شناسه خبر : 3583 لینک کوتاه
تاریخ انتشار:

مشکلات تولیدکنندگان مولیبدن برای خرید از بورس کالا

قیمت‌گذاری محصولات مس با نرخ ارز آزاد

با انتشار خبری مبنی بر محاسبه قیمت محصولات شرکت ملی مس با نرخ ارز آزاد توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت برای عرضه در بورس کالا، شاهد واکنش شرکت‌های تولیدی پایین‌دستی در صنعت مس کشور بودیم.

سیدعلی خسروشاهی
هفته گذشته با انتشار خبری مبنی بر محاسبه قیمت محصولات شرکت ملی مس با نرخ ارز آزاد توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت برای عرضه در بورس کالا، شاهد واکنش شرکت‌های تولیدی پایین‌دستی در صنعت مس کشور بودیم. در این راستا دبیر انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان مولیبدن اظهار داشت: تولیدکنندگان سیم و کابل، صنعت برق و سولفور مولیبدن جزو صنایع پایین‌دستی صنعت مس محسوب می‌شوند. رئیس انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان مولیبدن نیز اظهار داشت: اخیراً وزیر صنعت دستوری برای افزایش قیمت مس صادر کرده و این در حالی است که قبلاً بحث گران‌فروشی شرکت ملی مس مطرح بوده است. او با بیان اینکه بیش از 100 واحد در صنعت مولیبدن و مس، مصرف‌کننده تولیدات شرکت ملی مس هستند، گفت: در صورت افزایش قیمت این محصولات، این کارخانه‌ها با مشکل و تعطیلی روبه‌رو خواهند شد. ابویی ادامه داد: تولید‌کننده داخلی باید مواد اولیه تولید خود را با ارز آزاد خریداری کند در حالی که دولت برای واردات کالا ارز مبادلاتی می‌دهد و این عمل دولت صادرات را دچار مشکل کرده و واردات را رونق می‌بخشد. او با بیان اینکه اجرای این دستورالعمل باعث می‌شود قیمت مس وارداتی 25 درصد ارزان‌تر از مس داخلی باشد، گفت: مس وارداتی باید از اروپا یا کشوری مانند برزیل تامین شود. البته به نظر می‌رسد مشکلات تولیدکنندگان مولیبدن به همین جا ختم نمی‌شود و شرکت‌های تولیدی برای خرید از بورس کالا به دلیل عرضه کم کنسانتره سولفور مولیبدن توسط شرکت ملی مس باید در صف خرید قرار گیرند و با سهمیه‌بندی روبه‌رو شوند. اتحادیه تولید‌کنندگان مولیبدن مدتی است با ایجاد سیستم سهمیه‌بندی و مقرر کردن سهمیه برای هر یک از شرکت‌های فعال در این زمینه سعی در کنترل قیمت و عرضه این محصول کرده است. اما به راستی دلیل عرضه کم محصول مولیبدن توسط شرکت ملی مس چیست؟ دبیر انجمن تولید‌کنندگان و صادر‌کنندگان مولیبدن اعلام کرد شرکت ملی مس چیزی در حدود 30 درصد از تولید سولفور مولیبدن خود را به صورت غیر‌قانونی به یک شرکت ورشکسته می‌دهد. مسعود کلانتر‌مجد افزود: شرکت ملی صنایع مس ایران با تملک شرکت ورشکسته‌ای به نام فرومولیبدن کرمان بر خلاف مصوبه ستاد تنظیم بازار، چیزی در حدود 30 درصد از تولید سولفور مولیبدن خود را بدون اینکه در بورس کالا عرضه کند خارج از بورس در اختیار این شرکت قرار داده است. 18 شرکت عضو انجمن تولید‌کنندگان و صادر‌کنندگان مولیبدن به دلیل عرضه قطره‌چکانی محصولات مورد نیازشان توسط شرکت ملی مس با مشکلات فراوانی مواجه شده‌اند که با وجود موانع موجود به واسطه تحریم‌ها بسیاری از این شرکت‌ها را تا مرز تعطیلی کشانده است. این اتفاق در حالی صورت می‌گیرد که با وجود مصوبه ستاد تنظیم بازار، شرکت ملی مس مکلف به عرضه تمامی محصولات تولیدی خود در بورس کالا بوده و ما خواستار رسیدگی عاجل مسوولان به این موضوع هستیم.

