شناسه خبر : 2892 لینک کوتاه
تاریخ انتشار:

اختلالات اینترنتی دست از سر بزرگان فناوری دنیا برنداشته است

پیشرفته‌ها هم از کار می‌افتند

دلایلی که موجب عدم ورود به سایت یا یک پورتال می‌شوند سه موضوع مهم هستند. اول اینکه کاری که می‌خواهید انجام دهید از نظر سایت مربوطه مشکل امنیتی دارد.

علیرضا شاملو
دلایلی که موجب عدم ورود به سایت یا یک پورتال می‌شوند سه موضوع مهم هستند. اول اینکه کاری که می‌خواهید انجام دهید از نظر سایت مربوطه مشکل امنیتی دارد. دوم اینکه اطلاعات دیجیتالی سرور شما برای سایت مربوطه قابل شناسایی نیست و سوم اینکه کاری که می‌خواهید انجام دهید پیشتر توسط سایت ممنوع شده است. در اصل نرسیدن به مقصود خود در هنگام مراجعه به یک سایت مشکلی است که از سرور به وجود می‌آید. تنها دلیل این امر نیز مراجعه بیش از اندازه به سایت مورد نظر است. گاهی وقت‌ها با یک به‌روزرسانی ساده می‌توان از این مشکل عبور کرد اما بروز مشکل در یک سایت می‌تواند برای روزها ادامه پیدا کند. در برخی از سایت‌ها اما عدم دسترسی به اطلاعات یا عدم توانایی در انجام دادن کار مورد نظر دلایل دیگری دارد. مراجعه بیش از حد کاربران یا هجوم آنها در یک زمان مشخص به یک سایت می‌تواند صفحه مورد نظر را از دسترس خارج کند. مساله‌ای که در خصوص سایت رفاهی در خصوص ثبت‌نام اینترنتی هدفمندی یارانه‌ها در کشورمان در حدود 10 روز پیش اتفاق افتاد. از دسترس خارج شدن سایت رفاهی برای چند ساعت باعث شد شایعات درباره عملکرد این سایت افزایش یابد. البته این مساله تازگی چندانی برای کاربران ایرانی ندارد چرا که در ثبت‌نام‌های اینترنتی که به شکل عمومی در سراسر کشور قبل از این انجام شده است بارها شاهد اختلالات به علت هجوم کاربران بوده‌ایم. ثبت‌نام اینترنتی کنکور سراسری نمونه بارز آن است. به طور مثال در سال 1391 متقاضیان ثبت‌نام برای کنکور کارشناسی ارشد به دلیل اختلالی که در شبکه اینترنت ایران رخ داده بود ساعت‌های زیادی به خاطر بالا نیامدن صفحه‌های مربوط موفق به انجام ثبت‌نام نشدند. با این حال اختلالات از کارافتادگی سایت‌های ثبت‌نام اینترنتی تنها خاص کشور ما نیست. حتی در کشورهای پیشرفته امروزی نیز نمونه اختلالات اینترنتی در هنگام هجوم کاربران به سایت خاصی برای انجام ثبت‌نام گاه‌گاهی دیده شده است. به طوری که در آمریکا نیز اخیراً اختلال در سایت بیمه همگانی و از کار افتادگی این سایت باعث شد وزیر سلامت و خدمات اجتماعی این کشور استعفا دهد. شاید از این نمونه در کشورهای مختلف جهان کم نباشد. به این بهانه مروری بر پیشینه رخدادهای مشابه در سایر کشورها هنگام انجام ثبت‌های نام بزرگی اینترنتی داریم.

آمریکا؛ دردسر بیمه همگانی
کشور آمریکا در ماه جاری میلادی درگیر مساله از کارافتادگی سایت بیمه همگانی در هنگام ثبت‌نام اینترنتی بوده است. کاتلین سبلیوس،‌ وزیر سلامت و خدمات اجتماعی این کشور پس از پنج سال از سمت خود استعفا کرد. این استعفا در پی مشکلاتی بود که در سایت HealthCare.gov به وجود آمد. این سایت قرار بود از آمریکایی‌ها برای انجام کارهای بیمه سلامت آنها ثبت‌نام به عمل آورد که با اختلال‌هایی مواجه شد. این اتفاق به پیشینه کارهای عملیاتی باراک اوباما آسیب رساند تا در نهایت موجب استعفای خانم سبلیوس شود.
اوباما خیلی سریع استعفای سبلیوس را پذیرفت تا سیلویا متیوز بورول که مدیریت دفتر و بودجه را در اختیار داشت به جای او معرفی شود. سبلیوس یکی از زنان پر‌کار و با‌نفوذ دولت اوباماست. او پیشتر فرماندار کانزاس بوده و توسط مجله معتبر تایم به عنوان یکی از پنج فرماندار پر‌آوازه کشور آمریکا معرفی شده است. او در زمان انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۲۰۰۸ آمریکا به یکی از هواداران محکم اوباما بدل شد و نقش بالایی در انتخاب او به عنوان رئیس‌جمهور داشت اما با بروز چنین اشکالی در سایت مربوط استعفا کرد و رئیس‌جمهور نیز به سادگی آن را پذیرفت!

