شناسه خبر : 5964 لینک کوتاه
تاریخ انتشار:

دستاورد سفر رئیس‌جمهور کره‌ جنوبی به ایران چه بود؟

سفر شیرین

بالاترین مقام اجرایی کره جنوبی، دوشنبه پیش وارد ایران پسابرجام شد، تا دور جدید همکاری‌های سیاسی و اقتصادی کشور خود را با کشورمان آغاز کند.

بالاترین مقام اجرایی کره جنوبی، دوشنبه پیش وارد ایران پسابرجام شد، تا دور جدید همکاری‌های سیاسی و اقتصادی کشور خود را با کشورمان آغاز کند. خانم «پارک گئون هی» که از او به عنوان بانوی توسعه کره‌ جنوبی یاد می‌کنند در این سفر 19 سند همکاری در حوزه‌های مختلف با ایران به امضا رساند تا طعم پساتحریم و برو بیاهای پس از آن بیشتر کام حسن روحانی را که این روزها برجامش را به نقد کشیده‌اند، شیرین کند.
«پارک گئون هی» همچنین در اتفاقی کم‌نظیر، به عنوان یک رئیس‌جمهور زن، در این سفر به دیدار رهبر معظم انقلاب رفت تا بر اهمیت حضورش در ایران افزوده شود و بر این نکته تاکید کند که این کشور شرقی قصد توسعه همکاری‌های اقتصادی و سیاسی خود را با ایران دارد.
یکی از ویژگی کره‌ای‌ها در مراودات اقتصادی‌شان این است که تقریباً با دولت‌ها وارد قراردادهای تجاری نمی‌شوند و سعی می‌کنند که قراردادهای بزرگ را با بخش خصوصی کشورها به امضا برسانند. شاید به خاطر همین استراتژی است که رئیس‌جمهور کره در یکی از مهم‌ترین برنامه‌هایش راهی کاخ اسپیناس شد تا در جمع فعالان اقتصادی دو کشور با تاکید بر اینکه پنجره تجارت برای فعالان اقتصادی ایران و کره جنوبی باز شده است، اعلام کند، کره بسته حمایتی 25 میلیارد‌دلاری برای همکاری با بخش خصوصی ایران آماده کرده است.
او گفت که با بیش از 230 بازرگان به ایران آمده تا مشترکات اقتصادی دو طرف را پیدا کرده و زمینه افزایش همکاری‌های اقتصادی را بررسی کند. رئیس‌جمهور کره به این نکته نیز اشاره کرد که سال 2011 تجارت دو کشور بیش از 4 /17 میلیارد دلار بود اما به دلیل تحریم‌ها این رقم به 1 /6 میلیارد دلار کاهش یافت که امیدوارم دوباره شاهد افزایش حجم تجارت با یکدیگر باشیم.
در مقابل نیز وزیر صنعت، به فعالان اقتصادی کره اعلام کرد دوران مونتاژکاری درایران به سر آمده و آنها بهتر است استراتژی اقتصادی خود را به سمتی ببرند که دیگر به فکر مونتاژکاری در ایران نباشند. در مقابل ایران هم تسهیلات مالیاتی به کره‌ای‌ها ارائه خواهد داد و اگر کمبود و نواقصی در روند سرمایه‌گذاری آنها باشد، آن را بررسی و رفع می‌کند.
دراین پرونده بخوانید ...

دیدگاه تان را بنویسید

 

پربیننده ترین اخبار این شماره

پربیننده ترین اخبار تمام شماره ها