شناسه خبر : 7235 لینک کوتاه
تاریخ انتشار:

کمیته ایرانی ICC برای تشکیل اتاق ایران و آمریکا اعلام آمادگی کرد

گام‌های جدید برای گسترش تجارت

پس از روی کار آمدن دولت یازدهم و تحرکات دیپلماتیک صورت‌گرفته بین اتاق‌های بازرگانی، برخی از فعالان اقتصادی پیشنهاد تشکیل اتاق مشترک یا شورای مشترک ایران و آمریکا را مطرح کردند. هر چند در این میان نظرات موافق و مخالف فراوانی بود عمده مخالفت‌ها بیشتر در زمینه دخالت تصمیمات سیاسی دو کشور در مسائل اقتصادی و دیگری حجم پایین تعاملات تجاری بوده است.

پس از روی کار آمدن دولت یازدهم و تحرکات دیپلماتیک صورت‌گرفته بین اتاق‌های بازرگانی، برخی از فعالان اقتصادی پیشنهاد تشکیل اتاق مشترک یا شورای مشترک ایران و آمریکا را مطرح کردند. هر چند در این میان نظرات موافق و مخالف فراوانی بود عمده مخالفت‌ها بیشتر در زمینه دخالت تصمیمات سیاسی دو کشور در مسائل اقتصادی و دیگری حجم پایین تعاملات تجاری بوده است. سال گذشته و در حین سفر رئیس‌جمهور به آمریکا محمد نهاوندیان خبر از ثبت این موسسه در آمریکا داده بود و همچنین ولی‌الله سیف رئیس‌کل بانک مرکزی در همین ارتباط تشکیل این NGO را منشاء اثر برای حل مشکلات دو کشور دانسته و معتقد بود، شاید اتاق مشترک بتواند اهداف ایران را عملیاتی کند.
مجمع عمومی عادی سالانه کمیته ایرانی اتاق بازرگانی بین‌المللی (ICC) با هدف تصویب گزارش عملکرد و مالی سال ۱۳۹۲ و نیز تجدید انتخابات یک‌سوم اعضای شورای کمیته ایرانی و بازرس قانونی، در روز سه‌شنبه هفته گذشته (۲۵ شهریورماه ۱۳۹۳) برگزار شد. محمدمهدی بهکیش، دبیر کل این کمیته در گزارش مربوط به مجمع عمومی این کمیته درباره محورهای فعال ICC گفت: فراهم کردن مقدمات برای تشکیل اتاق مشترک بازرگانی ایران و آمریکا یکی از فعالیت‌های کمیته ایرانی اتاق بازرگانی بوده که به گفته بهکیش با مجوز رئیس اتاق بازرگانی ایران و هماهنگی با همتای آمریکایی صورت گرفته است. بنا بر گفته بهکیش، آمادگی برای استفاده از امکانات کمیته برای تشکیل این اتاق مهیا شده است. به گفته او هیچ‌وقت طرف آمریکایی در اتاق بازرگانی بین‌المللی مشکلی برای ایران ایجاد نکرده و این در حالی بوده که رژیم صهیونیستی در این باره سنگ‌اندازی‌هایی کرده؛ اما تلاش‌های کمیته ایرانی بسیار موثر بوده است. بهکیش با تاکید بر اینکه ICC هیچ‌گاه وارد جریان‌های سیاسی نمی‌شود، درباره فعالیت‌های آینده کمیته ایرانی گفت: اولین کار این کمیته تدوین برنامه‌های جدید برای گسترش فعالیت‌ها در شرایط جدید جهانی است، زیرا با برداشتن تحریم‌ها کمیته می‌تواند دریچه جدیدی برای حضور ایران در تجارت بین‌المللی فراهم سازد. یحیی آل‌اسحاق، رئیس اتاق بازرگانی تهران نیز با اشاره به اینکه کمیته ایرانی چراغ امید را روشن نگه داشته است، تصریح کرد: اگرچه ایران در حوزه تجارت و روابط اقتصادی شکاف عمیقی با جهان دارد اما در هر صورت مسائل ایران حل خواهد شد و فعالیت‌های کمیته بیشتر خواهد شد. به گفته آل‌اسحاق، اتاق بازرگانی بین‌المللی نقش کلیدی در این باره ایفا خواهد کرد و برای این تاثیرگذاری باید «طرحی نو» در انداخت. به گفته علینقی خاموشی، رئیس اسبق اتاق بازرگانی ایران آن‌طور که باید از ظرفیت‌های این کمیته استفاده نشده و این در حالی است که باید ضریب نفوذ و قدرت بخش اقتصادی در این کمیته به‌گونه‌ای باشد که روی حکمرانان نیز تاثیر بگذارد.

دراین پرونده بخوانید ...

دیدگاه تان را بنویسید

 

پربیننده ترین اخبار این شماره

پربیننده ترین اخبار تمام شماره ها