شناسه خبر : 3701 لینک کوتاه
تاریخ انتشار:

مقابله با نیروهای ضد جهانی‌سازی

فعالیت جهانی، تفکر زیرکانه

به نظر می‌رسد بانکداران آنقدر بر جزئیات متمرکز شده‌اند که نمی‌توانند تصویر بزرگ‌تر را ببینند. روند تدوین مقررات ملی بیشتر به فعالیت جزیره‌ای بانک‌ها منجر می‌‌شود و تحولات سیاسی از قبیل روی کار آمدن دونالد ترامپ یا خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا حاکی از آن است که جهان به سمت فردگرایی پیش می‌رود.

به نظر می‌رسد بانکداران آنقدر بر جزئیات متمرکز شده‌اند که نمی‌توانند تصویر بزرگ‌تر را ببینند. روند تدوین مقررات ملی بیشتر به فعالیت جزیره‌ای بانک‌ها منجر می‌‌شود و تحولات سیاسی از قبیل روی کار آمدن دونالد ترامپ یا خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا حاکی از آن است که جهان به سمت فردگرایی پیش می‌رود.
اما آمارها داستانی کاملاً متفاوت را بیان می‌کنند. این داستان مطالبی همچون شهرنشینی، پیشرفت‌های گسترده فناوری و پیدایش شهرهای هوشمندی را دربر دارد که با همه چیز (اینترنت اشیا) و همه کس (رسانه‌های اجتماعی) در ارتباط هستند. بسیاری از این شهرهای هوشمند در بازارهای نوظهور به ویژه در چین قرار دارند. چالش پیش روی بانک‌ها آن است که باید مطمئن شوند قادرند در محیط آکنده از پیچیدگی‌های فناوری فعالیت کنند و برای هر گروه جمعیتی محصولات مناسبی را ارائه دهند. در شهرهای آینده افراد بالای 65 سال قدرت خرید بسیار بالایی خواهند داشت.
گزارش پژوهش جهانی موسسه مریل لینچ در مورد شهرهای قرن بیست‌ویکم بیان می‌کند که برای اولین بار در طول تاریخ تعداد افراد شهرنشین از ساکنان مناطق روستایی بیشتر شده است.
طبق این گزارش حدود 55 درصد از جمعیت جهان شهرنشین است. برآورد می‌شود تا سال 2050 این درصد به 70 برسد. در بازارهای توسعه‌یافته جمعیت شهرنشین 86 درصد خواهد بود. شهرها با گردش مالی حدود 62 تریلیون دلار در سال (حدود 85 درصد از تولید ناخالص داخلی جهان) به موتورهای رشد اقتصادی جهان تبدیل شده‌اند و برآورد می‌شود این رقم تا سال 2030 به 115 تریلیون دلار در سال برسد.
البته سناریوی وحشتناکی نیز قابل تصور است که در آن شهرهای دارای جمعیت بیش از حد با جرم و جنایت فراوان، زیرساختارهای زهوار دررفته و گسست‌های اجتماعی دیده می‌شوند. اما همزمان این توانایی بالقوه وجود دارد که با گردهم آوردن هوش مصنوعی و فناوری‌های روباتیک محیط زیست به‌طور کامل متحول شود. نباید انتظار داشت که ایالات متحده آمریکا و اتحادیه اروپا یعنی برندگان بزرگ قرن گذشته در عصر رقابت شهرهای هوشمند همچنان برنده باشند. بسیاری از این شهرهای هوشمند در آسیا و در مناطقی هستند که ما هرگز نامی از آنها نشنیده‌ایم. به عنوان مثال طبق گزارش سی‌ان‌ان در شهر یین چوان در ایالت شمالی نین‌شیا در چین هنگام پرداخت کرایه اتوبوس از فناوری شناسایی چهره استفاده می‌شود و شکل چهره مسافران با حساب‌های بانکی آنان پیوند خورده است. این یکی از 200 پروژه شهر هوشمند در چین است. در کتاب «اختلال غیرعادی» موسسه جهانی مک‌کینزی نویسندگان چهار روند اصلی جهانی یعنی شهرنشینی، فناوری، کهنسالی و ارتباطات جهانی را با تجارت، مردم، امور مالی و داده‌ها پیوند زده و بررسی می‌کنند. طبق این سناریو تاسیس ادارات مرکزی بنگاه‌ها در لندن یا فرانکفورت کاری بی‌حاصل است و ادارات مرکزی بنگاه‌ها باید در شانگهای یا کلکته مستقر شوند.
نویسندگان می‌گویند: «تا سال 2025 چین در مقایسه با آمریکا یا اروپا تعداد بیشتری از شرکت‌های بزرگ را در خود جای می‌دهد. ا‌نتظار می‌رود حدود نیمی از شرکت‌های بزرگ جهان (یعنی شرکت‌هایی با درآمد یک میلیارد دلار و بیشتر) مقر خود را در بازارهای نوظهور قرار دهند.»
بانک‌ها که با مقررات ملی زیادی سروکار دارند به سختی خواهند توانست از این فرصت بهره‌برداری کنند. اما بانک‌هایی که فقط بر مقررات بال 3
(Basel III) و می‌فید2 (M.FID II) متمرکز شده‌اند بیشتر از دیگران این چشم‌انداز بزرگ را از دست خواهند داد.
منبع:‌ بنکر

دراین پرونده بخوانید ...

دیدگاه تان را بنویسید