شناسه خبر : 2229 لینک کوتاه
تاریخ انتشار:

پایان خوش عملکرد سازمان خصوصی‌سازی با واگذاری فولاد خوزستان

فروش در دقیقه آخر

۱۲ اسفند با انجام یک معامله ۴/۳ هزار میلیارد تومانی، بالاخره طلسم واگذاری فولاد خوزستان بعد از سال‌ها شکست و سازمان خصوصی‌سازی توانست از آزمون دومین واگذاری بزرگ تاریخ خصوصی‌سازی موفق بیرون آید.

12 اسفند با انجام یک معامله 4/3 هزار میلیارد تومانی، بالاخره طلسم واگذاری فولاد خوزستان بعد از سال‌ها شکست و سازمان خصوصی‌سازی توانست از آزمون دومین واگذاری بزرگ تاریخ خصوصی‌سازی موفق بیرون آید. البته این نخستین بار نیست که فولاد خوزستان به فروش می‌رسد. چهار سال قبل محمد جابریان، برنده عرضه 1364 میلیارد تومانی فولاد خوزستان شد و در نهایت با مشکلات پیش‌آمده، عطای این خرید را به لقایش بخشید.

خصوصی‌سازی در صنعت پرحاشیه
آنچه موجب کناره‌گیری جابریان از فولاد خوزستان شد، عدم امکان حضور وی در هیات مدیره و تصمیم‌گیری‌های آن بود. جابریان با طرح ادعا در دادگاه، نهایتاً موفق به ابطال معامله شد و پول خود را پس گرفت. بعد از این پرونده، سازمان خصوصی‌سازی تحت فشار قرار گرفت تا نیمی از سهام این شرکت را به مه‌آفرید خسروی واگذار کند. در این زمینه، نامه‌ای از سوی اسفندیار رحیم‌مشایی خطاب به وزرای اقتصاد و راه و ترابری وقت منتشر شده و در آن از این دو وزیر خواسته شده است «حسب موافقت ریاست محترم جمهوری» اقدامات لازم برای خرید فولاد خوزستان توسط شرکتی متعلق به گروه امیر‌منصور آریا صورت پذیرد. صنعت فولاد، یکی از اصلی‌ترین جولانگاه‌های این گروه بود. باند مه‌آفرید خسروی، صاحب گروه ملی صنعتی فولاد ایران و همچنین فولاد اکسین خوزستان نیز بودند. ظاهراً با مقاومت سازمان خصوصی‌سازی واگذاری فولاد به گروه امیرمنصور آریا صورت نگرفت. در نهایت بعد از سه عرضه ناموفق طی امسال، شرکت سرمایه‌گذاری پایندگان به نمایندگی از مجموعه صندوق‌های بازنشستگی کارکنان صنعت نفت، فولاد خوزستان را خرید.

واگذاری 112 هزار میلیاردی
گزارش عملکرد 11 ماه نخست سال جاری سازمان خصوصی‌سازی نشان می‌دهد به یمن واگذاری‌های صورت‌گرفته بابت رد دیون، امسال عملکرد نسبتاً خوبی برای سازمان خصوصی‌سازی رقم خورده است. در 11 ماه نخست امسال، 15 هزار میلیارد تومان واگذاری صورت گرفته است که 7/11 هزار میلیارد تومان آن بابت رد دیون دولت به نهادهای عمومی واگذار شده است. از این میان، مجموع واگذاری به افراد حقیقی و حقوقی خصوصی 2/2 هزار میلیارد تومان بوده است که با توجه به واگذاری فولاد خوزستان، تا پایان سال این رقم حدود 5/2 برابر خواهد شد. مجموع واگذاری‌های صورت‌گرفته از ابتدای خصوصی‌سازی تاکنون 112 هزار میلیارد تومان بوده که نشان می‌دهد حدود 13 درصد واگذاری‌های کل تاریخ خصوصی‌سازی، امسال صورت پذیرفته است.

تغییر در ریاست سازمان
سازمان خصوصی‌سازی، امسال یک تغییر اساسی را نیز تجربه کرد. پیمان نوری، رئیس سازمان خصوصی‌سازی که شهریور 1389 به این سازمان آمده بود، مرداد امسال از این سازمان رفت تا محمدرحیم احمدوند به جای او ریاست این سازمان را بر عهده گیرد. کاهش عرضه سهام شرکت‌های دولتی، اصلی‌ترین انتقادی است که به مدیریت نوری وارد شده است. احمدوند، ششمین رئیس سازمان خصوصی‌سازی از ابتدای تشکیل آن است.

واگذاری‌ها تا پایان سال
بلوک 56 درصدی سهام ذوب‌آهن اصفهان، قرار است 23 اسفند در فرابورس عرضه شود. ارزش این معامله، 2100 میلیارد تومان خواهد بود و از واگذاری‌های بزرگ سازمان خصوصی‌سازی به شمار می‌رود. علاوه بر این، عرضه اولیه 2/1 میلیارد سهم هلدینگ خلیج‌فارس نیز در هفته آخر اسفند در برنامه قرار دارد. هلدینگ خلیج فارس در صورت واگذاری، بزرگ‌ترین عرضه سازمان خصوصی‌سازی خواهد بود. عرضه سهام باشگاه‌های استقلال و پرسپولیس، دیگر برنامه سازمان خصوصی‌سازی تا پایان سال است که البته انجام این کار با توجه به محدودیت زمانی، بعید به نظر می‌رسد. به همین دلیل، رئیس سازمان خصوصی‌سازی احتمال واگذاری سهام حداقل یکی از این دو باشگاه را تا پایان سال مطرح کرده است.

دراین پرونده بخوانید ...

دیدگاه تان را بنویسید

 

پربیننده ترین اخبار این شماره

پربیننده ترین اخبار تمام شماره ها