شناسه خبر : 7503 لینک کوتاه
تاریخ انتشار:

چالش‌های رئیس جدید فدرال رزرو

آیا بازارها به یلن گوش می‌دهند؟

به جهان جدید جانت یلن خوش آمدید.

کی‌را برشت / کیتکو

به جهان جدید جانت یلن خوش آمدید. راهنمایی آینده، آمارهای متناقض اشتغال، نرخ‌های نزولی بیکاری. یکی از بزرگ‌ترین چالش‌های پیش روی جانت یلن، رئیس بعدی فدرال‌رزرو، متقاعد کردن بازارهاست به اینکه گوش کنند او چه می‌گوید. این یکی از موقعیت‌هایی نیست که بگویید «به من هیچ احترامی گذاشته نمی‌شود»، بلکه در سال‌های اخیر، بازارهای مالی تا حد بسیار زیادی روی کارهای فدرال‌رزرو تمرکز کرده بودند -و فدرال‌رزرو هم کارهای زیادی کرد. حالا، فدرال‌رزرو در حال انتقال از تسهیل مقداری به استراتژی سیاستی خروج است و به همین دلیل، رئیس جدید حتی بیش از گذشته به این نیاز دارد که بازارها صحبت‌های او را بشنوند.
«راهنمایی آینده»، سیاستی است که اجرای آن پرچالش خواهد بود، چرا که سطح اعتبار زیادی را از جانب فدرال‌رزرو نیاز دارد، یا به طور ساده‌تر، بازارها باید باور و اعتماد کنند که فدرال‌رزرو به حرفی که می‌زند، عمل می‌کند. این امر مستلزم ارتباطات شفاف در مورد چرخش‌ها و تغییراتی است که «استراتژی خروج وابسته به داده‌ها»ی فعلی، ممکن است در ماه‌های آینده با آن مواجه شود.
موفقیت در اجرای سیاست راهنمایی آینده در صورتی حاصل می‌شود که یلن بتواند بازارها را متقاعد کند از رهبری فدرال‌رزرو پیروی کنند و این، وظیفه‌ای پیچیده است. بازارها تحت این عنوان شناخته می‌شوند که در دوره رشد از حد بالاتر می‌روند، در دوره رکود زیاده‌روی می‌کنند و واکنش‌های بی‌ثبات و بعضاً شدیدی به وقایع نشان می‌دهند، چه این وقایع اقتصادی باشد، چه سیاسی و چه نظامی.
نقطه کلیدی این سیاست، دسامبر 2012 است، وقتی که فدرال‌رزرو آستانه اقتصادی خود را وابسته به زمان‌بندی مربوط به پایان سیاست نرخ بهره صفر کنونی معرفی کرد. در آن زمان، فدرال‌رزرو نرخ کلی بیکاری 5/6 درصدی را به عنوان یک عامل معرفی کرد، که شامل چندین متغیر اثرگذار بر تورم بود.
با وجود کاهش نرخ بیکاری از 7 درصد به 7/6 درصد که سریع‌تر از انتظار فدرال‌رزرو بود و به دلایلی که ممکن است «علل اشتباه» خوانده شوند، اقتصاددانان هشدار می‌دهند که این کاهش نرخ، به دلیل روند بیکاری بلندمدت چند سال گذشته بوده است. روندی که باعث شد عده‌ای به سادگی جست‌وجوی کار را کنار بگذارند. چنین امری، بیانگر روند مثبت در بازار کار نیست. نرخ مشارکت نیروی کار از 1/66 درصد در سال 2008 به 8/62 درصد رسیده است. این متغیر به طور مداوم از سال 2008 به بعد در حال نزول بوده است. با وجود اینکه بهبود اقتصادی ملایمی در سال‌های اخیر مشاهده شده، بازار کار هنوز تماماً به سطوح پیش از بحران مالی جهانی سال 2008 بازنگشته است. پیش از بحران تعداد بیکاران هفت میلیون نفر بود، طی بحران به 15 میلیون نفر رسید و هنوز بالای 10 میلیون نفر است.
کمیته بازار آزاد فدرال‌رزرو در اظهارات اخیر خود از تاکید بر آستانه 5/6 درصد کاسته است. بازارها به قدری هوشمند هستند که این «راهنمایی آینده» را لحاظ کنند. بازار کار هنوز با چالش‌های بزرگی مواجه است و یلن به طور علنی برخی از نگرانی‌های عمومی در خصوص بیکاران بلندمدت را اعلام کرده است.
فدرال‌رزرو یک اقدام متوازن‌کننده ظریف را پیش‌رو دارد. بازارها می‌توانند بی‌صبر و آشفته شوند و یلن، نیازمند این است که به اظهار نظر عمومی ادامه دهد. نقطه کلیدی این ماجرا کدام است؟ آخرین گزارش اشتغال از شکنندگی‌های موجود در بازار کار پرده برداشت و حاوی نشانه‌های به هم پیوسته‌ای از این بود که داده‌ها دقیقاً چه می‌گویند. یلن با چالش‌های مهمی در خصوص ابراز جهت‌گیری‌های فدرال‌رزرو، متقاعد کردن بازارها به شنیدن، باور کردن و صبر کردن، مواجه است. فعالان اقتصادی باید برای مواجهه با بازارهایی بی‌قرار آماده باشند. این سالی خواهد بود که فعالان بازار، نیازمند این باشند که همیشه گوش به زنگ باشند. نه اینکه آسوده سر کنند، بلکه آماده چرخش‌های سریع و حرکات بزرگ باشند.

دراین پرونده بخوانید ...

دیدگاه تان را بنویسید

 

پربیننده ترین اخبار این شماره

پربیننده ترین اخبار تمام شماره ها