجموع تولید ناخالص ملی 134 کشور از 192 کشور جهان بالاتر بود! اما هر اتفاق خوبی پایانی دارد؛ چرخ ثروت هم گاهی پنچر می‌شود. تنها 12 ماه پس از به شهرت رسیدن دارایی گیتس، سهام دات‌کام از رونق افتاد. گرچه ثروت بیل گیتس در پایان سال 2001 به 8 /77 میلیارد دلار تقلیل پیدا کرد اما او همچنان در فهرست میلیاردهای گینس باقی ماند. در رکوردهای جهانی گینس 2015، بیل گیتس آمریکایی با 9 /75 میلیارد دلار، کارلوس اسلیم مکزیکی با 71 میلیارد دلار، امانچیو اورتگای اسپانیایی با 7 /62 میلیارد دلار و وارن بافت آمریکایی با 6 /58 میلیارد دلار پنج میلیاردر برتر جهان معرفی شده‌اند. این پنج نفر به ترتیب، ثروت خود را مرهون صنعت نرم‌افزار، تله‌کام، نساجی و سرمایه‌گذاری هستند.

ثروتمندترین پادشاه
آسان‌ترین راه برای ثروتمند شدن آن است که ثروتمند زاده شوید. پادشاه بهومبیول آدولیادج، سلطان تایلند با ثروتی معادل 30 میلیارد دلار ثروتمندترین فرمانروای کره زمین است. او اگر هر روز دو میلیون دلار هم خرج کند احتمالاً 200 سال طول می‌کشد تا ثروتش به پایان برسد! دومین پادشاه ثروتمند جهان سلطان برونئی است که با دارایی بیش از 20 میلیارد دلار یک گام پس از پادشاه تایلند، رکورد گینس را به نام خود ثبت کرده است.

ثروتمندترین سرمایه‌دار رسانه‌ای
شهردار سابق نیویورک‌سیتی، مایکل بلومبرگ، پولدارترین غول رسانه‌ای جهان در گینس است. بر مبنای فهرست میلیاردرهای فوربس در سال 2013 امپراتوری وی در بلومبرگ که شامل موسسه اخبار مالی بلومبرگ است، 27 میلیارد دلار ارزش دارد.

دراین پرونده بخوانید ...

دیدگاه تان را بنویسید

 

پربیننده ترین اخبار این شماره

پربیننده ترین اخبار تمام شماره ها