شناسه خبر : 4002 لینک کوتاه
تاریخ انتشار:

کدام گروه‌های انتخابات اتاق بازرگانی بهترین مهره‌چینی را دارند؟

برگ‌های برنده

گروه‌های درگیر در انتخابات هشتمین دوره هیات نمایندگان اتاق تهران چند روزی است که فهرست نهایی خود را بسته‌اند و حالا مشخص شده است هر یک از این طیف‌ها چگونه مهره‌های خود را در چهار رشته انتخاباتی چیده‌اند تا به کرسی‌های چهل‌گانه اتاق تهران دست یابند. اتفاقی که نشان می‌دهد کدام گروه‌ها بهترین مهره‌چینی را انجام داده و با برنامه در این انتخابات حاضر شده‌اند.

گروه‌های درگیر در انتخابات هشتمین دوره هیات نمایندگان اتاق تهران چند روزی است که فهرست نهایی خود را بسته‌اند و حالا مشخص شده است هر یک از این طیف‌ها چگونه مهره‌های خود را در چهار رشته انتخاباتی چیده‌اند تا به کرسی‌های چهل‌گانه اتاق تهران دست یابند. اتفاقی که نشان می‌دهد کدام گروه‌ها بهترین مهره‌چینی را انجام داده و با برنامه در این انتخابات حاضر شده‌اند.
از 40 کرسی هیات نمایندگان اتاق تهران که در اختیار بخش خصوصی است، 17 کرسی به نمایندگان بخش بازرگانی اختصاص دارد، 13 کرسی نیز از آن نمایندگان بخش صنعت است، بر شش کرسی نیز فعالان بخش کشاورزی می‌نشینند و چهار کرسی هم به بخش معدن تعلق دارد. از این‌رو، در این دوره از انتخابات که تعداد مشارکت‌کنندگان افزایش چشمگیری یافته و رقابت میان گروه‌های اصلی نیز نزدیک و نفسگیر است، آن گروه می‌تواند پیروز این انتخابات لقب بگیرد که چهره‌های شاخص در هر یک از این بخش‌ها را جذب کرده و بزرگان را به عنوان نامزد مطرح چهار رشته انتخاباتی معرفی کرده باشد.

سد یک گروه مقابل چهار طیف
نگاهی به ترکیب نامزدهای هر یک از پنج گروه اصلی این انتخابات و نام‌هایی که در فهرست این گروه‌ها آمده نشان می‌دهد یک گروه بهتر از دیگر طیف‌ها از توان و ظرفیت مدیران شاخص در هر یک از حوزه‌های اقتصادی استفاده کرده و رقابت اصلی را برای دیگر گروه‌ها سخت و دشوار کرده است. این گروه، «ائتلاف برای فردا» است که به خوبی توانسته از چهره‌های شاخص هر حوزه فعالیت اقتصادی برای نامزدی در چهار رشته انتخاباتی استفاده کند. به این ترتیب، تدبیر «پدرام سلطانی» و «مسعود خوانساری» در کنار راهنمایی‌های «یحیی آل‌اسحاق» فهرست طلایی این دوره از انتخابات را برای گروه «ائتلاف برای فردا» رقم زده است و حضور چهره‌های بنام بخش‌های چهارگانه هیات نمایندگان در فهرست این گروه، سد بلندی را پیش‌روی سایر گروه‌ها قرار داده است.
علاوه بر گروه «ائتلاف برای فردا»، طیف «مجمع فعالان توسعه» نیز با گردآوری مدیران باسابقه بخش خصوصی از حیث نامزدهای چهارگانه این انتخابات، چربش بیشتری به سایر رقبا دارد.
فهرست‌های انتخاباتی گروه‌های حاضر در این دوره عمدتاً با 40 نامزد بسته شده است تا هر گروه نمایندگان خود را برای تصاحب کرسی‌های چهل‌گانه هیات نمایندگان اتاق تهران معرفی کرده باشند. در این میان هستند گروه‌هایی که کمتر از 40 نامزد را معرفی کرده‌اند. برخی از گروه‌ها، عمده توان خود را در یک یا دو رشته متمرکز کرده‌اند اما گروه‌هایی هم هستند که سعی کرده‌اند در تمامی رشته‌های چهارگانه از چهره‌های شناخته‌شده و «رای‌آور» استفاده کنند تا شانس بهتری برای کسب اکثریت کرسی‌های هیات نمایندگان در دوره هشتم داشته باشند.
برخی از گروه‌ها تدابیر دیگری نیز برای پیروزی پررنگ‌تر در این انتخابات به کار برده‌اند؛ از جمله گنجاندن بانوان نامزد انتخابات در فهرست خود است، که البته برخی گروه‌ها سعی کرده‌اند از میان این چهره‌ها، گزینه‌هایی را در فهرست‌های انتخاباتی بگنجانند که علاوه بر آنکه شناخته‌شده هستند، رای بالایی نزد طیف بانوان بازرگان و دارای کارت بازرگانی دارند. در میان گروه‌های انتخاباتی، دو گروه در این زمینه بهتر از دیگران عمل کرده‌اند. «ائتلاف برای فردا» و «خواستاران تحول» از میان نامزدهای زن انتخابات دوره هشتم، شاخص‌ترین‌ها را در فهرست انتخاباتی خود جای داده‌اند. اگر خواستاران تحول در این زمینه از توان‌آرایی «فاطمه دانشور» برای کسب کرسی بیشتر در هیات نمایندگان هشتم استفاده کرده است، اما «ائتلاف برای فردا» توانسته گوی سبقت را از گروه رقیب خود برباید به طوری که حضور «فاطمه مقیمی» و «فریال مستوفی» در فهرست انتخاباتی این گروه، عملاً کفه ترازو را به نفع مردان ائتلاف برای فردا سنگین کرده است.

