شناسه خبر : 3020 لینک کوتاه
تاریخ انتشار:

چهار سیگنال ناخوشایند از بازار سهام تکنولوژی

نشانه‌های ترکیدن حباب تکنولوژی

حباب‌ها یک مسیر فوق‌العاده برای درآمدزایی خواهند بود اگر شما بتوانید هنگام رشد حباب وارد آن شده و در زمان ترکیدن از آن خارج شوید. من باید توجه داشته باشم که به اندازه کافی خوش‌شانس بودم که به کمک سرمایه‌گذاری اتفاقی در زمان حبابِ دات‌کام درآمدزایی کردم به این صورت که سه شرکتی که من در آنها سرمایه‌گذاری کردم فروشی دو میلیارد‌دلاری داشتند.

index:1|width:50|height:50|align:right پیتر کوهان/تاجر و سرمایه‌گذار آمریکایی و متخصص رقابت و استراتژی
حباب‌ها یک مسیر فوق‌العاده برای درآمدزایی خواهند بود اگر شما بتوانید هنگام رشد حباب وارد آن شده و در زمان ترکیدن از آن خارج شوید. من باید توجه داشته باشم که به اندازه کافی خوش‌شانس بودم که به کمک سرمایه‌گذاری اتفاقی در زمان حبابِ دات‌کام درآمدزایی کردم به این صورت که سه شرکتی که من در آنها سرمایه‌گذاری کردم فروشی دو میلیارد‌دلاری داشتند. اما بعد از ترکیدن حباب دات‌کام، من در سه سرمایه‌گذاری دات‌کام با ضرر نیز مواجه شدم. مرور گذشته، باعث شد تا من به دقت به نشانه‌هایی توجه کنم که نشان می‌دهد حباب تکنولوژی کنونی ممکن است در حال ترکیدن باشد. من چهار نشانه را به عنوان عوامل اصلی ترکیدن حباب تکنولوژی معرفی می‌کنم که فکر می‌کنم در ماه‌های آینده شدت خواهد گرفت. خبر خوش در مورد ترکیدن حباب تکنولوژی در سال 2015 این است که به اندازه ترکیدن حباب دات‌کام، باعث آسیب افراد بسیاری نخواهد شد. در اینجا به چهار نشانه در مورد اینکه حباب تکنولوژی در حال ترکیدن است، اشاره می‌کنم.

1- بازار عرضه اولیه سهام در حال توقف است
بازار عرضه اولیه سهام (IPO) سال 2015، دیگر رونق گذشته را ندارد. بر اساس گزارش بانک سرمایه‌گذاری رنسانس، 60 درصد از عرضه‌های اولیه سهام قرار گرفته در معرض عموم در سال 2015 زیر قیمت اولیه خود معامله می‌شوند. در سه‌ماهه سوم سال جاری، بازده متوسط IPO با کاهش چهار‌درصدی نسبت به قیمت اولیه سهام مواجه شده که اولین سه‌ماهه منفی از سال 2011 بوده است. تعداد معاملات IPO نیز کاهش 43‌درصدی داشته است. در هفتم اکتبر، شرکت پور استوریج -‌سریع‌ترین شرکت در حال رشد زیان‌ده در فناوری‌های ذخیره‌سازی- به صورت سهامی عام درآمد. ارزش این شرکت در بازارهای خصوصی در آوریل 2014،‌ آخرین زمان افزایش سرمایه، حدود سه میلیارد دلار بود با این حال شرکت پور تصمیم گرفت که میزان افزایش سرمایه خود را بیشتر کند. شرکت تامین مالی خصوصی Rather than Seek -‌که از نظر من شرکت پور را مجبور به کاستن ارزیابی‌های خود کرد- تصمیم گرفت شانس خود را در عرضه عمومی در بازار اولیه سهام امتحان کند. و حکم بازار کاهش 8/5‌درصدی قیمت 17‌دلاری پیشنهادی هر سهم این شرکت بود. برای اغلب بخش‌ها، بازار قوی IPO برای جذب سرمایه استارت‌آپ‌ها حیاتی است. و من فکر می‌کنم متزلزل شدن عرضه اولیه سهام شرکت پور باعث دلسرد شدن دیگر شرکت‌های در حال رشدی شود که می‌خواهند برای عرضه اولیه سهام خود اقدام کنند.