انگلیس؛ ارائه اطلاعات نادرست به کاربران
بروز اختلال در سایت NHS (سرویس ملی سلامت) انگلیس موجب شده بود مراجعه‌کنندگان به این سایت به جای دریافت مشورت‌های پزشکی به سایت‌های دیگری متصل شده و اخبار نامرتبط دریافت کنند. ابتدا تصور می‌شد این سایت توسط تعدادی برنامه از پیش‌تعیین‌شده هک شده باشد اما مسوولان امنیتی این سایت چندی بعد در بیانیه‌ای اعلام کردند مراجعه بیش از اندازه به سایت در زمانی معین موجب شده یکی از کدهای برنامه این سایت دچار مشکل شده و کاربران را به سایت‌هایی ببرد که حاوی تبلیغات و نرم‌افزارهای مخرب بوده‌اند. مسوولان امنیت این سایت خیلی زود مشکل را یافته و آن را برطرف کردند.

چین؛ هزینه تحمیلی هکرها
چین همواره یکی از کشورهایی بوده که بیشترین آمار هک شدن سایت‌ها را دارا بوده است. با توجه به اینکه در این کشور بیش از ۶۰۰ میلیون نفر از خدمات اینترنت استفاده می‌کنند، بروز اختلال به خاطر هک ‌شدن یک سایت می‌تواند لطمه بزرگی به برخی از بخش‌ها وارد کند. دولت چین همه ساله زیان هنگفتی را که هکرها به اقتصاد و تجارت این کشور می‌زنند‌، می‌پردازد. هر سال بودجه فراوانی هم برای بالا بردن امنیت سایت‌ها به خصوص سایت‌های اصلی و پر‌کاربرد در نظر گرفته می‌شود اما این موضوع باز هم نمی‌تواند از هک شدن بسیاری از سایت‌ها جلوگیری کند. گویی در سال‌های اخیر گذشتن از سد امنیتی سایت‌ها برای کاربران چینی به نوعی سرگرمی بدل شده و هر چقدر میزان امنیت سایت بالاتر می‌رود، هکرها هم مهارت‌های بیشتری برای گذشتن از فیلترهای امنیتی آنها می‌آموزند! چندی پیش دولت چین به شکل رسمیاز هکرها انتقاد کرد و آنها را به خاطر هزینه گزافی که هر ساله به خاطر کارهای غیر‌قانونی‌شان به دولت تحمیل می‌کنند مذمت کرد.

امارات؛ از کار افتادن تلفن اینترنتی
این کشور که در سال‌های اخیر به قطب اقتصادی منطقه بدل شده است بدون شک استفاده زیادی از اینترنت جهت انجام کارهای تجاری خود دارد اما هکرها در این کشور نیز در تلاش هستند تا در برخی بخش‌ها اختلال ایجاد کنند. با توجه به آنکه بیشتر مردمی را که در این کشور زندگی می‌کنند مهاجران تشکیل می‌دهند، استفاده از سیستم تلفن اینترنتی بین‌المللی یکی از الزامات است. هکرها نزدیک به دو سال پیش با از کار انداختن این سیستم در امارات روند کاری را با مشکل مواجه کرده و مردمی را که قصد داشتند با خانواده‌های خود از راه دور صحبت کنند نیز به دردسر انداخت.
امارات یکی از کشورهایی است که فیلترینگ زیادی دارد. شاید بسیاری از هکرها با کارهای خود به دنبال آن هستند که به نوعی اعتراض خود را به مقامات دولتی نشان دهند. سران حکومتی بسیاری از دامنه‌ها را بسته‌اند که این مساله دسترسی کاربران به سایت‌های مورد نظر را با محدودیت‌های بالایی مواجه کرده است. البته تعدادی هم بر این باور هستند که از کار افتادن تلفن‌های اینترنتی به دست خود سرمایه‌گذاران و کارفرماها بوده چرا که آنها قصد داشتند با انجام این کار زمان کمتری از کارگران گرفته شود تا آنها بیشتر به کار بپردازند. اما کسی نمی‌داند که مجبور کردن کارگران برای درآمدزایی بیشتر در حالی انجام می‌گیرد که آنها با کمترین دستمزد ممکن در حال کار کردن هستند.