رقابت بازرگانان نام‌آشنا با گمنام‌ها
نگاهی به فهرست‌های انتخاباتی گروه‌ها نشان می‌دهد که در بخش بازرگانی، گروه ائتلاف برای فردا و خواستاران تحول از چهره‌های مطرح‌تری در بخش خصوصی برای رقابت در این انتخابات استفاده کرده‌اند.
فهرست گروه ائتلاف برای فردا با 40 نامزد بخش خصوصی بسته شده است به طوری‌که 16 نامزد برای بخش بازرگانی معرفی شده‌اند و 12 نامزد نیز در حوزه صنعت جای گرفته‌اند. بخش کشاورزی نیز که در هیات نمایندگان اتاق تهران شش کرسی دارد، از سوی ائتلاف برای فردا پنج نامزد برای این بخش معرفی شده است. مدیران این گروه همچنین چهار نامزد را برای تصاحب چهار کرسی بخش معدن معرفی کرده‌اند.
اما ائتلاف برای فردا چه گزینه‌هایی را برای رقابت با سایر گروه‌ها جذب کرده است که نام و آوازه آنها برتری محسوسی نسبت به سایر طیف‌های انتخاباتی دارد؟
نام و نشان نامزدهای حوزه بازرگانی ائتلاف برای فردا از وزن سنگین‌تری در مقایسه با سایر گروه‌ها برخوردار است که به نظر می‌رسد این گروه بتواند بخش عمده‌ای از کرسی‌های هفده‌گانه بازرگانی در هیات نمایندگان اتاق تهران را تصاحب کند.
«یحیی آل‌اسحاق» رئیس اتاق تهران یکی از شاخص‌ترین چهره‌های ائتلاف برای فرداست که نامزد این گروه برای بخش بازرگانی است. «مسعود خوانساری» نیز نامزد بخش بازرگانی گروه ائتلاف برای فرداست که به همراه محسن بهرامی‌ارض‌اقدس، فاطمه مقیمی، فرهاد فزونی، فریال مستوفی، محمدرضا انصاری، سیدرضی حاجی‌میری و محمد لاهوتی، دیگر گروه‌ها را در بخش بازرگانی به رقابت فراخوانده‌اند.
از ویژگی‌های نامزدهای این گروه در بخش بازرگانی، نام‌آشنای آنها در حوزه‌های مختلف بخش خصوصی و تشکل‌ها و انجمن‌های مختلف است که رای فعالان اقتصادی این بخش‌ها را پشت سر خود دارند.
بنابراین، گروه ائتلاف برای فردا در بخش بازرگانی، هشت چهره شاخص و بالقوه برای پیروزی در انتخابات و کسب کرسی‌های بیشتر در هیات نمایندگان اتاق تهران دارد. در سایر گروه‌ها نیز اگرچه چهره‌های مطرح رشته بازرگانی حضور دارند اما تعداد آنها در مقایسه با «ائتلاف برای فردا» محدود است. «خواستاران‌ تحول» نیز 16 نامزد برای بخش بازرگانی معرفی کرده است که از میان آنها فقط چهار نامزد جزو شاخص‌ها هستند که رای بالقوه را به همراه دارند. سیدحمید حسینی عضو هیات رئیسه اتاق تهران در دوره هفتم از جمله این نامزدهاست. او لیدر و هدایتگر طیف خواستاران تحول برای حضور در انتخابات هشتمین دوره هیات نمایندگان اتاق بازرگانی است. حمید حسینی در واقع برگ برنده تحول‌خواهان در بخش بازرگانی است که در سال‌های گذشته نقش موثری در مناسبات اتاق بازرگانی داشته است.
از میان نامزدهای این گروه در بخش بازرگانی، گزینه‌هایی که رای‌آور هستند می‌توان به جمشید عدالتیان، فاطمه دانشور و محمدمهدی رئیس‌زاده هم اشاره کرد که هر کدام در دوره‌های قبل برای حضور در هیات نمایندگان رای فعالان اقتصادی پایتخت را به همراه داشته‌اند.
پس از دو گروه فوق، «ائتلاف بزرگ» گروهی است که نام سه نامزد شاخص بازرگانی در میان 16 نامزد معرفی‌شده این بخش است.
یکی از نامزدهای مطرح ائتلاف بزرگ در رشته بازرگانی یحیی آل‌اسحاق رئیس اتاق تهران است که نام او در گروه ائتلاف برای فردا و مجمع فعالان توسعه نیز دیده می‌شود. دیگر نامزدهای این طیف در بخش بازرگانی، مسعود دانشمند و مرتضی عراقچی هستند که نسبت به سایر نامزدهای این گروه از وزن و اعتبار بالاتری برخوردارند و می‌توان نام آنها را جزو رقبای اصلی قلمداد کرد.
سایر گروه‌ها از قدرت رقابتی پایین‌تری در حوزه بازرگانی برخوردارند به طوری که با نگاهی به فهرست گروه «کانون کارآفرینان توسعه‌گرا» تنها به چهره شناخته‌شده و مطرح می‌رسیم؛ سیدمحمد صدرهاشمی‌نژاد که لیدر این طیف انتخاباتی هم هست به همراه کاظم سماک دو چهره مطرح این گروه برای نشستن بر کرسی‌های هیات نمایندگان دوره هشتم هستند و سایر نامزدهای کانون کارآفرینان توسعه‌گرا اگرچه ممکن است در تشکل مربوطه خود چهره مطرح و شناخته‌شده‌ای باشند اما رای‌آوری آنها در انتخابات بخش خصوصی می‌تواند دشوار باشد.
گروه «پیشگامان وفاق» نیز 10 نامزد از بخش بازرگانی معرفی کرده است که از میان آنها تنها دو نامزد شانس بالا برای حضور در هیات نمایندگان دوره هشتم دارند. «اسدالله عسگراولادی» و «مجیدرضا حریری» که هر دو از باسابقه‌های اتاق بازرگانی هستند و در دوره‌های گذشته با رای فعالان اقتصادی به هیات نمایندگان راه پیدا کرده‌اند در این دوره نیز می‌توانند رای بالای اعضای اتاق تهران را همراه خود داشته باشند. دیگر نامزدهای این گروه در بخش بازرگانی از چهره‌های کمتر سرشناس هستند.

