شناسه خبر : 361 لینک کوتاه
تاریخ انتشار:

بررسی بازار مسکن میلیاردی در تهران

دنیای لوکس‌نشینان

از خیابان میرداماد که وارد اتوبان مدرس(به طرف شمال) بشوید، تک‌به‌تک ساختمان‌های بلندمرتبه خودنمایی می‌کنند. از شرق به غرب و از غرب به شرق هم این‌گونه است.

نگار میرکریمی

از خیابان میرداماد که وارد اتوبان مدرس (به طرف شمال) بشوید، تک‌به‌تک ساختمان‌های بلندمرتبه خودنمایی می‌کنند. از شرق به غرب و از غرب به شرق هم این‌گونه است. از مناطق تک‌رقمی الهیه، کامرانیه، نیاوران، ولنجک، اقدسیه، اندرزگو، زعفرانیه و... به سمت شمال شهر که بروید ارتفاع ساختمان‌ها بلند و بلندتر می‌شود تا جایی که برای دیدن برخی از آنها باید ایستاد و سر را تا جایی که می‌شود بالا برد و تعداد طبقات را شمرد. بنابراین کافی است با یک سواری از اتوبان‌های تهران به سمت شمال شهر بروید تا عدد مناطق یک‌رقمی شوند و کم‌کم برج‌ها و پنت‌هاوس‌ها خودنمایی کنند. برج‌هایی که در هر یک از آنها حداقل دو تا سه واحد مسکونی لوکس و فوق لوکس وجود دارد و همه‌گونه امکانات نیز شامل آنها می‌شود. از استخر و جکوزی گرفته تا باشگاه بدنسازی و پارکینگ‌های اختصاصی، آسانسورهای فوق لوکس و نگهبان و خدمه‌ای که هر واحد مسکونی برای خود دارد، راهروهای اختصاصی و گاه فرش‌شده با سنگ‌های گران‌قیمت که بعضاً در حد قیمت یک خانه کوچک در پایین‌شهر است، نصب دوربین و قفل‌های ایمنی با اثرانگشت صاحبان خانه برای رفت‌وآمد مطمئن‌تر و بسیاری امکانات دیگر همگی یک خانه لوکس را تشکیل می‌دهد.
این در حالی است که هزینه دکوراسیون، وسایل منزل و متراژ جدا از هزینه‌های اعلام‌شده است و بعضاً داخل یک واحد مسکونی لوکس دوبلکس، دارای چندین اتاق‌خواب، چند سرویس بهداشتی و دیگر امکانات رفاهی است که هر یک می‌تواند به چند واحد مسکونی در مناطق میانی شهر تقسیم شود. اما چه کسی می‌تواند صاحب این واحدهای مسکونی باشد. بر این اساس صرف‌نظر از اینکه این افراد چه شغلی دارند و چگونه درآمد کسب می‌کنند و هزینه نگهداری این واحدهای مسکونی، برخی سازندگان می‌گویند تعدادی از این ساختمان‌ها و واحدهای مسکونی در خیابان‌های نامدار تهران سفارشی و بر اساس نقشه‌های اروپایی ساخته می‌شوند. واحدهای مسکونی متری ۲۰ میلیون تومان با متراژی حداقل ۳۰۰ متر هزینه زیادی به صاحبخانه متحمل می‌کند. آمار اعلام‌شده از سوی مرکز آمار ایران و سازندگان و مشاوران مسکن نشان می‌دهد قیمت خانه‌های لوکس در شمال شهر از متری ۹ میلیون تومان تا ۲۵ میلیون تومان معامله می‌شود که هر یک از این واحدهای مسکونی بسته به امکانات و محله با افزایش و کاهش قیمت همراه هستند.
به طور مثال قیمت واحد مسکونی دارای همه امکانات رفاهی در منطقه ولنجک حدود متری ۱۶ میلیون تا ۲۵ میلیون تومان است. واحدهای مسکونی که معمولاً در طبقات بالای برج‌ها و با متراژ ۳۰۰ و ۴۰۰ متر ساخته می‌شوند و می‌تواند معادل هزینه چندین ساختمان متوسط در مناطق میانی شهر باشد. البته گفته می‌شود قیمت واحدهای مسکونی سوپر‌لوکس در تهران به ویژه در لواسانات بعضاً بیشتر از متری ۲۵ میلیون تومان است. گزارش‌های مختلفی از سوی بنگاهداران و مرکز آمار ایران درباره قیمت این واحدهای مسکونی به گوش می‌رسد به گونه‌ای که برخی، از قیمت این واحدهای متا متری ۴۰ میلیون تومان هم خبر می‌دهند. برخی گزارش‌ها نشان می‌دهند قیمت واحدهای لوکس و پنت‌هاوس از مترمربع ۱۲ تا ۴۰ میلیون تومان قابل خرید و فروش است. قیمت چنین واحدهایی بسته به منطقه، محله و نیز نوع ساخت و امکاناتی همچون درب‌های ضد‌سرقت، شیرآلات طلا، باشگاه‌های بدنسازی و استخر اختصاصی است.

دراین پرونده بخوانید ...

دیدگاه تان را بنویسید