شناسه خبر : 4847 لینک کوتاه
تاریخ انتشار:

وزیر اقتصاد و رئیس کل بانک مرکزی در واشنگتن حضور یافتند

آمیزش دیپلماسی و اقتصاد

در هفته گذشته بیشتر نگاه‌ها به سفر هیات دیپلماتیک ایرانی به ریاست محمدجواد ظریف، وزیر خارجه دولت روحانی بود که اواسط هفته برای گفت‌وگوهای هسته‌ای با نمایندگان گروه ۱ + ۵، عازم ژنو شده بودند.

در هفته گذشته بیشتر نگاه‌ها به سفر هیات دیپلماتیک ایرانی به ریاست محمدجواد ظریف، وزیر خارجه دولت روحانی بود که اواسط هفته برای گفت‌وگوهای هسته‌ای با نمایندگان گروه 1+5، عازم ژنو شده بودند. اما همزمان در همین هفته، علی طیب‌نیا و ولی‌الله سیف، وزیر اقتصاد و رئیس کل بانک مرکزی دولت یازدهم نیز برای شرکت در اجلاس سالانه صندوق بین‌المللی پول و بانک جهانی در واشنگتن به سر می‌بردند. به این ترتیب، دولت جدید که با راهبرد حل مشکلات با جهان کار خود را آغاز کرده بود، در هفته گذشته یکی از «دیپلماتیک‌ترین» مقاطع زمانی خود را سپری می‌کرد. نکته جالب توجه در این تقارن دیدارها، تلاقی «دیپلماسی» و «اقتصاد» و توجه به ارتباط نزدیک این دو مقوله بود که به نظر می‌رسد ضرورت آن مورد توجه مسوولان جدید ایرانی قرار گرفته است. از یک سو، هیات «دیپلماتیک» ایرانی در ژنو، توجه خود را معطوف به ارائه راهکارهایی برای بهبود روابط کنونی با جهان و «رفع تحریم‌های اقتصادی» کرده بود و از سوی دیگر، هیات «اقتصادی» ایران در واشنگتن، از ضرورت ارتقای روابط نهادهای بین‌المللی با ایران سخن می‌گفتند. همچنین در حاشیه اجلاس گفته شد «اتاق بازرگانی ایران و آمریکا» نیز در این کشور به ثبت رسیده است، رخدادی که می‌توان آن را به عنوان اولین اقدام عملی دولت جدید برای ایجاد یک «نهاد» مشترک بین دو کشور عنوان کرد. در سفر هیات اقتصادی ایران به واشنگتن، اکبر کمیجانی، معاون اقتصادی بانک مرکزی و غلامرضا مصباحی‌مقدم، رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس نیز حضور داشتند.