رقابت صنعتی‌ها
در بخش صنعت اما باز هم این گروه «ائتلاف برای فردا» است که با معرفی چهره‌های شاخص بخش خصوصی سایر گروه‌ها را به رقابت دعوت کرده است.
گروه ائتلاف برای فردا در مجموع 14 داوطلب در بخش صنعت دارد که وزن آنها در بخش خصوصی و اتاق بازرگانی از سایر رقبای خود در گروه‌های دیگر سنگین‌تر است. محسن خلیلی‌عراقی، مهدی پورقاضی، مهدی جهانگیری، علی شمس‌اردکانی، حمیدرضا صالحی و حسین سلیمی از فعالان باسابقه اتاق بازرگانی و تشکل‌های صنعتی هستند که نام هر یک از آنها می‌تواند رای بالایی را برای گروه ائتلاف برای فردا جذب کند.
گروه «خواستاران تحول» نیز ترجیح داده است 14 نامزد از بخش صنعت برای این انتخابات معرفی کند که به جز تعدادی معدود، سایر نامزدهای صنعتی این گروه چهره‌های گمنام در اتاق بازرگانی هستند.
اگر کوروش پرویزیان مدیرعامل بانک پارسیان را به همراه مسعود حجاریان مدیرعامل بیمه ملت جزو شانس‌های این گروه برای پیروزی در انتخابات بدانیم، محسن مهرعلیزاده که از اعضای سابق هیات نمایندگان اتاق تهران است در کنار مرسل صدیق عضو هیات نمایندگان دوره هفتم، چهار نامزد مطرح خواستاران تحول در حوزه صنعت هستند که احتمال راهیابی این افراد به هیات نمایندگان هشتم بیشتر است. «مجید صدری» مدیرعامل رایتل نیز با حضور در فهرست انتخاباتی تحول‌خواهان وزن این گروه در بخش صنعت را ارتقا داده است.
اما «ائتلاف بزرگ» در این بخش رقابت نزدیکی با «ائتلاف برای فردا» خواهد داشت. این گروه توانسته در بخش صنعت، اعضای چند دوره هیات نمایندگان اتاق بازرگانی را جذب کند که بر وزن اعتباری این گروه افزوده است. محسن خلیلی‌عراقی، عباسعلی قصاعی، علی نقیب، محمدمهدی راسخ، محمدرضا نجفی‌منش، محمدحسین برخوردار و محمدرضا سروش نامزدهای مطرح این گروه در بخش صنعت هستند.
در دو گروه دیگر اما نامزدهای شاخص بخش صنعت بسیار معدود هستند به طوری که در گروه کانون کارآفرینان توسعه‌گرا عوض محمد پارسا که در دوره قبل با رای فعالان اقتصادی به اتاق تهران راه پیدا کرد و یکی از مدیران باسابقه حوزه برق است یکی از چهره‌های این گروه به حساب می‌آید. همچنین غلامرضا سلیمانی‌امیری مدیرعامل هلدینگ سرمایه‌گذاری غدیر از دیگر چهره‌های این گروه است.
در گروه پیشگامان وفاق نیز در بخش نامزدهای مطرح حوزه صنعت تنها به نام یک چهره مطرح برمی‌خوریم. محسن حاجی‌بابا که در این دوره با گروه پیشگامان وفاق به عرصه انتخابات پا گذاشته است، نامزد بخش صنعت این گروه است که با توجه به حضور فعال او در دوره‌های گذشته هیات نمایندگان، راهیابی او به دوره آتی دور از ذهن نیست.

