شناسه خبر : 525 لینک کوتاه
تاریخ انتشار:

خبرهای کوتاه بورس

افتتاح دفتر نخستین کارگزار ایرانی در لندن
دفتر شرکت کارگزاری مهرآفرین در لندن با حضور مدیر‌عامل بورس تهران و مدیر‌عامل فرابورس ایران در لندن افتتاح شد. رئیس‌ هیات‌مدیره کارگزاری مهرآفرین گفت: پس از توفیقات دولت در مذاکرات ژنو و سفر هیات‌های مختلف اقتصادی از کشورهای مختلف با توجه به پتانسیل بازار سرمایه ایران برای سرمایه‌گذاران خارجی و لزوم تسهیل دسترسی سرمایه‌گذاران خارجی به بازار سرمایه ایران و موقعیت مناسب لندن به عنوان مرکز مالی جهان نخستین دفتر کارگزاری ایرانی در لندن افتتاح شد. شاهین چراغی افزود: علاوه بر تسهیل دسترسی سرمایه‌گذاران خارجی با دفتر لندن، این دفتر جهت افزایش دانش و تجربه مالی مدیران و کارشناسان کشور شروع به برنامه‌ریزی دوره و کارگاه‌های آموزشی با بورس‌ها و موسسات مالی در لندن کرده است.

دولت تصمیمی برای تعیین دستوری قیمت‌ها ندارد
دولت در راستای روان‌سازی معاملات در بورس‌های کالایی برنامه‌ریزی لازم را برای حمایت از تولید‌کنندگان به عمل می‌آورد. در این راستا، کالاهایی مانند سیمان، پتروشیمی، فولاد و سایر کالاها، با تقویت طرف تقاضا از گردش معاملاتی مناسبی برخوردار خواهد شد. خرید محصولات پتروشیمی چون اوره با قیمت مناسب، از بنگاه‌های پذیرفته‌شده در بازار سرمایه، در دستور کار دولت قرار می‌گیرد. همچنین در خصوص قیمت‌گذاری محصولات تولیدی بنگاه‌ها نیز تاکید شده است که دولت به هیچ وجه تصمیمی برای تعیین دستوری قیمت‌ها ندارد و تعدیل قیمت‌ها صرفاً باید در چارچوب نظامات عرضه و تقاضا انجام گیرد و اصل کلی برای دولت، جبران آثار سیاست‌ها، برای حمایت از تولید و مصرف‌کنندگان است.

قول مجلس برای حمایت از بورس
نایب رئیس‌ اول مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه نظام و کشور به این نتیجه رسیده‌اند که بازار سرمایه باید تقویت شود، گفت: نقش بازار سرمایه در تولید و استفاده از سرمایه‌های خرد و رشد اقتصاد کشور، شفاف‌سازی اقتصاد و تضعیف بازار‌های موازی بر کسی پوشیده نیست. یکی از دلایل کاهش شیب تورم در سال گذشته انتقال نقدینگی از بازارهای موازی به بازار سرمایه بوده است. محمدحسن ابوترابی‌فرد تصریح کرد: به منظور پوشش دغدغه‌های فعالان بازار سرمایه کارگروهی از فعالان بازار سرمایه و تعدادی از نمایندگان مجلس تشکیل می‌شود. وظیفه این کارگروه تنظیم اصول و قواعدی است که با فضای کسب و کار در بازار سرمایه همخوانی داشته باشد و به این سمت حرکت کنیم که قوانین مصوب در مجلس ثبات‌بخش بوده و سرمایه‌گذاری را تشویق کند.

شرکت‌های قابل واگذاری وزارت نیرو در سال ۹۳
در جلسه‌ای که با حضور رئیس کل و اعضای هیات عامل سازمان خصوصی‌سازی، نمایندگان وزیر نیرو و مدیران عامل شرکت‌های مادر تخصصی متعلق به وزارت نیرو تشکیل شد فهرست شرکت‌های قابل واگذاری این وزارتخانه مورد بررسی قرار گرفت و عنوان‌ها و میزان سهام مشمول واگذاری این شرکت‌ها به همراه جدول برنامه زمان‌بندی آماده‌سازی و عرضه آنها در سال 93 تعیین شد. شرکت‌های قابل واگذاری وزارت نیرو در زیرمجموعه سه شرکت مادر تخصصی ساتکاب، مدیریت منابع آب و توانیر قرار دارند که تعداد زیادی از آنها شامل شرکت‌های وابسته به توانیر نبوده و از میان آنها شرکت‌های توزیع نیروی برق و نیروگاه‌های تولید برق از جمله مهم‌ترین شرکت‌های قابل فروش توسط سازمان خصوصی‌سازی در سال جاری هستند.

دراین پرونده بخوانید ...

دیدگاه تان را بنویسید