شناسه خبر : 716 لینک کوتاه
تاریخ انتشار:

مصائب وزیر بهداشت مستعفی آمریکا در اجرای قانون بیمه درمانی

اوباماکِر در ۱۰ پرده

کاتلین سبلیوس وزیر مستعفی بهداشت و خدمات انسانی ایالات متحده آمریکا وظیفه اجرای قانون پیچیده حفاظت از بیمار و مراقبت مقرون به صرفه را بر عهده داشت. رئیس‌جمهور اوباما، سیلویا متیوسبورول را جانشین او کرد. پس از تصویب لایحه بیمه خدمات درمانی توسط کنگره دموکرات و امضای آن توسط اوباما، وزارت بهداشت و خدمات انسانی شغلی بی‌پاداش و مشکل به نظر می‌رسید.

مارک ترامبل*/ترجمه: شیدا قماشچی
کاتلین سبلیوس وزیر مستعفی بهداشت و خدمات انسانی ایالات متحده آمریکا وظیفه اجرای قانون پیچیده حفاظت از بیمار و مراقبت مقرون به صرفه را بر عهده داشت. رئیس‌جمهور اوباما، سیلویا متیوسبورول را جانشین او کرد. پس از تصویب لایحه بیمه خدمات درمانی توسط کنگره دموکرات و امضای آن توسط اوباما، وزارت بهداشت و خدمات انسانی شغلی بی‌پاداش و مشکل به نظر می‌رسید.
کاتلین سبلیوس که اکنون از مقامش کناره‌گیری کرده است، وزیری بود که ارزش کارش مورد قدردانی قرار نگرفت. او وظیفه اجرای قانون بسیار پیچیده‌ای را بر عهده داشت که هر گامی در آن با انتقاد محافظه‌کاران و حتی اعضای حزب خودش، همراه بود (در این بخش می‌بایست محکم بایستید و بخش منفور دیگر را به تعویق بیندازید).
به گفته منتقدان، چیزی که کارها را مشکل‌تر کرد قدم‌های اشتباهی بود که خود سبلیوس، فرماندار سابق کانزاس، برمی‌داشت و نمونه بارز آن وب‌سایت healthcare. go است. او در اوج خداحافظی کرد یعنی زمانی که ثبت‌نام‌ها به بیش از حد انتظار رسیده بود. اما سوال‌ها در‌باره پیروزی یا شکست این طرح همچنان بی‌پاسخ باقی مانده است. اوباما مدیر بودجه‌اش یعنی سیلویا متیوسبورول را جانشین خانم سبلیوس کرده تا بر گام‌های بعدی اجرای قانون نظارت داشته باشد.
برخی از منتقدان خانم سبلیوس نیز با او احساس همدلی می‌کنند. سناتور جمهوریخواه ایالت یوتا، ارین هچ، ساعاتی پیش از آنکه خانم سبلیوس خبر استعفایش را منتشر کند، به او گفت: «می‌دانم که یکی از مشکل‌ترین کارهای واشنگتن بر عهده شماست و از حضور شما در این سمت قدردانی می‌کنم.»
نکات زیر برخی از مهم‌ترین لحظات تصدی او بر این سمت هستند و نشان می‌دهند چرا این تصدی با بحث و جنجال همراه بود.

مارس ۲۰۱۰
کنگره بدون حمایت جمهوریخواهان لایحه حفاظت از بیمار و مراقبت مقرون به صرفه (ACA) را تصویب کرد. این قانون به گونه‌ای طراحی شده است که با توسعه طرح «مدیکید» (خدمات کمک درمانی)، تعداد بیشتری از آمریکاییان را تحت پوشش بیمه قرار دهد و افرادی که بیمه نیستند مشمول پرداخت مالیات و جریمه می‌شوند.

ژانویه ۲۰۱۲
وزارت بهداشت و خدمات انسانی با مخالفت‌های شدید از جانب کلیسای کاتولیک و طرفداران آزادی دینی مواجه شد زیرا قانونی را تصویب کرد که طبق آن، بیمه خدمات پیشگیری از بارداری را نیز تحت پوشش قرار می‌داد. دانشگاه‌ها و بیمارستان‌های کاتولیک نیز از این قانون مستثنی نشدند، ولی این وزارتخانه توافقی را پیشنهاد کرد که طبق آن هزینه وسایل جلوگیری از بارداری توسط شرکت‌های بیمه تامین شده و موسسات وابسته به کلیسا از این هزینه معاف شدند.