کرسی‌های معدن برای دو گروه
در بخش معدن، نگاهی به فهرست نامزدهای این بخش و مهره‌چینی گروه‌ها نشان می‌دهد که تنها گروه «ائتلاف برای فردا» و «ائتلاف بزرگ» در این بخش حرفی برای گفتن دارند و سایر گروه‌های رقیب گزینه‌ای در این بخش برای رقابت با دو گروه مطرح ندارند.
نامزد شاخص ائتلاف برای فردا در بخش معدن، کسی نیست جز «پدرام سلطانی» عضو هیات رئیسه اتاق ایران در دوره کنونی و یکی از دو لیدر این طیف در انتخابات پیش‌رو. پدرام سلطانی که در این دوره گروه ائتلاف برای فردا را هدایت می‌کند و به همراه سایر یارانش، فهرست کامل‌تری از منتخبان بخش خصوصی را برای راهیابی به هیات نمایندگان دوره هشتم معرفی کرده، خود از بخش معدن نامزد شده و حضور او در این رشته فعالیت، عملاً امکان رقابت دیگر نامزدها را به صفر رسانده است. او کنار خود، «فریال مستوفی» از بانوان پرتلاش رشته معدن را نیز دارد که یکی از چهره‌های مطرح اتاق بازرگانی است و شانس زیادی برای ورود دوباره او به جمع مردان و زنان هیات نمایندگان تهران در دوره آتی متصور می‌شود.
اما باید گفت به غیر از «ائتلاف برای فردا» گروه دیگر یعنی «ائتلاف بزرگ» با معرفی چهره‌های شاخص بخش خصوصی در حوزه معدن، شانس کسب کرسی این بخش را از دیگر رقبا عملاً گرفته است. در سرلیست ائتلاف بزرگ در بخش معدن، «علاء میرمحمدصادقی» جای دارد که بدون شک نام او در انتخابات جایی برای رقابت سایر نامزدهای این رشته باقی نمی‌گذارد. ائتلاف بزرگ همچنین «محمدرضا بهرامن» عضو فعلی هیات رئیسه اتاق تهران و رئیس خانه معدن ایران را به عنوان نامزد بخش معدن روانه این انتخابات کرده است که حضور او در این رشته، به احتمال بسیار قوی یک کرسی را برای ائتلاف بزرگ به ارمغان خواهد آورد. سایر گروه‌ها، یعنی خواستاران تحول، کانون کارآفرینان توسعه‌گرا و نیز پیشگامان وفاق، گزینه‌های مطرحی در رشته معدن که بتوانند به رقابت با این چهار نامزد بپردازند، ندارند.

