شناسه خبر : 3931 لینک کوتاه
تاریخ انتشار:

مشکل از زیرساخت است

اگر ما از زیرساخت‌های قوی همانند کشورهای پیشرفته اروپایی برخوردار بودیم دیگر لازم نبود برای انجام ثبت نام‌های اینترنتی همانند هدفمندی یارانه‌ها کمیته و ستاد تشکیل شود و دولت بخشی قابل توجه از توان خود را به این امر اختصاص دهد تا با کمترین مشکل این کار را به سرانجام برساند.

index:1|width:50|height:50|align:left احمد معتمدی/ مشاور وزیر ارتباطات
توسعه زیرساخت‌ها در بخش ارتباطات و فناوری اطلاعات در سال‌های گذشته با چالش مواجه شده است. طبیعی است توقف توسعه زیرساخت باعث شود تا هنگام انجام کارهای بزرگ چون ثبت نام اینترنتی مشکلاتی نیز به وجود آید. اگر ما از زیرساخت‌های قوی همانند کشورهای پیشرفته اروپایی برخوردار بودیم دیگر لازم نبود برای انجام ثبت نام‌های اینترنتی همانند هدفمندی یارانه‌ها کمیته و ستاد تشکیل شود و دولت بخشی قابل توجه از توان خود را به این امر اختصاص دهد تا با کمترین مشکل این کار را به سرانجام برساند. وقتی از سرعت بالا برخوردار نیستیم، در مواقعی که مراجعه کاربران به سایتی افزایش می‌یابد طبیعی است که اختلالات نیز به وجود آید. البته در این دوره از ثبت نام که از طریق اینترنت انجام شد دولت و وزارت ارتباطات تمهیدات لازم را به ویژه در تامین پهنای باند مورد نیاز در نظر گرفتند. به هر شکل برای سایت رفاهی که ثبت نام هدفمندی یارانه‌ها در روزهای گذشته از طریق آن انجام شد پهنای باند مناسبی اختصاص داده شد تا با مشکل خاصی مواجه نشود. به نظر می‌رسد وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات عملکرد خوبی داشته و کندی سیستم در روز اول نیز امر غیر‌طبیعی نبوده است. امیدواریم این روند به شکلی ادامه پیدا کند که در ثبت نام‌های بعدی این روند عادی باشد و دیگر نیازی نباشد توان و انرژی دولت صرف انجام یک ثبت نام اینترنتی شود. البته در پاسخ اینکه در روزهای اخیر برخی به وزارت ارتباطات انتقاد کرده‌اند که وقتی می‌توان برای یک سایت تا چندین برابر پهنای باند اختصاص داد چرا به طور کلی در کشور با کمبود پهنای باند مواجهیم، باید گفت این انتقادات به شکلی وارد است. وقتی شرکت زیرساخت اعلام می‌کند پهنای باند بین‌الملل را تا 20 برابر افزایش داده است اما کاربر ایرانی در زمانی که از اینترنت استفاده می‌کند با کندی سرعت و اختلال مواجه می‌شود، قطعاً این سوال برای کاربر ایجاد می‌شود چرا با وجود اینکه مسوولان اعلام می‌کنند پهنای باند را افزایش داده‌اند نتیجه آن را مشاهده نمی‌کنند. باید گفت برخورداری از سرعت بالا برای کاربر نیازمند هماهنگی تمام قسمت‌هاست.
زیرساخت وظیفه خود را انجام می‌دهد و ارتباطات لازم را برقرار می‌کند و پهنای باند لازم را فراهم می‌کند اما باید به موازات آن این افزایش سرعت در تمام بخش‌ها رخ دهد. وقتی در انتقال سرعت به کاربر خانگی محدودیت وجود دارد طبیعی است که کاربر احساس نمی‌کند اتفاق خاصی رخ داده است و همچنان باید با سرعت پایین وارد شبکه شود. اگر وزارت ارتباطات تصمیم دارد سرعت اینترنت را به حداقل دو‌مگ افزایش دهد باید زمینه‌های لازم را برای هماهنگی تمام بخش‌ها فراهم کند. البته باید این سرعت حداقل برای 10‌مگ برنامه‌ریزی شود تا با رفع موانع که در توسعه زیرساخت‌ها وجود دارد حداقل بتوانیم خدمات مناسبی به شهروندان ارائه دهیم. از طرفی باید مسائلی که میان وزارت ارتباطات و شرکت مخابرات و PAP‌ها وجود دارد بررسی و حل شوند. اگر تمام قسمت‌ها از شرکت زیرساخت و وزارت ارتباطات و شرکت‌هایPAP به خوبی عمل کنند و سرمایه‌گذاری‌های لازم را انجام دهند اما به طور مثال شرکت مخابرات هماهنگ نباشد و سرمایه‌گذاری انجام ندهد نمی‌توان باز هم سرعت مناسب را به کاربر اینترنتی ارائه کرد. بنابراین این ناهماهنگی‌ها باعث می‌شود حتی اگر محدودیت سرعت اینترنت برداشته شود وقتی به کاربر اینترنت دو ‌مگ نیز داده شود اما آنچه مصرف می‌کند کمتر از دو ‌مگ است. بنابراین اینکه مسوولان وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات عنوان می‌کنند پهنای باند را افزایش داده‌اند امر صحیحی است اما برای آنکه کاربر نهایی اثر آن را لمس کند نیازمند هماهنگی تمام بخش‌های مربوطه در بخش اینترنت کشور است. به هر حال سیاستگذاری‌هایی در این زمینه در حال انجام است و قرار است تعاملات هر یک از بخش‌ها افزایش یابد تا با رفع موانع شاهد افزایش تدریجی سرعت اینترنت باشیم. اگر زیرساخت‌ها تقویت شوند و سالانه سرمایه‌گذاری مناسبی در این بخش انجام شود می‌توان امیدوار بود در این عرصه اتفاقاتی رخ دهد که دیگر ثبت نام‌های اینترنتی برای عموم جامعه سهل و ساده انجام شود.

دراین پرونده بخوانید ...

دیدگاه تان را بنویسید