ترکیه؛ اختلال در سایت وزارت امور خارجه
ترکیه هکرهای حرفه‌ای زیادی را در سال‌های اخیر دستگیر کرده است. سه سال پیش یک باند هکر توسط پلیس این کشور شناسایی و تعدادی از آنها دستگیر شدند. این گروه به هک کردن سایت‌های دولتی و تلفن همراه می‌پرداختند و از این راه پول خوبی به جیب زده بودند. از کار انداختن سایت پلیس استانبول یکی از شاهکارهای این گروه بود که مدتی کار کردن با این سایت را برای کاربران با مشکل مواجه کرده بود. یکی دیگر از کارهای آنها از کار انداختن سایت وزارت امور خارجه ترکیه بود. این اتفاق در جریان شلوغی‌های مربوط به پارک گزی رخ داد زیرا این گروه هکرها از رفتار پلیس و مقامات با مردمی که برای نشان دادن اعتراض خود به خیابان‌ها آمده بودند، گلایه داشتند. بار مالی که هکرهای ترکیه به دوش دولت این کشور تحمیل می‌کنند هنوز به شکل دقیق برآورد نشده زیرا بسیاری از سایت‌های هک‌شده ارزش چندانی ندارند اما از نظر آماری ترکیه همچنان یکی از کشورهایی است که بیشترین آمار هک‌ شدن سایت‌ها در خاورمیانه را دارد.

ایتالیا؛ هجوم کاربران برای رزرو هتل
چند سال پیش و درست هنگامی که بسیاری از کاربران اینترنت به دنبال رزرو هتل در ونیز ایتالیا بودند با تخفیف بزرگی از یک هتل لوکس مواجه شدند. هزینه یک شب اقامت در این هتل یک سِنت عنوان شده بود در حالی که در حالت عادی هزینه اقامت در این هتل ۲۰۰ دلار بود. خیلی زود مشخص شد سایت این هتل توسط یک هکر حرفه‌ای دچار اختلال شده است، این در حالی بود که ۲۲۸ نفر برای اقامت در این هتل اتاق رزرو کرده بودند. هزینه بالای هک شدن سایت‌ها در ایتالیا بار سنگینی برای دولت دارد. بالا بردن مسائل امنیتی در سایت‌ها با توجه به سرعت خوب اینترنت در این کشور چیزی است که مدت‌هاست مورد بحث قرار می‌گیرد اما در هر حال نمی‌توان به کاهش تعداد هکرها در ایتالیا اطمینان داشت.
موفق‌ها کدامند؟
در این بین نیز برخی از کشورها هستند که کمترین اختلال را در زمینه مسائل اینترنتی دارند. کشورهایی چون کره جنوبی و هنگ‌کنگ و ژاپن از جمله کشورهای موفق در زمینه اینترنت و تکنولوژی‌های پیشرفته هستند و کمترین گزارش درباره اختلالات اینترنتی از این کشورها ارائه شده است و حتی در سال‌های اخیر هیچ‌گونه اختلال و چالشی در این زمینه نداشته‌اند.

کره جنوبی؛ ناکامی هکرها
این کشور همواره به داشتن مردمانی که خوب زندگی می‌کنند معروف بوده است. در گزارشی که چندی پیش منتشر شد از کره‌ای‌ها به عنوان مردمی نام برده شد که می‌توانند در زمینه‌های مختلف به سایر مردم دنیا خوب زندگی کردن را بیاموزند. آنها علاوه بر استفاده از غذاهای خوب، ورزش، تفریح و استفاده از سرگرمی‌های مختلف، از یکی از بالاترین میانگین سرعت‌های اینترنت در دنیا با ۱۴ مگابایت بر ثانیه برخوردار هستند که بالاترین سرعت در آن به 3/53 مگابایت می‌رسد. در این کشور هیچ‌گاه مشکل اختلال اینترنتی وجود نداشته است. هیچ‌گاه سایتی به دلیل هجوم کاربران از دسترس خارج نشده و تعداد حمله‌های هکرها به سایت‌ها جهت از کار انداختن آنها به اندازه‌ای نبوده که قابل اشاره باشد. فراوانی استفاده از اینترنت در کره جنوبی به ۹۸ درصد می‌رسد. بالا بودن سرعت اینترنت در این کشور مشکل‌هایی را هم به وجود آورده است. از جمله آنها می‌توان به اعتیاد‌آور بودن فضای مجازی برای کره‌ای‌ها اشاره کرد. دولت کره هر ساله مبلغ گزافی را برای درمان کاربرانی که به دلیل استفاده زیاد از اینترنت و انجام بازی‌های آنلاین بستری می‌شوند، می‌پردازد.

