شناسه خبر : 5911 لینک کوتاه
تاریخ انتشار:

نگرانی اقتصاددانان گلدمن‌ساکس از آمریکای ترامپ

هشدار گلدمن‌ساکس

تنها چند هفته قبل، تحلیلگران وال‌استریت که انتظار اعمال اصلاحات مالیاتی عمیق، ‌ تغییرات قوانین و محرک‌های مالی جدیدی را از سوی رئیس‌جمهور ترامپ می‌کشیدند در حال تقویت پیش‌بینی‌های اقتصادی خود بودند.

تنها چند هفته قبل، تحلیلگران وال‌استریت که انتظار اعمال اصلاحات مالیاتی عمیق،‌ تغییرات قوانین و محرک‌های مالی جدیدی را از سوی رئیس‌جمهور ترامپ می‌کشیدند در حال تقویت پیش‌بینی‌های اقتصادی خود بودند. تنها دو هفته پس از روی کار آمدن دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور جدید روی تجارت و مهاجرت تمرکز کرد و باعث شد تا تحلیلگران در برخی بانک‌ها در پیش‌بینی‌های خود تجدیدنظر کرده و نگرانی‌های قبل از انتخابات برخی تحلیلگران در خصوص اثرات نامشخص ترامپ روی بازارها و رشد اقتصادی آمریکا را جدی بگیرند. اقتصاددانان گلدمن‌ساکس در گزارشی به سرپرستی الک فیلیپس که هفته گذشته منتشر شد اعلام کردند، پس از انتخابات، جو مثبت حاکم میان سرمایه‌گذاران، کسب‌وکارها و مصرف‌کنندگان این سیگنال را می‌فرستاد که احتمال کاهش مالیات و مقررات راحت‌تر در مقایسه با احتمال محدودیت‌های معنادار روی مهاجرت و تجارت بیشتر باشد. با گذشت یک ماه از سال جدید، از نظر ما توازن خطرها تا حدودی کمتر مثبت است. اقتصاددانان گلدمن به سه دلیل اصلی برای این هشدار استناد می‌کنند.
1- درگیری پیرامون اوباماکر نشانه‌ای از مواردی است که در آینده رخ خواهد داد: تلاش‌های بی‌وقفه جمهوریخواهان برای جایگزینی برنامه قانون مراقبت مقرون به‌صرفه بیشتر یک هنجار است تا یک استثنا. برای سرمایه‌گذارانی که انتظار دارند کنگره جمهوریخواه اقداماتی نظیر اصلاحات مالیاتی و محرک‌های مالی را در دستورکار خود قرار دهد، این اقدام ترامپ ناامیدکننده بوده است. فیلیپس می‌گوید، دشواری‌های جمهوریخواهان کنگره در لغو قانون اوباماکر نشان می‌دهد که رسیدن به توافقی سریع در خصوص اصلاحات مالیاتی یا تامین مالی زیرساخت‌ها و همچنین تقویت نگاهی که وضعیت مالی کشور را تقویت کند، در صورت وقوع تا سال 2018 طول خواهد کشید.
2- قطبی‌شدن احزاب سیاسی در حال بدتر شدن است. حکم اجرایی ترامپ در خصوص ممنوعیت ورود شهروندان هفت کشور مسلمان موجب عکس‌العمل‌های شدید در واشنگتن شده و علاوه بر این در درمان شکاف میان دموکرات‌ها و جمهوریخواهان ضعیف عمل کرده است، این موضوع همچنین چشم‌انداز همکاری‌های متقابل میان احزاب را بسیار دست‌نیافتنی‌تر از گذشته کرده است. اقتصاددان گلدمن‌ساکس می‌گوید، در حالی که همکاری دو حزب در برخی از مسائل پس از انتخابات امکان‌پذیر به نظر می‌رسید، محیط سیاسی از هرزمانی قطبی‌تر شده است و نشان می‌دهد که حمایت احزاب از یکدیگر با موانع قابل‌توجهی مواجه است.
3- احتمال فروپاشی بازار وجود دارد: تمرکز ترامپ روی مهاجرت و تجارت ممکن است موجب ناامیدی وال‌استریت و شرکت‌های آمریکایی شده و تاثیری کاملاً مخرب روی بازار داشته باشد. گلدمن‌ساکس معتقد است، برخی اقدامات اخیر دولت ترامپ یادآور آن است که رئیس‌جمهور درصدد عمل کردن به وعده‌های انتخاباتی خود در خصوص تجارت و مهاجرت است، برخی از این اقدامات می‌تواند باعث تخریب بازارهای مالی و اقتصاد واقعی ایالات متحده شود. با توجه به این دلایل بانک گلدمن‌ساکس هشدار داد که برای یک حرکت دیوانه‌وار آماده باشید.

دراین پرونده بخوانید ...

دیدگاه تان را بنویسید

 

پربیننده ترین اخبار این شماره

پربیننده ترین اخبار تمام شماره ها