شناسه خبر : 3675 لینک کوتاه
تاریخ انتشار:

اینفوگرافی

اجاره‌بها بر مدار صعودی

بخش مسکن آبان‌ماه را چگونه سپری کرد؟

بخش عمده معاملات انجام‌شده(بیش از ۳۸ درصد) متعلق به واحدهایی بوده است که در مجموع بین ۱۰۰ تا ۲۰۰ میلیون تومان قیمت‌گذاری شده‌اند.

گزارش اخیر بانک مرکزی با عنوان «تحولات بازار مسکن شهر تهران در آبان‌ماه 1394» از افزایش تعداد معاملات در مقابل کاهش قیمت اسمی (و طبیعتاً قیمت واقعی) واحدهای مسکونی خرید و فروش‌شده نسبت به مدت مشابه سال قبل حکایت دارد. در دومین ماه از پاییز سال جاری، تعداد معاملات آپارتمان‌های مسکونی ثبت‌شده در «سامانه معاملات املاک و مستغلات» برای شهر تهران، 1 /12 هزار واحد بوده که نسبت به مهرماه 4 /4 درصد و نسبت به آبان‌ماه گذشته 7 /6 درصد افزایش داشته است. مطابق معمول واحدهای مسکونی با عمر کمتر از پنج سال با سهم حدود 55‌درصدی بخش عمده معاملات انجام‌شده در شهر تهران را به خود اختصاص داده‌اند و مناطق 4 و 5 شهرداری بیشترین سهم را از کل معاملات داشته‌اند.
در ماه مذکور متوسط قیمت اسمی هر مترمربع واحدهای مسکونی معامله‌‌شده در شهر تهران حدود 8 /3 میلیون تومان بوده که کاهش 9 /1‌درصدی نسبت به مهرماه و 0 /2‌درصدی نسبت به آبان 1393 را نشان می‌دهد. این کاهش اندک قیمت اسمی طی یک سال، در کنار تورم عمومی نقطه به نقطه طی این مدت (که کماکان دورقمی بوده است)، روند نزولی قیمت واقعی را شدت بخشیده است. گزارش مذکور همچنین حاکی از آن است که در میان معاملات مسکن آبان‌ماه شهر تهران -همانند ماه قبل- حدود 41 درصد متعلق به واحدهای دو تا 5 /3 میلیون‌تومانی (به ازای هر مترمربع) و بیش از 55 درصد متعلق به واحدهای 50 تا 90 مترمربعی بوده است.
در نتیجه بخش عمده معاملات انجام‌شده (بیش از 38 درصد) متعلق به واحدهایی بوده است که در مجموع بین 100 تا 200 میلیون تومان قیمت‌گذاری شده‌اند. در این ماه نرخ اجاره‌بها کماکان روند صعودی نزدیک به تورم خود را ادامه داده و در تهران حدود 8 /10 درصد نسبت به مهر 1393 رشد کرده است. اگر چه روند کاهشی قیمت اسمی در این ماه کمی دور از انتظار بود و برای ماه آینده نیز به سختی احتمال تکرار دارد، قیمت واقعی واحد مسکونی همچنان پتانسیل کاهش را دارد، و انتظار می‌رود اجاره‌بها نیز (چنانچه در گزارش ماه قبل هم به درستی پیش‌بینی شده بود) با روند ملایم‌تری نسبت به این ماه به رشد هماهنگ با تورم خود ادامه دهد.

index:1|width:620|height:394|align:center

دراین پرونده بخوانید ...

دیدگاه تان را بنویسید

 

پربیننده ترین اخبار این شماره

پربیننده ترین اخبار تمام شماره ها