شناسه خبر : 3255 لینک کوتاه
تاریخ انتشار:

نمایندگان چه نقدی به وزیر پیشنهادی جهاد کشاورزی دارند

دو پرسش پیش روی حجت کابینه

بزرگ‌ترین مخالفانش اعضای کمیسیون کشاورزی مجلس هستند. حرف‌هایشان شاید برای خیلی‌ها حجت شود. می‌گویند او با مهندسی عمران باید به دنبال وزارت کشاورزی نمی‌رفت و حتی خودش نمی‌پذیرفت و می‌گفت وقتی تخصص ندارد چرا باید به خاطر وزیر بودن، هر سمتی را بپذیرد. برعکس مدافعانش می‌گویند این همان وزیری است که بدون شعار و شو تبلیغاتی، طرح خودکفایی گندم را کلید زد و به سرانجام رساند.

بزرگ‌ترین مخالفانش اعضای کمیسیون کشاورزی مجلس هستند. حرف‌هایشان شاید برای خیلی‌ها حجت شود. می‌گویند او با مهندسی عمران باید به دنبال وزارت کشاورزی نمی‌رفت و حتی خودش نمی‌پذیرفت و می‌گفت وقتی تخصص ندارد چرا باید به خاطر وزیر بودن، هر سمتی را بپذیرد. برعکس مدافعانش می‌گویند این همان وزیری است که بدون شعار و شو تبلیغاتی، طرح خودکفایی گندم را کلید زد و به سرانجام رساند.
باز هم او مخالفانی از دو گروه سیاسی و تخصصی دارد. بسیاری از «پیشگویان» بهارستان می‌گویند از وزرایی است که رای نمی‌آورد یا اگر بیاورد لب مرزی است و با رای پایین راهی کابینه می‌شود. از آن طرف شاید فعال‌ترین وزیر این روزها در فضای مجلس برای گفت و گو و لابی حجتی باشد.
مخالفان حجتی، معتقدند او باید برنامه قوی داشته باشد تا بتواند از سد مجلس بگذرد. حجت‌الاسلام سالک در جلسه روحانیون مجلس در هیات رئیسه به صراحت گفته حجتی یکی از تندروترین اصلاح‌طلب‌های کابینه روحانی است و نزدیکی زیادی به آقای خاتمی و یکی از مراجع تقلید فوت‌شده دارد و تا وقتی به صراحت از آنها تبری نجوید، نباید به او رای داد. به همین دلیل پایداری‌های بهارستان او را یکی از پنج وزیری نامیدند که قرار است به او رای ندهند. هر چند وزن این طیف از اصولگرایان در کلیت، کم است اما سوال‌ها و طرح مباحثی که در روز رای‌گیری مطرح می‌کنند، احتمالاً برای حجتی دردسرساز خواهد شد. این انتقادهای سیاسی در کنار ایراداتی است که کمیسیون کشاورزی به تحصیلات و مدیریت حجتی در دوران تصدی وزارت جهاد کشاورزی در دولت خاتمی می‌گیرند، مهرداد لاهوتی عضو کمیسیون عمران می‌گوید حجتی با ما جلسه گذاشت. مهندس راه و ساختمان است اما نتوانست بگوید چطور در برابر معاونان و قائم‌مقام‌هایی که دکترای کشاورزی دارند می‌خواهد با اعتماد به نفس وزارت کند؟ یا این مهندس عمران چطور می‌خواهد در مورد تولید برنج و گندم نظر بدهد؟ حرفی که اسماعیل‌نیا نایب‌رئیس کمیسیون کشاورزی هم مطرح می‌کند و می‌گوید در مورد سوابق و تحصیلات‌شان یک خلاء جدی مطرح است. هنوز منتظریم جواب‌هایی بدهند که بتوانند نمایندگان را در این باره قانع کنند و شاید این توضیحات تنها با ارائه یک برنامه قوی، بتواند نمایندگان را قانع کند.
آنچه کار حجتی را سخت‌تر کرده، فهرستی است که مشخص نیست چه کسی در مجلس توزیع کرده اما شامل قائم‌مقام‌ها، معاونان و مدیرانی می‌شود که هم‌اکنون در وزارت کشاورزی حضور دارند و به گفته برخی از مخالفان حجتی، سوال آن است که این افراد با تجارب بالا چرا وزیر نشدند و حجتی را متهم می‌کنند که با لابی و کارت اصلاح‌طلبان در کابینه روحانی رفته است. به طوری که کوثری نماینده عضو کمیسیون امنیت ملی می‌گوید حجتی کارت آقای خاتمی و اصلاح‌طلب‌هاست و چه کسی گفته روحانی مجبور است به خاطر دادن سهم به اصلاح‌طلبان حجتی را وزیر کند؟ علی‌اکبر آقایی رئیس کمیسیون عمران هم می‌گوید‌: «افراد موفق‌تر از او موجود بود و این آدم بعد سیاسی زیادی دارد، از طرفی در وزارت موفق نبود. لیسانس راه و ساختمان دارد و بعید می‌دانم قبول شود.» حاشیه‌های سیاسی که آقایی می‌گوید از سوی همکار دیگرش هاشمی به طور واضح‌تری تشریح می‌شود: ایشان نگفتند که آیا هنوز مقلد آیت‌الله منتظری هستند یا خیر؟ برخی مباحث در همین زمینه در مورد ایشان مطرح است. از عکس تا سخنرانی و برخی رفتارهایی که حداقل از سوی سربازان ولایی مجلس پذیرفتنی نیست. index:1|width:250|height:313|align:left
