شناسه خبر : 4538 لینک کوتاه
تاریخ انتشار:

دوره ریاست مایر بر یاهو در حال پایان است؟

پایان صبر

مریسا مایر، مدیرعامل یاهو مرتب تکرار می‌کند که برای تغییر وضعیت این شرکت به زمان بیشتری نیاز دارد.

مریسا مایر، مدیرعامل یاهو مرتب تکرار می‌کند که برای تغییر وضعیت این شرکت به زمان بیشتری نیاز دارد. او که بیشتر از سه سال است این مقام را در اختیار دارد هنوز هم از نیاز به زمان بیشتر صحبت می‌کند. برخلاف او به نظر می‌رسد سهامداران دیگر تمایلی به زمان دادن به او ندارند و بیشتر علاقه‌مند هستند شخصی جدید را به جای او در مقام مدیرعاملی شرکت ببینند. یاهو تنها در سال جاری میلادی حدود 35 درصد از ارزش سهامش را از دست داده است و اهالی وال‌استریت و مشتریان آنها از شنیدن اینکه چرخش یاهو به زودی شروع خواهد شد، خسته شده‌اند. در واقع بنا به گفته‌های بسیاری کارشناسان، مایر تقریباً در حال غرق کردن این کشتی است. بسیاری از مدیران ارشد شرکت در چندماهه گذشته این شرکت را ترک کرده‌اند و جریانی مانند فرار مغزها در این شرکت برقرار است. آنها اعتقاد دارند اگر اقدامی قاطع به سرعت صورت نگیرد، شاید به زودی چیزی برای نجات دادن باقی نماند.
وضعیت فعلی بحث‌ها در مورد حقوق دریافتی مایر در دوره مدیریت بر یاهو را هم قوت بخشیده است. اسکات گالوی از دانشگاه نیویورک، او را «گران‌ترین مدیر بی‌فایده» در تاریخ می‌خواند و اعتقاد دارد تنها دلیلی که او هنوز اخراج نشده، باردار بودن اوست و احتمالاً سهامداران می‌خواهند او بعد از به دنیا آوردن دوقلوهای همسان دخترش در ماه دسامبر، بدون بحث و درگیری و تنش، شرکت را داوطلبانه ترک کند. مایر برای قرارداد پنج‌ساله خود با یاهو قرار است 117 میلیون دلار دریافت کند و دریافتی بابت شش‌ماهه اول کاری وی، حدود 40 میلیون دلار بوده است.
نه‌تنها همین حالا هم لیستی از نامزدهای بالقوه این پست آماده شده، بلکه خط‌مشی مدیر جدید نیز از همین حالا معلوم شده است. در واقع خروج مایر از یاهو بعد از آمار درآمد یاهو در سه‌ماهه سوم سال جاری مسلم شد. تنها مشکل این است که تمام کاندیداهای بالقوه جایگزینی برای وی، یا از مدیران ارشد سابق یاهو هستند که در دوران تصدی مایر شرکت را ترک کرده‌اند یا قبلاً و در حال حاضر در گوگل مشغول به کار بوده‌اند. اما سهامداران، بعد از تجربه ناموفق مایر چهره‌ای جدید می‌خواهند. کسی که سابقاً در یاهو فعالیت نکرده باشد. تجربه کار در گوگل نیز با توجه به اینکه مایر قبل از استخدام در یاهو در این شرکت مشغول به کار بود، احتمالاً قابل قبول نخواهد بود. البته این تنها عقیده سهامداران نیست. کارشناسان نیز اعتقاد دارند یاهو نه‌تنها به یک مدیر جدید، که به یک چهره جدید و ریسک‌پذیر که بتواند تغییراتی بنیادی ایجاد کند، نیاز دارد. اگرچه شرکت هنوز هیچ اعلام موضع رسمی در مورد اخراج مایر نداشته است. اما این کار به رویه یاهو تبدیل شده است. هیات‌مدیره تا حداکثر ممکن به خواسته‌های سهامداران بی‌توجه می‌ماند و سهامداران هیچ‌گاه از عملکرد مدیرعامل راضی نبوده‌اند. این تنها وضعیتی نیست که مایر با آن روبه‌رو شده باشد. حداقل 15 سال است کسی یاهو را با موفقیت و خوشحالی و رضایت ترک نکرده است.

دراین پرونده بخوانید ...

دیدگاه تان را بنویسید

 

پربیننده ترین اخبار این شماره

پربیننده ترین اخبار تمام شماره ها