شناسه خبر : 5592 لینک کوتاه
تاریخ انتشار:

خاموشی، تنور انتخابات را روشن کرد

سهم خواهی اصناف

روز شنبه هفته گذشته نخستین اجلاس دوره ششم نمایندگان اتاق اصناف ایران برگزار شد. میهمان ویژه این اجلاس معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس‌جمهور بود. محمد‌باقر نوبخت در این اجلاس با تاکید بر نقش مهم اصناف در بدنه اجرایی کشور خواستار آن شد نظام اقتصادی با ترکیب مناسب دولت و بازار به توسعه اقتصادی کشور کمک کند.

روز شنبه هفته گذشته نخستین اجلاس دوره ششم نمایندگان اتاق اصناف ایران برگزار شد. میهمان ویژه این اجلاس معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس‌جمهور بود. محمد‌باقر نوبخت در این اجلاس با تاکید بر نقش مهم اصناف در بدنه اجرایی کشور خواستار آن شد نظام اقتصادی با ترکیب مناسب دولت و بازار به توسعه اقتصادی کشور کمک کند. وی با دعوت از نمایندگان بخش خصوصی برای تبیین برنامه ششم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی از اتاق اصناف خواست تا با معرفی نمایندگان خود در ستاد برنامه توسعه ششم فرهنگ، اجتماعی و اقتصادی زمینه مشارکت در فرآیندهای تصمیم‌سازی کلان کشور را فراهم کند. نوبخت با بیان اینکه از اصناف دعوت می‌کنیم تا در فرآیند تصمیم‌گیری‌ها حضور فعالی داشته باشند، گفت: «اگر این ظرفیت‌ها یکپارچه شوند، قدرت بزرگی را به وجود می‌آورند که می‌تواند تاثیرات بسیار بزرگی را در عرصه اقتصاد ایجاد کند.» پس از عضویت اتاق اصناف در کمیته تدوین برنامه ششم، علی فاضلی رئیس اتاق اصناف ایران بر اساس مصوبه هیات وزیران به عضویت شورای عالی توسعه صادرات غیرنفتی درآمد. به نظر می‌رسد دولت یازدهم به گلایه‌های اصناف برای حضور در محافل تصمیم‌گیری و نقش‌آفرینی این نهاد مدنی اهمیت می‌دهد.

رومانی پل ورود ایران به بازار اروپا
نشست هیات تجاری اتاق بازرگانی مشترک رومانی و ایران روز دوشنبه هفته گذشته در اتاق بازرگانی تهران برگزار شد و پس از ایراد سخنرانی و طرح مسائل اقتصادی از سوی مقامات ارشد این هیات و اتاق تهران، تجار و بازرگانان ایران و رومانی برای طرح همکاری‌های اقتصادی رو در رو به مذاکره نشستند. به گفته محمدرضا بختیاری معاون امور بین‌الملل اتاق تهران، عضویت کشور رومانی در اتحادیه اروپا روی روابط اقتصادی دو کشور اثر گذاشت تا آنجا که به دلیل رویکرد سیاسی این اتحادیه در قبال ایران به ویژه طی سال‌های اخیر، حجم همکاری‌های اقتصادی ایران و رومانی کاهش یافت. ابراهیم بهادرانی دبیر کل اتاق تهران در عین حال به تغییر رویکرد کشورهای جهان نسبت به ایران پس از تغییر دولت در این کشور و روی کار آمدن دولت تدبیر و امید اشاره کرد و یادآور شد طی یک سال اخیر سیاست خارجی ایران آثار مثبتی را در بهبود روابط با کشورهای اروپایی از جمله رومانی گذاشته است. به گفته کریستیان تئودورسکو سفیر رومانی در تهران، سفارتخانه‌های دو کشور با بررسی امکانات اقتصادی و سرمایه‌گذاری دو کشور، مقامات بلندپایه دو طرف را از راه‌های بسط همکاری‌های اقتصادی مطلع کرده‌اند. سفیر رومانی در تهران، دستیابی به از سرگیری و پیشبرد روابط تجاری دو کشور را در گردهم آمدن محافل تجاری دو کشور و نه در سطح تعارفات و تشریفات معمول دانست و معتقد است تنها راه بازگشت به توسعه همکاری‌ها در برقراری مذاکرات رو در رو و دقیق میان دو کشور است.index:2|width:300|height:468|align:left

