شناسه خبر : 3663 لینک کوتاه
تاریخ انتشار:

چگونه می‌توان از خانوار مبتلا به سوءتغذیه حمایت کرد؟

مقابله با فقر فرهنگی و درآمدی

وزیر کار از شناسایی ۱۱ میلیون نفر دارای سوءتغذیه خبر داده است. اینکه چرا این تعداد افراد در ایران دارای سوءتغذیه هستند، نکته‌ای است که پیش از همه باید مورد بررسی قرار گیرد و برای واکاوی بیشتر این نکته، ابتدا باید از ماهیت سوءتغذیه سخن را آغاز کرد.

میثم مظاهری / پژوهشگر موسسه عالی آموزش و پژوهش مدیریت و برنامه‌ریزی
وزیر کار از شناسایی 11 میلیون نفر دارای سوءتغذیه خبر داده است. اینکه چرا این تعداد افراد در ایران دارای سوءتغذیه هستند، نکته‌ای است که پیش از همه باید مورد بررسی قرار گیرد و برای واکاوی بیشتر این نکته، ابتدا باید از ماهیت سوءتغذیه سخن را آغاز کرد. در حال حاضر، گروه‌هایی از جمعیت ایران دچار سوءتغذیه هستند.

دلایل سوءتغذیه
سوءتغذیه به ‌طور کلی به کم‌غذایی در پروتئین، انرژی، کم‌خونی، فقر آهن، اختلالات ناشی از کمبود ید، کمبود روی، کلسیم، کمبود ویتامین‌های A، B2 و D گفته می‌شود. مشکلات ناشی از اضافه مصرف یا مصرف رژیم غذایی نامتعادل ـ چاقی، دیابت و بیماری‌های قلب و عروق نیز مشکلاتی است که در این دسته‌بندی قرار می‌گیرد. فقر یکی از عوامل مهم ایجاد سوءتغذیه و در عین حال یکی از عواقب آن است. به سخن دیگر، فقر سبب ایجاد سوءتغذیه و ناتوانی جسمی و ذهنی می‌شود که به نوبه خود فقر بیشتری را به دنبال خواهد داشت. در عین حال، فقر تنها علت سوءتغذیه نیست و عوامل فرهنگی، اجتماعی و بهداشت و سلامت عمومی جامعه در ایجاد سوءتغذیه نقش دارند. آمارهای موجود حاکی از آن است که پوکی استخوان، کم‌خونی در کودکان، کم‌وزنی متوسط و شدید و کوتاه‌قدی تغذیه‌ای متوسط و شدید مواردی است که به دنبال سوءتغذیه در انسان ایجاد می‌شود. بسیاری از کشورهای جهان در حال حاضر دست‌به‌گریبان سوءتغذیه هستند. سران کشورها به دعوت سازمان خواربار و کشاورزی به منظور تشکیل «اجلاس جهانی سران در زمینه غذا» در نوامبر 1996 در شهر رم گردهم آمدند و عنوان کردند دسترسی به غذای سالم و مغذی، دریافت غذای کافی و رهایی از گرسنگی حق هر فرد است و تاکید کردند ریشه‌کنی گرسنگی در جهان باید در اولویت قرار گیرد. در سیاست‌ها و برنامه‌های بهبود وضع تغذیه اولویت باید به گروه‌های محروم، آسیب‌پذیر و کم‌درآمد تعلق گیرد و به رفاه تغذیه‌ای به صورت پیش‌شرطی برای توسعه اقتصادی‌-اجتماعی توجه شود. عدم توجه به این اولویت‌ها می‌تواند آسیب‌های اجتماعی و اقتصادی دیگری را به دنبال داشته باشد. با این توضیح که، 90 درصد رشد مغزی انسان، تا شش‌سالگی شکل می‌گیرد. بنابراین اگر رشد مغزی کودکی در این سنین تکامل پیدا نکند، او تا آخر عمر، با ذهنی تکامل‌نیافته زندگی خواهد کرد. این عقب‌ماندگی ذهنی، نه فقط زندگی شخصی او که کل جامعه را متاثر خواهد کرد و از زندگی خانوادگی، زناشویی و تربیت فرزندان گرفته تا آسیب‌های اقتصادی و مشکلات اجتماعی را دربرمی‌گیرد. درآمد خانوار یکی از مهم‌ترین عوامل موثر در انتخاب و خرید غذاست. از سوی دیگر وجود مواد غذایی در منطقه و دسترسی خانوار به مواد غذایی، همچنین آگاهی و دانش خانوار به‌خصوص مادر حائز اهمیت است. از طرف دیگر امروزه سوءتغذیه بین افراد حتی خانواده‌های متمول هم دیده می‌شود. بسیاری از خانواده‌های متمول از بی‌حالی و رشد ناکافی در کودکان و ... رنج می‌برند؛ یکی از علل ضعف و کمبود مواد غذایی مصرف بیش از حد فست‌فودها و خوراکی‌های نامناسب در خانواده‌های متمول شناسایی شده است.