نخستین گفت‌وگوی رئیس کل
نکته جالب در سفر هیات اقتصادی به آمریکا، حجم نسبتاً قابل توجه اظهار نظرهای صورت‌گرفته از سوی ولی‌الله سیف، رئیس کل کم‌حرف بانک مرکزی بود. رئیس کل بانک مرکزی که از زمان روی کار آمدن گفت‌وگوی خبری اختصاصی با رسانه‌های داخل کشور انجام نداده بود، در این سفر با خبرگزاری مشهور «بلومبرگ» گفت‌وگویی را در خصوص وضعیت اقتصادی کشور صورت داد و برای نخستین بار پیش‌بینی بانک مرکزی از رشد اقتصادی ایران در سال 92 و 93 را ارائه داد. ولی‌الله سیف که در دوره یک ماه و نیمه تصدی بانک مرکزی، با تنها یک اظهار نظر در خصوص قیمت ارز به صدر اخبار رفته و مواضع موافق و مخالف بسیاری را حول مباحث ارزی برانگیخته بود، در این گفت‌وگو برخی از «استراتژی‌های بانک مرکزی در دوره جدید» را نیز تشریح کرد. از جمله اینکه با تاکید بر وضعیت ویژه «رکود تورمی» بودن اقتصاد ایران، اجرای «سیاست‌های انبساطی پولی» را برای تحریک رشد اقتصادی بی‌ثمر دانست و راهکار خروج از رکود را در کنترل index:2|width:300|height:212|align:left «نقدینگی» عنوان کرد. سیف همچنین در جلسه دیگری، برای نخستین بار «آمار بانک مرکزی از رشد اقتصادی ایران در سال 91» را اعلام کرد و علاوه بر این پیش‌بینی بانک مرکزی از رشد اقتصادی ایران در سال جاری و سال آینده و همچنین پیش‌بینی این نهاد از مسیر آینده تورم تا پایان سال را نیز اعلام کرد. پیش‌بینی‌هایی که در چند سال گذشته، هیچ‌گاه از سوی بانک مرکزی کشور اعلام نمی‌شد. این آمارها و پیش‌بینی‌ها جدای از اعلام نظرات بانک مرکزی از سوی سیف در خصوص راهبردهای خروج اقتصاد کشور از رکود بود که برای نخستین بار، با جزییات قابل توجهی از سوی یک مقام رسمی کشور اعلام می‌شد. سیف همچنین در دیداری با مدیر‌عامل صندوق بین‌المللی پول، از این نهاد جهانی درخواست کرد «همکاری‌های لازم به منظور استفاده از تجارب بین‌المللی کارشناسان آن سازمان توسط ایران» انجام شود.

طیب‌نیا و سخنرانی در اجلاس سالانه
علی طیب‌نیا، وزیر اقتصاد دولت روحانی نیز در سفر تیم اقتصادی دولت به واشنگتن حضور داشت و در اجلاس سالانه صندوق بین‌المللی پول مطالبی را بیان کرد. البته سخنرانی وزرای اقتصادی کشورهای عضو، یکی از برنامه‌های ثابت این نشست سالانه است و در سال‌های پیشین نیز وزرای قبلی اقتصاد، همه ساله در حضور مسوولان اقتصادی کشورهای دیگر، سخنرانی کوتاهی را صورت داده‌اند. البته حاشیه جالب توجه سفر تیم اقتصادی دولت، نگاه نسبتاً متفاوت رسانه‌ها به این دو عضو کلیدی تیم اقتصادی دولت روحانی بود. ولی‌الله سیف که با اظهار نظر در خصوص نرخ ارز و اعلام قیمت‌های کنونی به عنوان «کف قیمت» در بازار، به‌رغم حمایت‌های قابل توجه از سوی طیف عمده کارشناسان اقتصادی کشور، انتقاداتی را علیه خود برانگیخته بود، در این سفر نیز همچنان با بی‌مهری نسبی رسانه‌ها مواجه بود. در مقابل، علی طیب‌نیا که بیشترین رای اعتماد را از مجلس «اصولگرا» دریافت کرده بود، با بیان اینکه «تحریم ایران اقتصاد جهانی را دچار چالش کرد»، به تیتر یک «مهم‌ترین روزنامه‌های منتقد دولت» تبدیل شد. البته طیب‌نیا در اظهارات خود در اجلاس سالانه، مواضع نسبتاً متفاوت از سخنان وزرای پیشین اقتصاد در اجلاس‌های چند سال گذشته اتخاذ کرد. به عنوان مثال، او از «استقبال ایران از پیشنهادهای اصلاحی نهادهای اقتصادی بین‌المللی» سخن گفت و بر سیاست دولت جدید ایران در خصوص «همکاری با جامعه بین‌المللی، افزایش معاملات اقتصادی در عرصه بین‌المللی و تعامل سازنده با صندوق بین‌المللی پول و سازمان‌های مالی جهانی» تاکید کرد. طیب‌نیا همچنین با «معاون بانک جهانی» نیز دیدار کرد و «مشارکت فعال ایران در افزایش سرمایه موسسات گروه بانک جهانی» را نشان‌دهنده «تمایل کشور برای حفظ و بهبود روابط با بانک جهانی» دانست.

دراین پرونده بخوانید ...

دیدگاه تان را بنویسید