شناسه خبر : 379 لینک کوتاه
تاریخ انتشار:

به فرض که مشکل فروردین حل شد ماه‌های دیگر چه می‌شود‌؟

شدت تحریم‌ها علت اصلی توصیه است

این روزها افزایش شدت تحریم‌ها موجب کاهش شدید قدرت خرید مردم شده و همین هم علت اصلی آن است که مقام معظم رهبری وارد عمل شدند

index:1|width:|height:40|align:left محمدرضا تابش
این روزها افزایش شدت تحریم‌ها موجب کاهش شدید قدرت خرید مردم شده و همین هم علت اصلی آن است که مقام معظم رهبری وارد عمل شدند بلکه مبلغی به عنوان کمک یا عیدانه برای مردم در نظر گرفته شود. این چنین است که مجلس و دولت موظف شده‌اند این مبلغ را هفته اول اسفند‌ماه به حدود 60 میلیون نفر پرداخت کنند. البته به نظر می‌رسد اگر این امکان ایجاد شود که چنین کمکی به شکل غیر‌نقدی و در قالب کالاهای اساسی، به ویژه مواد غذایی که این روزها قیمت‌شان در نوسان شدیدی است در اختیار عموم قرار بگیرد، می‌تواند نقش بهتری بازی کند. در آستانه اعیاد معمولاً شاهد افزایش قیمت کالاهای اساسی هستیم، با این روش حتی اگر قیمت این کالاها در نزدیکی نوروز هم بالا رود فشار کمتری به مردم وارد می‌شود و قدرت خریدشان نه‌تنها حفظ می‌شود بلکه سبد کالایی آنها رنگین‌تر و پربارتر خواهد شد.
اگر این کمک از راه بانک‌ها به مردم تعلق گیرد نیز باز هم از توزیع پول نقد می‌تواند بهتر عمل کند. منظور آن است که این مبلغ، که مبلغ قابل توجهی هم است در اختیار بانک‌ها قرار گیرد تا در راستای تولید صرف شود نه در مسائل اجرایی. با این روش مردم از سود آن بهره‌مند می‌شوند، آثار مخربی بر اقتصاد نمی‌گذارد و نیز موجب می‌شود از تورم ناشی از افزایش نقدینگی جلو‌گیری شود. لازم به ذکر است که شرایط فعلی اقتصادمان کاملاً شکننده است و این راه‌حل به هیچ عنوان قطعی و ریشه‌ای نیست بر فرض که مشکلات در فروردین‌ماه حل شد اما ماه‌های دیگر چه خواهد شد؟ پس باید چاره‌ای اساسی و بنیادین به حال مشکلات اقتصادی موجود چه در سطح خرد و چه در سطح کلان اندیشید. البته این مشکلات صرفاً به اقتصاد محدود نمی‌شود بلکه ما در مساله سیاست هم باید با حفظ و رعایت آرمان‌ها مشکلات را مرتفع سازیم.

دراین پرونده بخوانید ...

دیدگاه تان را بنویسید

 

پربیننده ترین اخبار این شماره

پربیننده ترین اخبار تمام شماره ها