2- توریست‌ها در حال خارج شدن از سیلیکون‌ولی هستند
یکی از مهم‌ترین دلایل رشد آخرین حباب، توریست‌های ثروتمند بوده است. در واقع صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک، صندوق‌های بودجه و دیگر موسسات در کمک به رشد استارت‌آپ‌های فناوری خبره نیستند.
با این حال در سال‌های اخیر، این توریست‌ها با رضایت تمام برای سرمایه‌گذاری در استارت‌آپ‌هایی که برای عرضه اولیه سهام آمادگی خود را اعلام کردند، چک‌های چند‌صد میلیون‌دلاری امضا کرده‌اند. پول بیشتری -‌‌از سوی صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک، بازار سهام خصوصی و سرمایه‌گذاران شرکت‌های بزرگ- در حال تزریق به درون استارت‌آپ‌های تکنولوژی است. میزان این سرمایه‌گذاری‌ها بیش از میزان پولی است که از طریق عرضه اولیه سهام خارج شود. بر اساس چشم‌انداز CB، در سه‌ماهه نخست سال 2015، حدود 5/42 میلیارد دلار در استارت‌آپ‌ها سرمایه‌گذاری شده در حالی که در حدود 3/26 میلیارد دلار از طریق عرضه اولیه سهام یا حق مالکیت خارج شده است. ولی با بسته شدن پنجره بازار عرضه اولیه سهام، صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک نظیر T.Rowe و Fidelity اقدام به سرمایه‌گذاری بیشتری خواهند کرد تا اینکه بخواهند به پیروزی‌های کوتاه‌مدت دلخوش باشند.

3- زیان‌دهی استارت‌آپ‌ها بسیار زیاد است
یونی‌کرن‌ها -‌‌شرکت‌های خصوصی با ارزش بیش از یک میلیارد دلار- پنج‌شاخ‌ها (بیش از پنج میلیارد دلار) و ده‌شاخ‌ها (با ارزش بیش از 10 میلیارد دلار) به بخشی از زیست‌بوم سیلیکون‌ولی تبدیل شده‌اند.
اما بیشتر این شرکت‌ها در حال زیان‌دهی بوده و تنها به دلیل کمک دقیقه نودی توریست‌ها بوده که هنوز ارزش خود را حفظ کرده‌اند. حدود 140 یونی‌کرن وجود دارد و تعداد معدودی از آنها کمربندهای خود را محکم‌تر بسته‌اند. من حدس می‌زنم این شرکت‌ها با وجود روی آوردن به افزایش سرمایه بیشتر به شرایط مطلوب دست پیدا نکنند. در دوم اکتبر، سی‌ان‌ان گزارش داد که سایت تجارت الکترونیک Fab.com -‌با ارزش نزدیک به یک میلیارد دلار- با اخراج دسته‌جمعی کارمندان خود مواجه شده است. شرکت Evernote که به عنوان یک یونی‌کرن در سال 2012 محسوب می‌شد 47 کارمند خود را اخراج کرده و سه دفتر بین‌المللی خود را در هفته‌های اخیر تعطیل کرده است.