هشدار به غارت اموال بابک زنجانی در ترکیه
خزانه‌دار اتاق بازرگانی تهران با اشاره به مزایده فروش شرکت هواپیمایی انر ترکیه متعلق به بابک زنجانی هشدار داده که مسوولان دادستانی و هواپیمایی کشور اجازه ندهند این اموال به غارت برده شود. حمید حسینی در صفحه شخصی خود به ملاقات دو‌ساعته با رضا ضراب در استانبول اشاره و صراحتاً بیان می‌کند که امثال ضراب و زنجانی در انتقال پول و دور زدن تحریم‌ها به ایران کمک کرده‌اند و شایسته تقدیر هستند. او همچنین در پایان این نوشته خود به مزایده فروش شرکت هواپیمایی انر ترکیه متعلق به بابک زنجانی اشاره می‌کند و توضیح می‌دهد: این شرکت پس از دستگیری شمس از همکاران بابک زنجانی رها شده و صاحبان قبلی این شرکت در حال حساب‌سازی جهت خرید اموال هستند، لازم است مسوولان دادستانی و هواپیمایی در این رابطه هوشیاری به خرج داده و نگذارند این اموال به غارت برده شود.

شورایی که گفت‌وگو نمی‌کند
بار دیگر جلسه شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی به دلیل غیبت وزرای عضو و نماینده‌های مجلس برگزار نشد. حدود یک سال از عمر دولت یازدهم می‌گذرد و هرچند روند برگزاری این جلسات نسبت به دولت قبل در وضعیت بهتری قرار دارد اما همچنان شاهد هستیم در دولت جدید نیز وزرا تمایل چندانی به حضور در شورای گفت‌وگو و گذران وقت خود با بخش خصوصی ندارند. بی‌میلی وزرا به حضور در این جلسات تا جایی پیش رفت که بر اساس مصوبه‌ای بنا بر این شد که به جای حضور هر دو هفته یک بار وزرا در جلسات هر ماه به صحبت با بخش خصوصی بپردازند. اما این راه نیز کارگشا نشد و همچنان شورای گفت‌وگو به صورت نامنظم برگزار می‌شود.

اتاق جای عصا به دستان است
در جلسه اخیر مجمع فعالان توسعه رئیس اسبق اتاق ایران انتقادهای تندی را نسبت به هیات رئیسه فعلی اتاق ایران مطرح کرد. در این جلسه علی‌نقی خاموشی که بیش از دو دهه ریاست اتاق بازگانی ایران را بر عهده داشته اما در چند انتخابات اخیر اتاق ایران دیگر نتوانست رای لازم را برای ریاست اتاق ایران کسب کند، سخنان قابل توجهی را بیان کرد. وی صراحتاً اعلام کرده است هیات رئیسه فعلی اتاق ایران را باید بیرون انداخت. نباید افراد جوان وارد اتاق شوند و اتاق جای کسانی است که عصا دست‌شان است! در همین زمینه حمید حسینی که در این جلسه حضور داشته است درباره جزییات این جلسه به اقتصادنیوز گفت: پس از صحبت‌های خسته‌کننده، خاموشی پشت تریبون رفت و با صحبت‌های خود کمی جلسه را از حالت خواب‌آلودگی خارج کرد. ایشان گفتند هیات رئیسه فعلی اتاق ایران اعتقادی به خدا ندارند و حتی معجزات الهی مانند عصای موسی را منکر شده‌اند و اینها باید بیرون انداخته شوند. این جملات عین عبارت ایشان بود. به گفته خزانه‌دار اتاق تهران خاموشی در این جلسه همچنین تاکید کرده است نباید افراد جوان وارد اتاق شوند و اتاق جای کسانی است که عصا دست‌شان است.