تدوین برنامه‌های مقابله با سوءتغذیه
با توجه به عواقب زیان‌بار سوءتغذیه از جمله کاهش توانمندی‌های ذهنی و جسمی، کاهش مقاومت در مقابل بیماری‌ها و افزایش خطر مرگ‌ومیر کودکان مبتلا به سوءتغذیه در اثر بیماری‌ها، طراحی و اجرای مداخلات مناسب برای کاهش شیوع سوء تغذیه باید در اولویت برنامه‌ها قرار گیرد. اطلاعات مربوط به میزان آگاهی و عملکرد مادر در زمینه تغذیه و رشد کودک، تنظیم خانواده، همچنین وضعیت آب آشامیدنی و بهداشت محیط و الگوی مصرف غذای خانوار و کودک باید در این برنامه‌ها گنجانده شود. بهسازی محیط، سالم‌سازی آب آشامیدنی و آموزش مادران از راهکارهای مناسب در این زمینه هستند. برای مقابله با مشکل سوءتغذیه کودکان، به دلیل ماهیت چندبعدی آن، به‌کارگیری توانمندی‌های سایر بخش‌های توسعه، کسب حمایت سیاسی، تقویت همکاری‌های بین‌بخشی و جلب مشارکت مردم حائز اهمیت است. با برنامه‌ریزی‌های مدون می‌توان مشکلات تغذیه‌ای جامعه را مورد توجه قرار داد و برای بهبود تغذیه اقدامات موثری انجام داد. طبقه اجتماعی و فرهنگی خانواده‌ها، سطح تحصیلات، سطح منزلت اجتماعی خانواده، ناآگاهی اعضای خانواده به‌ویژه والدین از مسائل تربیتی ازجمله مولفه‌هایی هستند که در کنار عواملی مثل پایین بودن درآمد، در بروز سوءتغذیه تاثیر دارند. بنابراین مقابله با فقر فرهنگی و افزایش سطح آگاهی خانواده‌ها برای استفاده از تغذیه مناسب باید در قالب برنامه‌هایی منظم در دستور کار قرار گیرد. مقابله و جلوگیری ازسوءتغذیه نیازمند تدوین برنامه‌های منظم و هدفمند است. کالابرگ و سبدهای کالا می‌تواند یکی از اقدامات مناسب در این زمینه باشد. البته برای توزیع مناسب و نتیجه‌بخش این اقدامات باید ابتدا نیازهای غذایی خانواده‌ها در استان‌های مختلف، به‌درستی شناسایی شود و مطابق با آن، سبدهای کالا در نظر گرفته شود، در غیر این صورت امکان دارد این برنامه‌ها به هدف نرسد. رفع و کاهش چالش سوءتغذیه، نیازمند یک عزم جدی است و همکاری، تعامل و حمایت بیش از پیش بین‌بخشی در سطح کشور، استان‌ها، سازمان‌هایی مثل جهاد کشاورزی به لحاظ تولید و تامین مواد غذایی، سازمان صنعت، معدن و تجارت در زمینه توزیع و کنترل قیمت و دیگر دستگاه‌های فرهنگی و آموزشی از جمله آموزش و پرورش به جهت فرهنگ‌سازی و افزایش دانش غذایی می‌تواند در رفع آن کمک کنند.

