شناسه خبر : 5011 لینک کوتاه
تاریخ انتشار:

با کاهش نرخ سود بازار اجاره به کدام سو حرکت می‌کند؟

تاثیر با تاخیر

بازار مسکن بیش از دو سال در رکود به سر می‌برد. رکودی که سایه سنگینی بر اقتصاد ایران انداخته است و بخشی از مشکلات اقتصادی به انجماد دارایی‌ها در این بازار برمی‌گردد.

ساره سیدناصری

بازار مسکن بیش از دو سال در رکود به سر می‌برد. رکودی که سایه سنگینی بر اقتصاد ایران انداخته است و بخشی از مشکلات اقتصادی به انجماد دارایی‌ها در این بازار برمی‌گردد. با این حال دولتمردان اقتصادی تاکنون تلاش بسیاری در جهت رونق بازار مسکن در سال جاری انجام داده‌اند. یکی از اقداماتی که دولت در کنار افزایش سقف تسهیلات مسکن و اوراق مسکن بر آن تاکید دارد تعدیل نرخ سود بانکی متناسب با دامنه تورم است.
بالا بودن نرخ سود سپرده‌های بانکی در این سال‌ها یکی از عواملی بوده که به رکود بازار مسکن دامن زده است. چرا که این موضوع باعث شد جذابیت سرمایه‌گذاری در بازار پول افزایش یابد. در نتیجه میزان سرمایه‌گذاری در سایر بازارهای موازی از جمله مسکن کاهش یابد.

نسبت نرخ سود با رونق بازار مسکن
علاوه بر کاهش میزان ساخت و ساز در این سال‌ها، کاهش معاملات مسکن از دیگر نشانه‌های رکود این بازار است، البته منظور از کاهش معاملات، معاملات خرید و فروش است، زیرا به گفته بسیاری از کارشناسان از آنجا که مسکن از مهم‌ترین نیازهای هر خانواده به شمار می‌رود، بنابراین رهن و اجاره واحدهای مسکونی به ویژه در پایتخت در هر زمانی طرفداران خاص خود را دارد، اگرچه با فرا رسیدن فصل نقل و انتقالات بازار رهن و اجاره مسکن گرم‌تر خواهد شد، اما حتی در دوران رکود مسکن هم شاهد بازار رهن و اجاره پررونقی بودیم.
با توجه به اینکه هر سال با شروع فصل نقل و انتقالات، میزان رهن و اجاره مسکن افزایش پیدا می‌کند شاهد افزایش نرخ اجاره‌ها نیز هستیم و همچنین ممکن است کاهش نرخ سود سپرده‌های بانکی در فصل نقل و انتقالات مسکن صورت گیرد و از این‌رو احتمال اینکه در بازار رهن و اجاره نیز اثرگذار باشد، وجود دارد.
اما در آستانه ورود به فصل نقل و انتقالات مسکن دوگانگی در این بازار مشاهده می‌شود، زیرا برخی معتقدند در بازار رهن و اجاره همانند هر سال شاهد افزایش نرخ‌ها خواهیم بود، اما بسیاری نیز عقیده دارند که بازار مسکن دیگر کشش افزایش قیمت را ندارد، اما هنوز هم صحت و سقم این موضوع مشخص نیست.

بی‌اثر در کوتاه‌مدت و گرانی در بلندمدت
بسیاری از کارشناسان معتقدند کاهش نرخ سود بانکی می‌تواند سبب رونق در ساخت و ساز مسکن شود. این رونق چون با افزایش قیمت مسکن مواجه است می‌تواند در بلندمدت باعث افزایش نرخ اجاره‌بها شود. قیمت اجاره تابعی از قیمت مسکن است و هر چقدر قیمت مسکن افزایش یابد به تناسب آن اجاره‌خانه نیز رشد می‌کند. البته برخی کارشناسان بر این باورند که کاهش نرخ سود در کوتاه‌مدت بر کاهش نرخ سود در بازار اجاره‌خانه اثرگذار نیست و تنها ترکیب ودیعه (پول رهن) با اجاره نقدی تغییر می‌کند. زیرا مالکان تمایل پیدا می‌کنند سودی که قبلاً در ازای قرار دادن ودیعه در بانک دریافت می‌کردند اکنون به صورت ماهانه از خود مستاجر بگیرند. با این اوصاف آیا ادامه کاهش نرخ سود بانکی به نفع بازار مسکن تمام خواهد شد؟ اگر در آستانه ورود به فصل نقل و انتقالات مسکن کاهش نرخ سود صورت بگیرد، آیا باعث افزایش اجاره‌بهای مسکن می‌شود؟ در این راستا در این پرونده تاثیر کاهش نرخ سود بانکی بر بازار اجاره‌بهای مسکن مورد بررسی قرار گرفته است. در ادامه این موضوع را در قالب یادداشت و گفت‌وگو با کارشناسان اقتصادی می‌خوانید.

دراین پرونده بخوانید ...

دیدگاه تان را بنویسید