حرف‌هایی که با ادبیات مشابه از زبان مهرداد بذرپاش هم شنیده می‌شود. بذرپاش می‌گوید ما یک چیز را در مورد کابینه آقای روحانی نفهمیدیم. وزیر باید مدیر قوی باشد اما مگر قحط‌الرجال بوده که یک لیسانسه را به عنوان وزیر کلیدی‌ترین بخش اقتصادی کشور انتخاب می‌کند؟ بعد هم آقای روحانی باید خطوط قرمز نظام را در مورد یکی از آقایان روحانی قم بداند. چطور فردی را که تا آخر عمر آن آقای روحانی شاگرد و پای منبر‌نشین‌اش بوده به عنوان وزیر معرفی کرده؟ آیا می‌خواهند ما به مقلد آن آقای روحانی رای بدهیم؟ مگر می‌شود مسائل اعتقادی یک وزیر را در نظر نگیریم؟ جعفری عضو کمیسیون آموزش مجلس هم حجتی را یک تئوریسین سیاسی برای بدنه اصلاح‌طلبی معرفی می‌کند و البته دلیل و سند نمی‌آورد که این گزاره را بر چه اساسی طرح کرده اما به تجارت فردا می‌گوید: «کمیسیون کشاورزی و جهادگران از کار ایشان در دوره وزارتش احساس رضایت نمی‌کنند. حاشیه‌های اجتماعی و سیاسی بالایی دارد. اگر قوه مجریه از دایره اجرا خارج شد و به سوی نظریه‌پردازی و تئوری‌سازی رفت، حتماً مسیر را گم می‌کند و آقای حجتی یک تئوریسین سیاسی برای بدنه اصلاح‌طلب است.» اما برومند از نمایندگان با‌تجربه و سابقه‌دار مجلس می‌گوید خود او همین نقدها را به حجتی داشته اما پاسخ‌های او در کمیسیون کشاورزی قانع‌کننده بوده است و تصور می‌کند نباید با حجتی برخورد سیاسی صورت بگیرد: «‌‌لیسانس راه و ساختمان دانشگاه آمل داشت. به همین دلیل من از ایشان پرسیدم که شما کدام کارتان در دوران وزارت کشاورزی شاخص بوده و سبب ارتقای جایگاه کشاورزی شده است؟ اما الحق والانصاف در مورد مدیریتی و عملکردش، پاسخ‌هایی داد که ما آن را سنجیدیم و دیدیم راست می‌گویند و لذا توانستند ما را قانع کنند. او در دورانی وزیر جهاد کشاورزی شد که کشاورزی و جهاد را با هم ادغام کرده بودند. از پس این ادغام به خوبی برآمد. از طرفی در دوران ایشان بسیاری از محصولات کشاورزی از مرز تامین داخل گذشت و حتی به سوی صادرات گام برداشتیم. اما در دوران احمدی‌نژاد وضعیت تولید به شدت خراب شد. که به دلیل مدیریت تقریباً ناکارآمد آقای خلیلیان بود. هر دستوری که خلیلیان وزیر احمدی‌نژاد می‌داد به هیچ عنوان توسط بدنه وزارت اجرایی نمی‌شد. معاونانش به دستوراتش عمل نمی‌کردند. شخصاً حداقل 12 دستور از او گرفتم اما معاونانش توجه نمی‌کردند. حال اینکه من دوره آقای حجتی، نماینده مجلس بودم و در دوران حجتی اصلاً چنین رویه‌ای نبود.» به گفته برومند که از روحانیون مجلس هم هست در جلسه هفته گذشته نمایندگان روحانی مجلس در هیات‌رئیسه حرف و حدیث‌هایی در مورد اصلاح‌طلب بودن آقای حجتی طرح می‌شود: «می‌گویند ایشان اصلاح‌طلب است مگر اصلاح‌طلب ایراد است؟ من معتقدم نیست. در جلسه روحانیون مجلس آنجا به چند نفر ایراد گرفتند. آقای سالک می‌گفت با آقای هاشمی رابطه خوبی دارد با آقای خاتمی هم بسیار خوب است. من از آقایان در همین جلسه پرسیدم خب چه گناهی است؟ اگر کسی با هاشمی خوب باشد مگر گناه دارد؟ فقط آنهایی که با فتنه ارتباط داشته‌اند نباید وزیر شوند اما مشکل آقای حجتی این حرف‌ها نیست. مشکل آقای حجتی از نگاه اینها تنها یک مورد است. اینکه ایشان آدم محکمی است و اهل تبری و از این حرف‌های دسته‌بندی نیست. خب آقایان هم‌طیف آقای سالک تصمیم دارند ایشان و چهار وزیر دیگر را بیندازند که امیدوارم این طور نشود.»
به هر حال حجتی از جمله وزرایی است که احتمالاً حاشیه‌های سیاسی و تخصصی‌اش، او را با راه دشوارتری نسبت به سایر اعضای کابینه پیشنهادی مواجه خواهد کرد. مدیری که حداقل مخالف و موافق در یک مورد در مورد او توافق نظر دارند: پیروز واقعی طرح خودکفایی گندم.

دراین پرونده بخوانید ...

دیدگاه تان را بنویسید

 

پربیننده ترین اخبار این شماره

پربیننده ترین اخبار تمام شماره ها