طرح «پروگرسا»، برنامه موفق فقرزدایی در مکزیک
«پروگرسا» (PROGRESA) نام یک برنامه ابتکاری برای مقابله با فقر است که برای اولین بار در مناطق فقیرنشین مکزیک اجرا شد و هم‌اکنون نسخه‌های متفاوتی از آن در مناطق فقیرنشین کشورهای دیگر مانند فیلیپین، برزیل، شیلی، کلمبیا، جامائیکا، اندونزی، ترکیه، مصر و بنگلادش اجرا می‌شود.
اعطای کمک‌هزینه زندگی به خانواده‌های ساکن در مناطق فقیرنشین روستایی و نیز حاشیه شهرهای بزرگ، به منظور رسیدن به دو هدف کلی بهبود اوضاع جاری زندگی خانواده‌های نیازمند، نیازمند ارتقای سطح «سرمایه انسانی» است. در این برنامه برای دستیابی به اهداف ذکر‌شده تمهیداتی انجام گرفت. به خانواده‌هایی که فرزندان خود را به طور منظم به مدرسه می‌فرستادند، کمک هزینه اضافی پرداخت می‌شد. پس از گذشت مدتی از اجرای این برنامه، یکسری ارزشیابی تحت نظر «سازمان تحقیقات غذایی بین‌المللی» (IFPRI) انجام شد که نشان می‌داد «پروگرسا» هم در زمینه افزایش رفاه زندگی در میان فقرا و هم در زمینه ارتقای سطح «سرمایه انسانی» در مناطق فقیرنشین، به موفقیت قابل توجهی دست یافته است.
هدف از طرح «پروگرسا»، ایجاد فرصت‌‌های مطلوب زندگی برای فقیرترین اقشار جامعه است. با توجه به این هدف، برنامه مذکور، تنها خانواده‌هایی را تحت حمایت خود قرار می‌دهد که به رعایت یکسری از چارچوب‌های مشخص رضایت دهند. این چارچوب‌ها، که عمدتاً با هدف توانمندسازی پایدار خانوارهای فقیر طراحی شده‌اند، به طور دقیق از سوی مجریان طرح مشخص شده و بر رعایت آنها از سوی خانواده‌ها نظارت می‌شود، سوابق عملکرد خانوارها ثبت می‌شود، از سوی مسوولان این طرح مورد بررسی قرار می‌گیرد و خانواده‌ها در صورت تخطی کردن از قوانین، از حمایت این طرح خارج خواهند شد. برای مثال خانواده‌ها فقط در صورتی می‌توانند از کمک‌هزینه تحصیلی برای فرزندان خود برخوردار شوند که آنها را در مدرسه ثبت‌نام کنند و مطمئن شوند که فرزندانشان حداقل 90 درصد روزهای سال تحصیلی را در مدرسه حضور دارند. نکته جالب در زمینه تحصیلات که در این طرح به آن توجه شده، این است که با افزایش سن فرزندان، توانایی آنها برای کسب درآمد در خارج از مدرسه زیاد می‌شود و لذا خانواده‌های فقیر تمایل بیشتری پیدا می‌کنند آنها را از مدارس بیرون آورند تا برای افزایش درآمد خانواده کار کنند. اقدام طرح پروگرسا برای مقابله با چنین وضعیتی، این است که مقدار کمک‌هزینه‌های تحصیلی را، با افزایش سن فرزندان، افزایش می‌دهد. همچنین با توجه به آنکه بسیاری از خانواده‌های مناطق فقیرنشین این کشور به دلیل برخی اعتقادات خاص حاضر نیستند برای تحصیل فرزندان دختر خود هزینه‌ای بپردازند، در طرح پروگرسا، کمک‌هزینه تحصیلی پیش‌بینی‌شده برای فرزندان دختر، بیشتر از پسران است.

دراین پرونده بخوانید ...

دیدگاه تان را بنویسید

 

پربیننده ترین اخبار این شماره

پربیننده ترین اخبار تمام شماره ها