اطلاعات غلط از اصناف ندهید
اجلاس روسای اتحادیه‌های اصناف تهران روز دوشنبه برگزار شد. علی فاضلی، رئیس اتاق اصناف تهران با بیان اینکه مجلس استدلال اصناف را برای اصلاح مالیات بر ارزش افزوده در قانون پذیرفته، اظهار کرد این امیدواری وجود دارد که هفته آینده در صحن علنی مجلس به تصویب برسد. رئیس اتاق اصناف ایران در جلسه ماهانه اتاق اصناف تهران نسبت به لحن اظهارات رئیس سازمان امور مالیاتی انتقاد کرد. علی عسکری، رئیس سازمان امور مالیاتی با بیان اینکه اصناف کمتر از متوسط کشور مالیات پرداخت می‌کنند، گفته بود: «هر کس در زمینه مالیات بیشترین اعتراض را می‌کند مطمئن باشید غیر‌شفاف‌تر عمل می‌کند و مالیات کمتری هم می‌پردازد.» اما علی فاضلی از رئیس سازمان امور مالیاتی خواست که لحن خود را اصلاح کند و درباره اتحادیه‌ها خلاف آنچه هست را به مردم منعکس نکند.

چه خبر از اتاق‌های شهرستان
نایب رئیس اتاق اصفهان در چهل‌وچهارمین جلسه کمیته مالیاتی این اتاق خواستار وحدت رویه تشکل‌های اقتصادی در ارائه مسائل و مشکلات صنعت به مسوولان شد.
با حضور هیاتی از بخش کشاورزی اتریش در اتاق شیراز، نشست مشترکی با رئیس و اعضای این اتاق، سرپرست اداره کل منابع طبیعی استان و فعالان اقتصادی متخصص در امور کشاورزی استان با هدف یافتن راهکارهایی برای همکاری بیشتر، برگزار شد.
رئیس کمیسیون تخصصی تجارت، بازاریابی و امور گمرکی اتاق اردبیل در جلسه این کمیسیون، نوسانات شدید اقتصادی را از چالش‌های عمده بازرگانان و تولیدکنندگان استان برشمرد.
در نشست مشترک رئیس و هیات رئیسه اتاق همدان با شهردار همدان لزوم تقویت و تعامل سازنده و مثبت بین مدیریت شهری و فعالان اقتصادی برای کمک به توسعه عمران شهری مورد تاکید قرار گرفت.
مسوول کمیته معدن اتاق اصفهان در هجدهمین جلسه این کمیته از توافق برای طرح مسائل و مشکلات معدنکاران در نشست شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی خبر داد.
رئیس اتاق کرج در نشست اقتصاد مقاومتی که با حضور دو تن از اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام و فعالان اقتصادی برگزار شد، با انتقاد از شیوه بانکداری بدون ربا گفت: «سودهای دریافتی بانک‌ها با روش بانکداری اسلامی همخوانی ندارد.»
رئیس اتاق اصفهان در همایش علل و عوامل ورشکستگی فعالان اقتصادی شامل عارضه‌یابی و راهکارهای عبور از ورشکستگی که در این اتاق برگزار شد، راهکار کاهش میزان ورشکستگی را شناسایی عوامل آن دانست.
عضو هیات رئیسه اتاق ایلام، شناسایی بازارهای هدف تجاری سایر کشورهای منطقه را از نیازهای جدی بخش تجارت کشور دانست و گفت: «بخش‌ خصوصی باید از ظرفیت کشورهای همسایه استفاده کند.»
رئیس اتاق خرم‌آباد از موافقت رئیس‌ کل گمرک جمهوری اسلامی ایران با تجاری شدن مرز هوایی فرودگاه خرم‌آباد، خبر داد.

دراین پرونده بخوانید ...

دیدگاه تان را بنویسید

 

پربیننده ترین اخبار این شماره

پربیننده ترین اخبار تمام شماره ها