4- شرکت‌های خصوصی به شدت مشتاق جذب سرمایه‌های جدید هستند
این مورد آخر نسبتاً فنی بوده و از شرکت‌های حقوقی سیلیکون‌ولی نشأت می‌گیرد- ولی به عنوان یکی از دلایلی است که از قلب ونچرکپیتال‌ها سرچشمه می‌گیرد. همان‌طور که یک سرمایه‌گذار و مدیر اجرایی مجرب در سیلیکون‌ولی در هفته گذشته به من اعلام کرد: «چند ماه قبل،‌ ارزیابی اولیه پول استارت‌آپ‌ها در حدود 10 میلیون دلار بوده است. من در جلسه هیات مدیره ویلسون سانسینی شرکت داشتم که شخصی اعلام کرد ارزیابی و شرایط در ماه گذشته به طرز قابل توجهی تغییر کرده است.» تغییر اشاره‌شده از سوی وی شرایط را برای تامین منابع مالی استارت‌آپ‌ها بسیار سخت‌تر می‌کند. چرا؟ وی اعلام کرد، به دلیل احساس و تمایلات عمومی -‌از نظر او شاید این احساس مربوط به تغییر در تمایلات عمومی بازار سهام باشد و شاید هم مربوط به چالش‌های پیش‌روی عرضه اولیه سهام شرکت‌های تکنولوژی جدید-‌پیامدهای این تغییر برای سرمایه‌گذاران کاملاً واضح است. آنها در ازای پول خود، حفاظت بیشتر و نمایندگان هیات مدیره بیشتری را دریافت خواهند کرد. و من فکر می‌کنم این یک معامله نسبتاً بزرگ است. یک حمایت صددرصدی برای سرمایه‌گذاران در حالی که ارزیابی شرکت در مرحله بعدی تامین سرمایه پایین خواهد آمد. اگر شما به آخرین آمار مالی موجود از شرکت ویلسون سانسینی نگاهی بیندازید، متوجه خواهید شد که درختان کاشته‌شده در این شرکت از ژوئن 2015 سر به فلک کشیده‌اند. ولی منبع اطلاعاتی من اعلام کرد تغییراتی که وی در هفته گذشته شنیده تا اوایل سال 2016 و انتشار گزارش کامل سال 2015، در آمار منتشرشده ویلسون لحاظ نخواهد شد.
هنگامی که حباب دات‌کام ترکید،‌ تمامی افراد و خانواده‌هایشان شروع به سرمایه‌گذاری روی بازار سهام اینترنت کردند. شاخص نزدک سقوط کرد و 10 هزار میلیارد دلار از ارزش کل بازار سهام کاسته شد. بسیاری از شرکت‌های سازنده شبکه‌های فیبر نوری نظیر Global Crossing متحمل بدهی‌های بالا و زیان‌دهی شدند. در زمان کنونی، بازنده‌ها در واقع شاغلان شرکت‌های زیان‌ده در سیلیکون‌ولی و سان‌فرانسیسکو خواهند بود -‌‌بر اساس گزارش بلومبرگ، توئیتر اعلام کرد در نظر دارد هشت درصد از کارکنان خود را کاهش دهد و برنامه خود را برای توسعه دفتر مرکزی سان‌فرانسیسکو متوقف کرده است که حتی سرمایه‌گذاری‌های بیشتر هم مانع از این اقدام نخواهد شد. بر اساس اطلاعات کوشمن و ویکفیلد، در سه‌ماهه سوم سال 2015، اجاره‌ها در جنوب سان‌فرانسیسکو به رکورد 94/69 دلار به ازای هر فوت مربع رسید. با بالا رفتن نرخ اجاره و عدم توانایی سرمایه‌گذاران تازه برای پرداخت این قیمت‌ها، شاید روزی برسد که جای خالی زیاد شود. اگر این اتفاق بیفتد، من حدس می‌زنم برخی از مالکان با از دست دادن سرمایه روبه‌رو شوند. بر اساس گزارش هری دنت، بعد از ترکیدن حباب، راهی برای رشد بنگاه‌های مسکن به ویژه در سیلیکون‌ولی وجود نخواهد داشت. وی افزود: «مردم زیادی سرمایه خود را از دست خواهند داد. مردمی که خانه‌های سه میلیون‌دلاری خریدند با افت 40، 50درصدی قیمت خانه‌های خود مواجه خواهند شد.» اگر شما در حال درآمدزایی هستید یا سهام شما یا شرکت‌تان در حال رشد است، ترکیدن حباب می‌تواند یک فرصت برای شما باشد. شرکت‌های درگیر ممکن است شانس مجددی پیدا کنند. ونچرکپیتال‌ها سرمایه‌های زیادی را متقبل شده‌اند. بنابراین آنها به‌طور کامل از کار نخواهند افتاد. آنها به دنبال شرایط بهتر برای آن دسته از شرکت‌هایشان هستند که دارای کشش قوی در بازار نبوده‌اند. همچنین شرکت‌هایی که سودآوری محصول بالایی دارند و می‌توانند سودآور باشند در جایگاه قدرتمندی قرار خواهند گرفت. وقتی آنها شرکت‌های تکنولوژی نادری را می‌یابند که نشان از اقتصاد یکپارچه و محکمی دارند و به‌خوبی جایگاه خود را پیدا کرده‌اند آنها به سرعت با بهره‌گیری از پلن B سودآوری از خود نشان می‌دهند. این رفتار مثل رابطه پدر و دختر خواهد بود. با اینکه هنوز سرمایه زیادی وجود دارد نیروهای عرضه و تقاضا به منظور تحمیل کردن این شرکت‌ها برای رسیدن به شرایط مطلوب ادامه خواهند داشت.

دراین پرونده بخوانید ...

دیدگاه تان را بنویسید