شناسه خبر : 5896 لینک کوتاه
تاریخ انتشار:

هفته ای که گذشت

اروپا راه ۲۵ سال قبل ژاپن را می‌رود جمعه پنجم مارس‌ / ‌شانزدهم فروردین‌: بلومبرگ در این روز گزارش داد که ارزهای آسیایی ضعیف‌ترین وضعیت خود را از آغاز ماه ژانویه تاکنون تجربه کردند.

اروپا راه 25 سال قبل ژاپن را می‌رود
جمعه پنجم مارس‌/‌شانزدهم فروردین‌: بلومبرگ در این روز گزارش داد که ارزهای آسیایی ضعیف‌ترین وضعیت خود را از آغاز ماه ژانویه تاکنون تجربه کردند. علت این کاهش ارزش، تصمیم سیاستمداران کشورهای آسیایی، از فیلیپین تا ژاپن، برای پایین نگه داشتن نرخ ارزهایشان است. در این روز ارزش ین ژاپن به بهای آن در آگوست 2009 سقوط کرد. به گزارش تلگراف، جرج سوروس میلیاردر آمریکایی، اظهار داشت اروپا در حال اتخاذ همان سیاست‌هایی است که ژاپن را به یک ربع قرن مرگ آرامی سوق داد. ژاپن اکنون می‌کوشد با سیاست پولی انبساطی جدید خطرناک خود با آن مقابله کند. در همین روز سی‌ان‌ان مانی گزارش کرد که دادگاه عالی پرتغال بخشی از بودجه ریاضتی دولت را بی‌اعتبار اعلام کرد. این امر باعث شد سیاستگذاران برای انطباق با شرایط بسته‌های نجات بین‌المللی به تقلا بیفتند. دادگاه برنامه‌های کاهش پرداخت‌ها و مقرری‌های بازنشستگی به کارکنان بخش دولتی را رد کرد. همچنین، مالیات بر یارانه‌های بیکاری را نیز به علت اینکه خلاف قانون اساسی هستند، باطل اعلام کرد.

احتمال افزایش مالیات دخانیات در آمریکا
شنبه ششم مارس‌/‌هفدهم فروردین‌: در این روز گزارش شد نلسون ماندلا پس از یک دوره بیماری از بیمارستان مرخص شد. خبرگزاری آفریقای جنوبی اعلام کرد که ماندلا پس از سپری کردن 9 روز در بیمارستان، در روز شنبه مرخص شد. بلومبرگ در گزارشی دیگر اعلام کرد اوباما قصد دارد برای تامین هزینه‌های کودکستان‌ها، مالیات دخانیات را افزایش دهد. فروشندگان و کمپانی‌های دخانیات علیه این تصمیم اوباما متحد شده‌اند. این در حالی است که فعالان ضد‌دخانیات این حرکت را تحسین می‌کنند. بودجه سال 2014 اوباما قرار است هزینه دوره کودکستان را برای کودکان چهار ساله تامین ‌کند. به گزارش تلگراف در این روز، اقتصاد بریتانیا در هفته اخیر شاهد بهبود کمرنگی بود. بر اساس پیمایش‌های صورت‌گرفته از شرکت‌های کوچک و بزرگ، شاخص مدیران فروش انگلستان، شاخص سنجش اطمینان در حوزه کسب و کار، از 1/51 در فوریه به 1/54 در ماه مارس رسیده است.

استقبال لاگارد از اقدام دولت ژاپن
یکشنبه هفتم مارس‌/‌هجدهم فروردین‌: تلگراف در این روز خبر داد بدهی دولت چین ممکن است یک تریلیون پوند از مقدار تخمین‌زده‌شده بیشتر باشد. وزیر دارایی سابق چین، ژیانگ هوآچنگ، گفت که دولت چین احتمالاً شکاف مالی در دولت را به میزان یک تریلیون پوند، اشتباه ارزیابی کرده باشد. به گفته آقای ژیانگ، بر اساس محاسبات وی، دولت چین حدود 1/2 تریلیون پوند بدهی دارد. کریستین لاگارد، مدیر سابق صندوق بین‌المللی پول اقدام اخیر دولت ژاپن را برای از بین بردن کاهش قیمت‌ها با تزریق چندین تریلیون ین بیشتر به اقتصاد این کشور تحسین کرد. لاگارد گفته است «سیاست‌های پولی به بهبود وضعیت اقتصادهای پیشرفته و در نتیجه به رشد جهانی کمک کرده‌اند.» به گزارش بلومبرگ، صدراعظم آلمان، آنگلا مرکل، اظهار داشته است که روسیه باید فضای رشد جامعه مدنی را فراهم کند. مرکل گفت روسیه باید با اعطای آزادی بیشتری به سازمان‌های غیردولتی زمینه ابتکار و ثروت بیشتر را ایجاد کند.