رینگ صنعتی
شاید مهم‌ترین رویداد هفته گذشته در حوزه صنعت فولاد خبر آزاد‌سازی صادرات شمش و محصولات فولادی بود. معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت اعلام کرد: صادرات شمش و محصولات فولادی بدون محدودیت، میزان و نوع محصول تا پایان خرداد ماه 1393 آزاد شد. محمدجعفر سرقینی اظهار داشت: تصمیم مذکور به منظور حمایت از تولیدکنندگان و با توجه به مصرف داخلی اتخاذ شده است. هفته گذشته سه هزار تن بیلت و 200 شمش آلومینیوم عرضه شد که با اقبال خوب بازار روبه‌رو شد و شمش آلومینیوم با پنج درصد افزایش قیمت داد و ستد شد. در گروه طلا بعد از مدت‌ها چهار لات شمش طلای یک‌کیلویی مورد داد و ستد قرار گرفت. گروه فولاد به نسبت هفته‌های گذشته از رونق بهتری برخوردار بود و شاهد افزایش قیمت در محصول تیرآهن بودیم. شمش بلوم نیز با داد و ستد حدود 25 هزار تن به کار خود پایان داد.

رینگ پتروشیمی
هفته گذشته گروه پلیمرها با حدود 44 هزار تن داد و ستد طبق روال گذشته پررونق‌ترین گروه پتروشیمی بود. در گروه روغن‌ها 240 تن اسلاک واکس سنگین عرضه شد که تنها 72 تن از آن داد و ستد شد. در گروه شیمیایی آمونیاک مایع و تولوئن دی ایزوسیانات مورد داد و ستد قرار گرفت. در گروه قیرها نیز 45 هزار تن انواع قیر داد و ستد شد و استقبال قابل توجهی از این محصول صورت نگرفت. از جمله محصولات داد و ستد‌شده در هفته گذشته می‌توان از گوگرد گرانوله و کلوخه، لوب کات سنگین نام برد. لوب کات سنگین هفته خوبی را پشت‌سر گذاشت به گونه‌ای که حدود 68 هزار تن از این محصول داد و ستد شد و در بعضی از نمادها افزایش پنج‌درصدی قیمت به وقوع پیوست.

رینگ کشاورزی
حسن خدنگی مدیرکل دفتر امور سبزی، گیاهان زینتی و دارویی وزارت جهاد کشاورزی با بیان اینکه این وزارتخانه در تلاش است که معاملات زعفران از طریق بورس کالای کشاورزی انجام شود، گفت: بدون شک بورس کالای ایران می‌تواند بستری مناسب و شفاف برای فروش منطقی و مطمئن این کالا در عرصه ملی و بین‌المللی ایجاد کند. اگر قیمت این محصول از طریق مکانیسم عرضه و تقاضا و در بستر بورس کالا تعیین شود، بدون شک هم قیمت واقعی خواهد بود و هم منفعت بالایی نصیب تولیدکنندگان و عرضه‌کنندگان می‌شود. همچنین معامله زعفران در بورس کالا قطعاً در ارتقای صادرات این محصول نیز تاثیرگذار خواهد بود. هفته گذشته 160 تن کنجاله سویا پرک به قیمت 17500 ریال عرضه و داد و ستد شد. 100 تن جو دامی نیز به قیمت 8150 ریال به روی تابلو رفت که 50 تن از آن داد و ستد شد.

دراین پرونده بخوانید ...

دیدگاه تان را بنویسید

 

پربیننده ترین اخبار این شماره

پربیننده ترین اخبار تمام شماره ها