رقابت سه گروه برای شش کرسی سبز
اما در بخش کشاورزی که در دوره هشتم هیات نمایندگان اتاق تهران شش کرسی از مجموع 40 کرسی بخش خصوصی به وکلای این بخش اختصاص یافته است، باید گفت این شش کرسی به طور حتم میان سه گروه رقیب، تقسیم خواهد شد.
گروه ائتلاف برای فردا، پنج نامزد را برای این بخش به عرصه انتخابات فرستاده است که از میان آنها «حامد واحدی» از چهره‌های شاخص و شناخته‌شده است که عضویت در هیات نمایندگان دوره هفتم را نیز تجربه کرده است.
به جز او، «احمد صادقیان» مدیرعامل شرکت غذایی تک ماکارون و «مهدی معصومی‌اصفهانی» مدیرعامل شرکت تلاونگ از نامزدهای مطرح گروه ائتلاف برای فردا در بخش کشاورزی هستند که با توجه به میزان موفقیت آنها در تشکل‌های مرتبط با صنایع غذایی و کشاورزی، راهیابی این افراد به هیات نمایندگان دوره هشتم دور از ذهن نیست.
اما گروه خواستاران تحول در بخش کشاورزی، لیدر خود را نامزد کرده است. «محمدرضا بهزادیان» گزینه مطرح این گروه در بخش کشاورزی است. به غیر از او، «احمد ترک‌‌نژاد» عضو سرشناس فعلی هیات نمایندگان اتاق تهران نیز از دیگر گزینه‌های مطرح خواستاران تحول برای رسیدن به کرسی هیات نمایندگان است. همچنین، «عباس وطن‌پرور» یکی از چهره‌های مطرح این گروه است که از بخش کشاورزی وارد عرصه انتخابات شده است.
در گروه «ائتلاف بزرگ» نیز نام دو چهره شاخص در بخش کشاورزی دیده می‌شود. «ابراهیم جمیلی» که لیدر این گروه در انتخابات پیش‌رو است، از بخش کشاورزی وارد عرصه رقابت شده است و با توجه به سابقه و فعالیت او در اتاق بازرگانی، حضور وی در این انتخابات عملاً عرصه رقابت را برای سایر نامزدهای حوزه کشاورزی تنگ کرده است.
«شاهرخ ظهیری» نیز که از او به عنوان پدر صنعت غذا یاد می‌شود، دیگر گزینه شناخته‌شده و مطرح گروه ائتلاف بزرگ در انتخابات پیش رو است.
از دو گروه دیگر این انتخابات، «پیشگامان وفاق» تنها یک گزینه جدی و مطرح در بخش کشاورزی دارد و آن نیز «ابوالحسن خلیلی» است که سابقه عضویت در دوره‌های اخیر هیات نمایندگان اتاق بازرگانی را در کارنامه دارد. اما گروه «کانون کارآفرینان توسعه‌گرا» اگرچه چهار نامزد را در بخش کشاورزی معرفی کرده است اما هیچ کدام از این گزینه‌ها در اتاق بازرگانی مطرح نبوده و عملاً شانسی برای رقابت با سایر نامزدهای این بخش ندارند.

دراین پرونده بخوانید ...

دیدگاه تان را بنویسید