شناسه خبر : 5082 لینک کوتاه
تاریخ انتشار:

نامزد جمهوریخواهان درباره حسابرسی سیاست‌های پولی چه می‌گوید؟

ترامپ و فدرال‌رزرو

احتمالاً بخش بزرگی از افرادی که انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده را دنبال می‌کنند، از پیروزی‌های پیاپی و قاطع دونالد ترامپ شگفت‌زده شده‌اند.

احتمالاً بخش بزرگی از افرادی که انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده را دنبال می‌کنند، از پیروزی‌های پیاپی و قاطع دونالد ترامپ شگفت‌زده شده‌اند. کاندیدایی که در وهله اول زنگ تفریحی خوشایند و مفرح در میان کاندیداهای جمهوریخواهان فرض می‌شد، حالا بیشترین شانس را برای انتخاب شدن به عنوان کاندیدای جمهوریخواهان در انتخابات 2016 دارد. حالا کم‌کم باید همه کسانی که قرار است زیر نظر مستقیم رئیس‌جمهور جدید کار کنند، نگران این باشند که در صورت حضور ترامپ در کاخ سفید آیا تمایل و امکان ادامه کار را دارند؟ یکی از اصلی‌ترین این افراد جنت یلن است که احتمالاً این روزها به این پرسش که ترامپ برای فدرال‌رزرو چه معنی خواهد داشت، بسیار فکر می‌کند.
اوایل هفته قبل بود که ترامپ، در توئیتی اظهار داشت فدرال‌رزرو به حسابرسی نیاز دارد. این البته حرف جدیدی نیست و بسیاری از کاندیداهای جمهوریخواهان از جمله کروز از لزوم آن سخن گفته‌اند. این موضوع از آن جهت مهم است که می‌تواند به نوعی، استقلال بانک مرکزی از دولت را زیر سوال ببرد و راه را برای دخالت‌های احتمالی در آن باز کند. بسیاری از کاندیداهای جمهوریخواهان، حتی اعتقاد دارند سیاست پولی این نهاد باید با حسابرسی نهادهای دولتی انجام می‌شد. این اظهارات جمهوریخواهان، حتی پیش از این هم به واکنش اقتصاددانان منجر شده بود. بن برنانکی، رئیس سابق فدرال‌رزرو، در سخنانی اظهار داشته بود که کارهایی مانند حسابرسی از این نهاد، باعث می‌شود مصالح سیاسی جای مصالح اقتصادی را بگیرد و این نهاد از رسیدن به اهدافش باز بماند. وی همچنین تاکید کرد کنگره، جای سیاستمدارانی است که اهدافی کاملاً متفاوت از فدرال‌رزرو دارد و نباید با هم ترکیب شود. اما ترامپ، همان‌گونه که انتظار می‌رود به هیچ‌کدام از این صحبت‌ها اهمیتی نمی‌دهد و در واقع همین الان هم رسماً اظهار داشته که فدرال‌رزروی بسیار سیاسی‌تر را می‌پسندد. وی البته همین حالا هم اعتقاد دارد انگیزه‌های سیاسی بر اقتصادی در فدرال‌رزرو اولویت دارد. ترامپ در سخنانی اظهار داشته بود یلن، نرخ بهره را پایین نگه داشته تنها به این دلیل که اوباما نمی‌خواهد رکود دیگری در دوران ریاست جمهوری وی آغاز شود. وی همچنین در مقاطع زمانی مختلف تاکید کرده است سیاست‌های فدرال‌رزرو، بازار سهام را تبدیل به حبابی کرده که آماده ترکیدن است. دوره تصدی یلن بر فدرال‌رزرو، اوایل سال 2018 به پایان می‌رسد. در نتیجه رئیس‌جمهور جدید بعد از تصدی بر این نهاد، تقریباً فوراً باید تصمیم بگیرد که آیا تصدی مجدد یلن را در این مقام می‌خواهد یا نه. رووسای جمهور دموکرات، معمولاً بعد از حضور در کاخ سفید، رئیس فدرال‌رزرو را در این مقام ابقا کرده‌اند. اما رئیس‌جمهوری مانند ترامپ، صرف‌نظر از دموکرات یا جمهوریخواه بودن وی، در تاریخ ایالات متحده بی‌سابقه خواهد بود و همین موضوع، احتمال اینکه یلن، خود، نخواهد دوره تصدی‌اش بر این نهاد تمدید شود را تقویت می‌کند.

دراین پرونده بخوانید ...

دیدگاه تان را بنویسید

 

پربیننده ترین اخبار این شماره

پربیننده ترین اخبار تمام شماره ها