شناسه خبر : 2638 لینک کوتاه
تاریخ انتشار:

بریده روزنامه‌ها

علت توسعه‌نیافتگی کشور چیست؟
index:1|width:80|height:35|align:right در یادداشتی به قلم محمد ستاری‌فر نوشت: می‌توان برای توسعه‌نیافتگی کشور، علل بی‌شماری را احصا کرد اما فهمیدن علت بنیادین توسعه‌نیافتگی در کشور است که خود موجبات پیدایش و ظهور علل‌های گوناگونی را باعث شده است. مشکل توسعه‌نیافتگی در جنبه سخت‌افزاری نیست. علت بنیادین توسعه‌نیافتگی کشور ضعف مفرط، ناتوانی و بی‌کفایتی در برپایی نظام تصمیم‌گیر اقتصادی و نهاد برنامه و بودجه است. دولت و کشور، نیاز به فضای خاص، راه و رسم علمی خاص و از همه مهم‌تر شناخت عمیق رئیس ‌دولت از مسائل «نهاد نظام تصمیم‌گیر» و «نهاد برنامه و بودجه» دارد. شناخت، پشتکار، تدبیر، صبر، متانت و همه‌جانبه‌نگری رئیس‌جمهور از مسائل مربوط به این دو رکن اساسی، از شرایط کلیدی ساختن این دو نهاد است.

خطر «سایش» دولت و نهادهای اصولگرایان
index:2|width:70|height:35|align:right در یادداشتی به قلم سعید لیلاز نوشت: مجموعه همراهان آقای روحانی اعلام کرده‌اند یکی از اولین اقدامات آنها بازنگری کلی و عمده در تصمیمات دولت آقای احمدی‌نژاد خواهد بود. بازنگری و تغییر رویه‌ای که همواره با جابه‌جایی دولت‌ها در ایران عجین شده است. این مساله ناشی از ضعف‌های موجود در ساختار سیاسی و تصمیم‌گیری است. نگرانی جدی این است که حرکت دولت یازدهم در این مسیر با سایش دولت و نهادهای تحت تسلط اصولگرایان و به دنبال آن سایش نیروهای سیاسی هوادار این دو همراه شود. به نظر من جناح راست باید به سمت همکاری با دولت سوق یابد، چرا که وضعیت کنونی محصول همین مجلس و همین سیاستمداران و مناسباتی است که آنها با دولت‌های نهم و دهم در کشور ایجاد کردند.

دولت اجازه دخالت نظامیان در اقتصاد را ندهد
index:3|width:70|height:35|align:right در گفت‌و‌گویی با علی قنبری نوشت: وضعیت کنونی اقتصادی ناشی از حضور نیروهای نظامی و نهادهای قدرتمندی است که در اقتصاد وجود دارند و این نهادها باید از اقتصاد خارج شوند. کشورهای کمونیستی مثال خوبی برای نشان دادن ضربه حضور نظامیان در اقتصاد است. تنها سیستم و تفکر مارکس و سوسیالیسم، دخالت نظامیان در اقتصاد را تایید می‌کند که تفکری شکست‌خورده است. دولت باید این تصمیم را بگیرد که پای نظامیان را از اقتصاد بیرون بکشد. همان‌گونه که نیروهای نظامی و امنیتی در امور نظامی و حفاظتی تخصص دارند و اجازه نمی‌دهند که سایر متخصصان در حوزه نظامی دخالت کنند؛ دولت هم نباید اجازه دهد که نیروهای نظامی در اقتصاد دخالت بکنند.

آخر و عاقبت نگاه مهندسی به اقتصاد
index:4|width:100|height:35|align:right در یادداشتی به قلم حمید زمان‌زاده نوشت: در آستانه تحویل دولت به دکتر حسن روحانی، آمار اقتصاد ایران پررونق‌ترین روزگار خود را طی می‌کند، لکن اوضاع اقتصاد ایران چندان بسامان نیست. رونق آمار خُرد نتیجه نگرش و رویکرد پروژه‌محور و جزیی‌‌نگر دولت احمدی‌نژاد به نظام اقتصادی است که تحت آن دولت با نگرش «اقتصاد مهندسی» به کشور نگاه می‌کند و با رویکردی پروژه‌محور، پروژه‌های بیشتری را به انجام می‌رساند؛ پروژه‌های کوچک و بزرگ و عمدتاً کم‌بازده که با اراده و خواست فعالان اقتصادی پشتیبانی نمی‌شود و به صورت برون‌زا و عمدتاً به لطف درآمدهای سرشار نفتی یا خلق پول به اقتصاد کشور تحمیل شده و در عین حال قادر نبوده تا اقتصاد کشور را به سوی رونق واقعی به پیش برد.

دراین پرونده بخوانید ...

دیدگاه تان را بنویسید

 

پربیننده ترین اخبار این شماره

پربیننده ترین اخبار تمام شماره ها