شناسه خبر : 4124 لینک کوتاه
تاریخ انتشار:

اینفوگرافیک

پایان خواب خوش بهاری؟

سنجش دمای بازارها در فضای انتخابات پیش رو

حدود چهار ماه قبل، در زمانی که بسیاری از نظرسنجی‌ها تاکید می‌کردند که در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، هیلاری کلینتون، نامزد حزب دموکرات، رقابت را به نفع خود به پایان خواهد رساند، خبر غلبه نامزد حزب جمهوریخواه، دونالد ترامپ، جهان را شگفت‌زده کرد.

حدود چهار ماه قبل، در زمانی که بسیاری از نظرسنجی‌ها تاکید می‌کردند که در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، هیلاری کلینتون، نامزد حزب دموکرات، رقابت را به نفع خود به پایان خواهد رساند، خبر غلبه نامزد حزب جمهوریخواه، دونالد ترامپ، جهان را شگفت‌زده کرد. این رخداد ناگهانی، غافلگیری بازارها را نیز به همراه داشت و حتی قبل از پایان اعلام نتایج، بازارها وارد جریان هیجانی شدند. بهای نفت در بازارهای جهانی و در بازار آسیا، روند کاهشی داشت و شاخص‌های بازارهای بورس آمریکا نیز روند نزولی داشتند، همچنین نرخ برابری پزو، واحد پول مکزیک در مقابل دلار، 10 درصد از ارزش خود را از دست داد. پس از گذشت زمان و محک بازار از عملکرد ترامپ و فاصله گرفتن از برخی وعده‌های ناممکن انتخاباتی، هیجان کوتاه‌مدت نیز از بازارها رخت بربست.
در حالی که حدود یک ماه به انتخابات ریاست جمهوری دوره دوازدهم باقی مانده است، به نظر می‌رسد هنوز تنور انتخاباتی گرم نشده است. این موضوع باعث شده که شاخص بازارهای داخلی نیز، در خواب بهاری باشند و نسبت به تغییر و تحولات، جهت‌گیری مشخصی نداشته باشند. مقایسه شرایط کنونی با چهار سال قبل، نشان می‌دهد مختصات شاخص بازارها کاملاً متفاوت است. در زمان انتخابات ریاست جمهوری دوره قبل، حساسیت بازارها نسبت به اخبار سیاسی به حدی بود که رد صلاحیت‌ یکی از چهره‌های سرشناس در دوره قبل، نرخ ارز را در کمتر از یک هفته شش درصد افزایش داد. همچنین بازارهای مسکن، بورس و طلا نیز که نقدینگی زیادی را به خود جذب کرده بودند، منتظر رویدادهای پسا‌انتخاباتی بودند. اما به نظر می‌رسد واکنش‌ها بازارها نسبت به رویدادهای سیاسی در یک ماه پیش‌رو، به‌گونه‌ای نخواهد بود که تغییر رویه‌ای در مسیر شاخص‌ها صورت گیرد. به هر جهت، هر رفتار و نتیجه غیر‌قابل پیش‌بینی در انتخابات می‌تواند فضای بازارها را حداقل در کوتاه‌مدت تحت تاثیر خود قرار دهد و پایانی بر خواب خوش بهاری آن باشد.

دیدگاه تان را بنویسید

 

پربیننده ترین اخبار این شماره

پربیننده ترین اخبار تمام شماره ها