ژوئن ۲۰۱۲
از همان ابتدا، این قانون با مشکلات حقوقی مواجه بود، از جمله مخالفت جمهوریخواهان. در حکمی که توسط دیوان عالی ایالات متحده صادر شد، بیشتر مواد این قانون به تصویب رسیدند ولی بنا به حکم دیوان عالی، توسعه «مدیکید» برای ایالات مختلف گزینه اختیاری اعلام شد. در نتیجه بسیاری از ایالات جمهوریخواه از اجرای این طرح سر باز زدند.

دسامبر ۲۰۱۲
به‌رغم مهلتی که برای تصمیم‌گیری برایشان در نظر گرفته شد، بسیاری از ایالات تصمیم گرفتند سایت ثبت‌نام راه‌اندازی نکنند. نتیجه آنکه وظیفه راه‌اندازی سازمان‌های بیمه‌کننده و پرتال‌های اینترنتی ثبت‌نام به عهده وزارت بهداشت و خدمات انسانی گذاشته شد.

مارس ۲۰۱۳
هنری چاو، یکی از مقامات وزارت بهداشت و خدمات انسانی که در بخش تهیه وب‌سایت برای ثبت نام افراد فعالیت داشت، در یک کنفرانس به مشکلاتی که آژانس با آن روبه‌رو بود، اشاره کرد و مهم‌ترین هدف در راه‌اندازی وب‌سایت را «جلوگیری از انجام یک تجربه جهان سومی» اعلام کرد.

آوریل ۲۰۱۳
سبلیوس توضیحاتی درباره مشکلاتی که او با آن دست و پنجه نرم می‌کند، ارائه داد: «سیاست‌ها بی‌رحمانه بودند... امید داشتیم هنگامی که حکم در دیوان عالی تایید شد... و زمانی که انتخابات صورت گرفت همه به این نتیجه برسند که این قانونی به نفع سرزمین ماست، بیایید تا دست به دست هم دهیم و آن را به انجام برسانیم. در حالی که ما هنوز درگیر مبارزات سیاسی در ایالات مختلف هستیم.»

جولای ۲۰۱۳
وزارتخانه اجرای قانون «حکم کارفرما» را به تعویق انداخت. طبق این حکم تجارتخانه‌های با بیش از ۵۰ کارمند تمام‌وقت، مجبور به اعطای بیمه بودند و در غیر این صورت می‌بایست جریمه مالیاتی پرداخت کنند. این جرایم، که قرار بود با جرایم مالیاتی شخصی همزمان پرداخت شوند، تا سال ۲۰۱۵ به تعویق افتادند.

اکتبر ۲۰۱۳
وب‌سایت healthcare. gov در هنگام راه‌اندازی با مشکل فنی مواجه شد و در هفته‌های نخست ثبت نام نیز بسیار ضعیف عمل کرد و این دلیلی شد برای سوالات در کنگره. کنگره پاسخ شنید که وب‌سایت پیش از راه‌اندازی به خوبی آزموده نشده بود و هزینه‌های پیمانکاران خصوصی نیز از آنچه پیش‌بینی می‌شد بسیار فراتر رفته است. سبلیوس خود را آماج تمام حمله‌ها قرار داد و اعلام کرد اوباما از مشکلات وب‌سایت پیش از راه‌اندازی خبر نداشته است. این ماه برای سبلیوس ماه سختی بود، او مرکز توجه تمامی برنامه‌های تلویزیونی قرار گرفت.

مارس ۲۰۱۴
آخرین مهلت ثبت نام ۳۱ ماه مارس اعلام شده بود ولی سبلیوس اعلام کرد این مهلت برای افرادی که ثبت نام را پیش از پایان ماه آغاز کرده‌اند ولی موفق به تکمیل آن نشده‌اند، تمدید می‌شود. منتقدان این حرکت را نمونه اجرای انتخابی و به تا‌خیر انداختن قانون برشمردند.

آوریل ۲۰۱۴
سبلیوس در روز ۱۰ آوریل اعلام کرد در دوره تمدید پس از مارس 5/7 میلیون نفر ثبت نام کرده‌اند. در بعد از ظهر همان روز خبر استعفای او منتشر شد.
* عضو هیات تحریریه روزنامه کریستین ساینس‌مانیتور

دراین پرونده بخوانید ...

دیدگاه تان را بنویسید