سنگاپور؛ موفق در انجام ثبت‌نام اینترنتی
سنگاپور یکی دیگر از کشورهایی است که اینترنتی با پهنای باند فوق‌العاده بالایی دارد. سرعت دانلود اینترنت این کشور یک گیگا بایت بر ثانیه است. سنگاپور که یکی از ۱۰ کشور مرفه اجتماعی و با درآمد خالص ملی بالا است از سال ۲۰۰۱ دارای اینترنت پر‌سرعت شده و پوشش اینترنتی این کشور در سال ۲۰۱۳ به ۹۵ درصد رسیده است. اختلال اینترنتی و عدم دسترسی به برخی از سایت‌ها در جریان ثبت‌نام و رای‌گیری‌ها تاکنون در این کشور محلی از اعراب نداشته است زیرا پشتیبانی‌های فنی که از سایت‌ها به عمل می‌آیند کمترین احتمال هک شدن یا از رده خارج شدن سایت را دارند.

هند؛ گام‌های جدی برای پیشرفت اینترنتی
این کشور که از نظر پزشکی و کامپیوتر همواره زبانزد کارشناسان در سراسر دنیا بوده است چندین بار هنگام استفاده از سایت گوگل و جی‌میل دچار اختلال شده است. دلیل این امر استفاده همزمان تعداد زیادی کاربر بوده که بر روی بالا آمدن این سایت‌ها اشکال‌هایی به وجود آورده است. درست است که این اتفاق به سرعت توسط کارشناسان مورد بررسی قرار گرفت و مرتفع شد اما بسیاری بر این باور هستند که به یک نقطه تاریک در تاریخچه استفاده از اینترنت این کشور بدل شده است. پهنای باند اینترنت و سرعت دانلود در کشور هند درست همانند دیگر کشورهای آسیای میانه است. اگر چه این سرعت هنوز به سرعت اینترنت کشورهایی چون سنگاپور، کره جنوبی و ژاپن نمی‌رسد اما هند یکی از کشورهایی است که کمترین اختلال را در سیستم اینترنتی خود شاهد بوده است.

ژاپن؛ سرعت بالا مانع اختلال
ژاپن در دنیا دارای دومین سرعت اینترنت با 8/10 مگابایت بر ثانیه است. با این سرعت و پهنای باندی معادل دو گیگابایت بر ثانیه نمی‌توان انتظار داشت که یک سایت به خاطر هجوم کاربران برای استفاده از آن دچار اختلال شود اما این کشور همواره به خاطر حضور هکرهای حرفه‌ای دچار مشکل شده است. هکرها سالانه نزدیک به ۱۰۰ هزار سایت و حساب کاربران اینترنتی را به شکل کامل یا برای چند روز و چند ساعت از رده خارج می‌کنند. بر اساس آماری که از این کشور در زمینه اتصال به شبکه اینترنت منتشر شده در هر ثانیه بیش از ۳۰ نفر به اینترنت متصل می‌شوند که در طول شبانه‌روز حجم بزرگی از کاربران را تشکیل می‌دهد که در اینترنت حضور داشته و در حال استفاده از این سرویس هستند. با تمهیدات اندیشیده‌شده در این زمینه مشکلی در زمینه استفاده از اینترنت و اختلال یا بالا نیامدن سایت‌ها به دلیل ترافیک بالا در سال‌های اخیر گزارش نشده است.

هنگ‌کنگ؛ موفق در تمامی امور اینترنتی
بالاترین سرعت اینترنت در دنیا از آن هنگ‌کنگ است؛ سرعتی اعجاب‌آور با 1/65 مگابایت بر ثانیه. البته میانگین سرعت اینترنت در این کشور از کره جنوبی که 3/13 مگابایت سرعت دارد کمتر است اما این کشور پس از کره جنوبی، ژاپن و آمریکا دارای بیشترین میانگین سرعت در اینترنت است. بدون شک هیچ کس نمی‌تواند انتظار داشته باشد با چنین سرعت اینترنتی زمانی که کاربران برای انجام کارهای خود به سایت‌های مختلف مراجعه می‌کنند مشکلی برای باز نشدن صفحه‌ها به خاطر شلوغی و استفاده زیاد کاربران وجود داشته باشد. این کشور علاوه بر داشتن سرعت بالای اینترنت و پهنای باند عالی، از نظر امنیتی نیز فوق‌العاده عمل کرده است. آنها با اعمال و در نظر گرفتن تدابیر امنیتی کمترین حمله‌های هکرها را شاهد بوده‌اند به شکلی که این موضوع به هیچ وجه قابل اشاره نیست.

پی‌نوشت:
1- Social Dilemmas

دراین پرونده بخوانید ...

دیدگاه تان را بنویسید