شناسه خبر : 39 لینک کوتاه
تاریخ انتشار:

بررسی وضعیت تجارت جهانی سنگ‌آهن

بازار سنگی

مهم‌ترین صادرکنندگان سنگ‌آهن در جهان استرالیا، برزیل، هند، آفریقای جنوبی و کانادا هستند و بر اساس پیش‌بینی‌های جهانی نسبت صادرات این کشورها تا سال ۲۰۱۸ به همین میزان باقی می‌ماند.

مهم‌ترین صادرکنندگان سنگ‌آهن در جهان استرالیا، برزیل، هند، آفریقای جنوبی و کانادا هستند و بر اساس پیش‌بینی‌های جهانی نسبت صادرات این کشورها تا سال ۲۰۱۸ به همین میزان باقی می‌ماند. مهم‌ترین واردکنندگان سنگ‌آهن در جهان نیز شامل چین،‌ اتحادیه اروپا، ژاپن و جمهوری کره هستند و پیش‌بینی می‌شود تا سال ۲۰۱۸ بدون تغییر نسبت روند واردات سنگ‌آهن ادامه پیدا کند. می‌توان به جرات اعلام کرد این ۹ کشور درباره آینده تجارت جهانی سنگ‌آهن تصمیم‌گیر و تعیین‌کننده هستند. افزایش یا کاهش سهم هرکدام از این کشورها در واردات یا صادرات می‌تواند در نظم موجود تجارت جهانی سنگ‌آهن موثر باشد. از طرف دیگر پیش‌بینی می‌شود قیمت سنگ‌آهن در سال‌های ۲۰۱۴ و ۲۰۱۵ روند نزولی داشته باشد چرا که به نظر می‌رسد کشور چین به‌عنوان بزرگ‌ترین واردکننده سنگ‌آهن با مازاد ذخایر مواجه شده باشد. این موضوع نیز می‌تواند تجارت جهانی سنگ‌آهن را تحت تاثیر قرار دهد.

صادرات سنگ‌آهن
صادرات سنگ‌آهن هماتیت دانه‌بندی با خلوص آهن کمتر از ۴۰ درصد در سال ۱۳۹۲ به ۲۳ میلیون و ۵۹۲ هزار و ۷۰۰ تن رسید. بر اساس تازه‌ترین آمار گمرک ایران در سال گذشته ارزش صادرات سنگ‌آهن کشور نیز به یک میلیارد و ۵۰۴ میلیون و ۸۰۰ هزار دلار رسید. سنگ‌آهن در سال قبل از نظر وزنی ۴۴/۲۹ درصد و از نظر ارزشی ۸۰/۴ درصد از کل صادرات غیرنفتی کشور را به خود اختصاص داد. قیمت متوسط هر کیلو سنگ‌آهن صادراتی در سال ۱۳۹۲ معادل ۱/۰ دلار بوده است. سنگ‌آهن در سال ۱۳۹۲ برای نخستین بار در صدر فهرست کالاهای صادرات غیرنفتی کشور قرار گرفت. همچنین آمار گمرک ایران نشان می‌دهد در آخرین ماه سال ۱۳۹۲ به میزان دو میلیون و ۸۰۶ هزار و ۴۰۰ تن سنگ‌آهن به ارزش تقریبی ۱۹۹ میلیون و ۸۰۰ هزار دلار از کشور صادر شد. سنگ‌آهن در اسفند سال قبل نیز از نظر وزنی ۹۴/۳۷ درصد و از نظر ارزشی ۶۱/۶ درصد از کل صادرات غیرنفتی کشور را به خود اختصاص داد. از این میزان صادرات ۹۷ درصد صادرات سنگ‌آهن به کشور چین بوده است. از آنجا که کشور چـین دومـین کشور تولید‌کننده سنگ‌آهن و بزرگ‌ترین وارد‌کننده این محصـول است بررسـی مختصـری از GDP چین الزامی است و در سال ۲۰۰۷ میزان رشد GDP چین ۲/۱۴ درصد بوده است در سال‌های ۲۰۰۸ و ۲۰۰۹ به دلیل بحران جهانی به ۶/۹ و ۲/۹ درصد نزول داشته است. بنابراین پیش‌بینی صندوق بین‌المللی پول از GDP چین درست بوده و روند نزولی بر اساس این پیش‌بینی ادامه دارد. ایـن موضـوع خبـر خوبی بـرای صـنعت سنگ‌آهن نیست و اگر چنین پیش‌بینی‌ای به حقیقت بپیونـدد می‌توان انتظـار کـاهش قیمـت سنگ‌آهن را در بلندمدت داشت. کشورهای ژاپن، آلمـان و آمریکـا از لحـاظ ساخت‌وساز در بخش جاده‌ها، خطوط راه‌آهن و فرودگاه‌ها کشورهای توسعه‌یافته به حساب می‌آیند. کشور چـین در ایـن سه زمینه کشوری در حال توسعه به حساب می‌آید و به منظور مقابله با کشوری مانند آمریکا باید ساخت‌وساز بیشتری را در سه زمینه جاده، خطوط راه‌آهن و فرودگاه انجام دهد. از آنجا که منبع اصـلی چنـین ساخت‌وسازهایی فولاد است، در نتیجه پیش‌بینی می‌شود چین در آینـده نیازمنـد فـولاد و در نتیجه سنگ‌آهن بیشتری شود و این امر می‌تواند باعث خوش‌بینی تحلیلگران نسبت به آینـده سنگ‌آهن شود.index:2|width:300|height:179|align:left