بانوی آهنین درگذشت
دوشنبه هشتم مارس‌/‌نوزدهم فروردین‌: مارگارت هیلدا تاچر، نخست‌وزیر انگلستان در سال‌های 1979 تا 1990 در این روز در سن 87سالگی درگذشت. علت مرگ او سکته مغزی اعلام شد. رویترز در این روز گزارش کرد که اطمینان کسب و کارهای کوچک در آمریکا در ماه مارس کاهش یافته است. فدراسیون ملی کسب و کار مستقل اعلام کرد شاخص خوش‌بینی آن به میزان 3/1 در ماه گذشته کاهش داشته و به 5/89 رسیده است. با این حال، خود صاحبان کسب و کارهای کوچک درباره شرایط درآمدها و اعتبارشان خوش‌بین بودند. تلگراف در روز دوشنبه گزارش کرد بهای ارز ژاپن، ین، در ازای هر دلار به پایین‌ترین حد خود در چهار سال گذشته رسید. علت امر آغاز سیاست‌های محرکی بانک مرکزی ژاپن است. ارزش ین ژاپن در برابر هر دلار آمریکا به 95/98 رسید. آخرین کاهش ارزش ین ژاپن در هفته پیش به میزان 4/3 درصد رخ داد. هاروهیکو کورودا، رئیس بانک مرکزی ژاپن اعلام کرد که به سیاست‌های انبساطی ادامه خواهد داد.


افزایش هزینه پروازها با تغییرات آب و هوا
سه‌شنبه نهم مارس‌/‌بیستم فروردین‌: سرویس جهانی بی‌بی‌سی در این روز گزارش کرد که وزیر دارایی ایالات متحده آمریکا از کشورهای «دارای ظرفیت» خواسته است تا اقدامات بیشتری برای افزایش رشد اقتصادی، از طریق گسترش تقاضای مصرف‌کنندگان انجام دهند. جک لو این سخنان را پس از صحبت با آقای ولفگانگ شوبل، وزیر دارایی آلمان اظهار کرد. به گزارش بلومبرگ، باراک اوباما مبارزه‌ای یک هفته‌ای را با کمک خانواده‌های قربانیان تیرباران مدرسه‌ای در ایالت کانکتیکات، برای تصویب پیشنهادش درباره محدودیت‌های مالکیت سلاح به راه انداخت. با وجود تهدید جمهوریخواهان، دموکرات‌ها به شدت به دنبال تصویب این لایحه هستند. به گزارش سی‌ان‌ان مانی، پژوهشی جدید نشان می‌دهد که تغییرات آب و هوایی منجر به آشفتگی‌های بیشتری برای پروازهایی بر فراز اقیانوس اطلس در میانه قرن بیست و یکم خواهد شد. این امر موجب افزایش هزینه‌های خطوط هوایی و مسافران خواهد شد.

احتمال حمله موشکی کره شمالی به کره جنوبی
چهارشنبه دهم مارس‌/‌بیست و یکم فروردین‌: به گزارش بلومبرگ، کره جنوبی با احتمال بسیار بالای حمله موشکی کره شمالی مواجه است. در روز چهارشنبه، یک فرمانده نظامی ارشد آمریکایی گفت دولت کره شمالی حداقل یک موشک را به ساحل شرقی خود منتقل کرده است. یون بیونگ سه، وزیر خارجه کره جنوبی اظهار داشت احتمال یک حمله بالستیک بسیار بالاست و ممکن است از امروز به بعد در هر لحظه‌ای رخ دهد. بلومبرگ در گزارشی دیگر به صنعت حمل و نقل فرانسه پرداخت. بازده صنعتی فرانسه در ماه‌های اخیر بیش از حد انتظار رشد کرد. این رشد بر اثر افزایش تولید امکانات حمل و نقل صورت گرفته است. تولید در ماه فوریه 7/0 درصد و در ماه قبل آن 8/0 درصد افزایش داشته است. سی‌ان‌ان مانی گزارش کرد که باراک اوباما قصد دارد برنامه‌ای را اعلام کند که طی آن افراد نتوانند در حساب‌های بازنشستگی فردی خود که دارایی آن از سه میلیون دلار گذشته است، از مزایای مالیاتی بهره‌مند شوند.

دراین پرونده بخوانید ...

دیدگاه تان را بنویسید

 

پربیننده ترین اخبار این شماره

پربیننده ترین اخبار تمام شماره ها