شناسه خبر : 7332 لینک کوتاه
تاریخ انتشار:

تدوین دانشنامه

اقتصاد ایران و جهان

واحد پژوهش انتشارات دنیای اقتصاد تدوین دانشنامه‌ای را در باب اقتصاد و علوم مرتبط با اقتصاد آغاز کرده است.

واحد پژوهش انتشارات دنیای اقتصاد تدوین دانشنامه‌ای را در باب اقتصاد و علوم مرتبط با اقتصاد آغاز کرده است.
مدیر انتشارات دنیای اقتصاد، با اعلام این خبر افزود: این دانشنامه مشتمل بر پنج هزار مدخل خرد و کلان است و تقریباً همه اصطلاحات کلیدی علم اقتصاد، همه مکاتب اقتصادی، رویدادهای اقتصادی و تجاری سرنوشت‌ساز تاریخ اقتصادی بشر، تاریخ تحول اقتصادی در ایران و جهان، اقتصاددانان بزرگ جهان و نظریه‌های ایشان، مبنای اقتصادی جنگ‌های مهم جهان، وضع اقتصادی کشورهای جهان تا پایان سال 2013 میلادی، مواضعه‌ها و منازعه‌های فکری در حوزه اقتصاد، تحولات مهم در آن دسته از رشته‌های علوم انسانی که بر اقتصاد اثر گذاشته‌اند و صدها موضوع دیگر را دربر می‌گیرد.
به گفته محمود صدری، مطالعات و مقدمات اجرایی این کار سه سال پیش آغاز شده و پاره‌ای مدخل‌ها استخراج و چارچوب کلی دانشنامه شکل گرفته است. محتوای اولیه دانشنامه که تاکنون احصا و بعضاً استخراج‌ شده دربردارنده پنج بخش اصلی است: 1- فرهنگ تشریحی و تحلیلی دوزبانه واژگان اقتصادی، 2- زندگینامه، آرا و آثار اقتصاددانان و متفکران بزرگ که سامان اندیشه‌های اقتصادی جهان را شکل داده و بر روندهای اقتصادی اثر گذاشته‌اند و مهم‌ترین دستگاه‌های معرفت‌شناختی و روش‌شناختی در علم اقتصاد و رشته‌های مرتبط با آن، 3- تحولات اقتصادی جهان از روزگاران کهن تا امروز، 4- زندگینامه و تجربه حرفه‌ای کارآفرینان و مدیران و بنگاهداران و معرفی بنگاه‌های اقتصادی مهم ایران و جهان و 5- بررسی راه طی‌شده کشورهای جهان در قرون اخیر و واکاوی تجربه‌های موفق و ناموفق اقتصادی در جهان و وضع کنونی کشورهای جهان.
صدری با توضیح این مطلب که تقسیم‌بندی فوق‌الذکر به معنای تقسیم‌بندی مجلدات دانشنامه نیست، افزود: این دانشنامه به لحاظ شکلی ابتدا در قالب‌های میکرو (دوجلدی) و مایکرو (پنج‌جلدی) منتشر می‌شود ولی امکان گسترش کار و انتشار دانشنامه‌ای 10‌جلدی نیز در مطالعات پیش‌بینی شده است. این دانشنامه با روشی ابداعی تدوین می‌شود و از جنبه‌های شکلی و محتوایی به فرهنگ‌های اقتصادی که تاکنون در ایران منتشر شده‌اند، شباهت ندارد. روشی که برای این کار در نظر گرفته شده نوعی سبک تاریخی-فلسفی است که می‌خواهد توالی تاریخی اندیشه و عمل اقتصادی و فرآیند نقادی علمی در اقتصاد را نشان دهد. مدیر انتشارات دنیای اقتصاد در تشریح این روش ابداعی گفت: در واقع بسیاری از مدخل‌های این دانشنامه، مقالاتی تحلیلی هستند که با بهره‌گیری از منابع پرشمار، توضیح می‌دهند که اندیشه‌ها و کنش‌های اقتصادی هر زمانه‌ای یا آرای اقتصادی هر اقتصاددانی مبتنی بر چه زمینه‌های قبلی است و برای آیندگان چه توشه‌ای تدارک دیده و نسل‌های بعدی اقتصاددانان در چه قالب‌هایی از نسل‌های قبلی تاثیر پذیرفته‌اند؛ یا اینکه توضیح داده می‌شود در هر کشوری ملاحظات سیاسی چگونه جهت برنامه‌های اقتصادی را شکل داده‌اند و چه نتایجی به بار آورده‌اند.

دراین پرونده بخوانید ...

دیدگاه تان را بنویسید

 

پربیننده ترین اخبار این شماره

پربیننده ترین اخبار تمام شماره ها