واردات سنگ‌آهن در جهان
دو کشـور چین و ژاپن و اتحادیه اروپا سه وارد‌کننده بزرگ سنگ‌آهن هستند. واردات سنگ‌آهن چین از سال ۲۰۰۰ تا سال ۲۰۱۳ میلادی روند رو به رشدی داشته است. بـر اسـاس این نمودار پیش‌بینی می‌شود میزان واردات چین در مورد سنگ‌آهن تا سال ۲۰۲۰ نیـز رونـد صـعودی اما با شیب کمتری نسبت به گذشته داشته باشد. همان‌طور که مشخص است از سال ۲۰۲۰ به بعـد نیـز واردات سنگ‌آهن چین روند ثابتی در پیش می‌گیرد. در نتیجه می‌توان بـه آینده سنگ‌آهن و افزایش قیمت این محصول امیدوار بود. نکته قابل توجه و امیدوار‌کننده بعدی این است که در ماه آوریل ۲۰۱۳ میلادی (فروردین و اردیبهشـت سال ۱۳۹۳) میزان صادرات سنگ‌آهن به چین با ۳۹/۸۳ میلیون تن رکورد تازه‌ای را زده اسـت و ایـن میـزان واردات از لحاظ رتبه‌بندی دومین واردات بزرگ تاریخ چین در زمینه سنگ‌آهن است.

آینده سنگ‌آهن
پیش‌بینی‌های جهانی حکایت از کاهش قیمت سنگ‌آهن در بلند‌مدت و در سال‌های ۲۰۱۴ و ۲۰۱۵ دارد که در جدول زیر آمده است.
پیش‌بینی کاهش قیمت جهانی سنگ‌آهن در سال‌های پیش رو توسط بنگاه‌های معتبر اعتباری و سرمایه‌گذاری جهانی با استناد به ورود طرح‌های توسعه معادن بزرگ استرالیا، برزیل و چین به مرحله تولید و پیش‌بینی‌ها از نرخ رشد اقتصاد جهانی صورت گرفته است.
بین تحلیلگران در پیش‌بینی وضعیت آینده سنگ‌آهن اختلافاتی وجود دارد. بعضی از تحلیلگران معتقدند چین به منظور مقابله با کشورهایی همانند ژاپن، آلمان و آمریکا نیاز به توسعه و ساخت‌وساز راه‌های ارتباطی خود دارد که این امر در بلندمدت و تا سال ۲۰۲۰ می‌تواند منجر به افزایش میزان نیاز چین به سنگ‌آهن شود و چین این نیاز خود را از طریق افزایش واردات برطرف سازد که این امر می‌تواند منجر به افزایش قیمت جهانی سنگ‌آهن شود. در مقابل این دسته از تحلیلگران، منتقدانی وجود دارند که اعتقاد به کاهش قیمت جهانی سنگ‌آهن دارند. این اشخاص به منظور دفاع از تحلیل‌های خود از میزان پیش‌بینی GDP چین در سال‌های آتی و آمار شاخص تولید کارخانه‌های چین استفاده می‌کنند. به اعتقاد این منتقدان در کوتاه‌مدت و در سال ۲۰۱۴ میزان رشد GDP چین به عدد ۵/۷ درصد و در بلندمدت تا سال ۲۰۱۹ این مقدار به ۵/۶ درصد می‌رسد که این امر می‌تواند منجر به کاهش ساخت‌وساز در چین و در نتیجه کاهش قیمت سنگ‌آهن شود. این افراد بر این باورند که روند کاهشی شاخص تولید کارخانه‌های چین در یک سال گذشته اثبات‌کننده تئوری آنهاست و اینکه این روند نزولی نیز تا انتهای سال ۲۰۱۴ ادامه خواهد یافت و این امر نیز می‌تواند باعث کاهش قیمت جهانی محصولات مرتبط با ساخت‌وساز چین شود. دلیل دیگری که می‌تواند اثبات صحبت‌های منتقدان باشـد پیش‌بینی نـرخ جهـانی سنگ‌آهن توسـط صندوق بین‌المللی پول است. بر اساس پیش‌بینی صندوق بین‌المللی پول قیمت جهانی سنگ‌آهن تا آخر سال ۲۰۱۵ به عدد ۱۰۴ دلار نزول می‌کند. از طرف دیگر نباید وضعیت صنعت فولاد جهان را نیز نادیده گرفت. طبق آخرین گزارش‌ها انجمن آهن و فولاد چین اعلام کرده است که به دلیل کندی رشد و تعدیل ساختاری در اقتصاد چین صنعت فولاد این کشور با مازاد ظرفیت روبه‌رو شده است. طبق آمار اعلامی این انجمن، کشور چین دارای ۳۰۰ میلیون تن ظرفیت مازاد فولاد است که تقریباً معادل دو برابر اتحادیه اروپا در سال گذشته است. انجمن فولاد چین پیش‌بینی می‌کند تولید سالانه فولاد در سال ۲۰۱۴ با سه درصد کاهش به ۸۱۰ میلیون تن برسد. به نظر می‌رسد پیش‌بینی تحلیلگران مبنی بر نزول قیمت جهـانی سنگ‌آهن در آینده به واقعیت نزدیک‌تر باشد و تنها عاملی که می‌تواند سنگ‌آهن را در سال‌های آتـی از کاهش قیمت نجات دهد افزایش ساخت‌وساز و GDP کشور چین است.

دراین پرونده بخوانید ...

دیدگاه تان را بنویسید

 

پربیننده ترین اخبار این شماره

پربیننده ترین اخبار تمام شماره ها