شناسه خبر : 2108 لینک کوتاه
تاریخ انتشار:

بریده روزنامه‌ها

وزارت نیرو دیگر یارانه نمی‌دهد
نوشت: وزیر نیرو رسماً اعلام کرد: «با موافقت هیات دولت از ابتدای سال آینده وزارت نیرو از تامین مالی سالانه دو هزار و ۳۰۰ میلیاردتومانی یارانه نقدی معاف می‌شود.» این شاید امیدوارکننده‌ترین خبری است که از اقتصاد گرفتار رکود ایران این روزها به گوش می‌رسد. با آزادی وزارت نیرو از پرداخت بخشی از منابع یارانه نقدی، حالا این وزارتخانه می‌تواند به تدریج پرداخت بدهی‌های خود را آغاز کند. اگرچه براساس گفته‌های وزیر نیرو، دولت سهم وزارت نیرو را از هدفمندی تقبل خواهد کرد، اما به نظر می‌رسد ادامه طرح حذف دهک‌های بالای درآمدی از یارانه نقدی سبب شده تا بخشی از بار مالی هدفمندی یارانه‌ها از دوش دولت کم و برداشته شود.
نقش بانک‌ها در «همه مفاسد اقتصادی»
نوشت: عباس جعفری‌دولت‌آبادی، دادستان تهران با تصریح اینکه در تمام پرونده‌های مرتبط با فساد اقتصادی، بانک‌ها به طور مستقیم و غیرمستقیم نقش دارند، به عنوان نمونه به پرونده‌های مربوط به گروه امیرمنصور آریا، بابک زنجانی، برادران روزچنگ، صندوق ذخیره فرهنگیان، بانک تجارت کرمان، بانک سرمایه، بانک دی و تعاونی اعتبار ثامن‌الحجج اشاره کرد و گفت: در مجموع از 11 بانک کشور 9 هزار میلیارد تومان تسهیلات اخذ شده که به دنبال آن هزار و 287 نفر از مشتریان بانک اعلام ورشکستگی کرده‌اند، در این بین بدهکارانی که در برج عاج نشسته‌اند با ادعای «انا مفلس» از استرداد وجوه بانکی خودداری می‌کنند!
بازار دونرخی خودرو
نوشت: شمارش معکوس برای خروج بازار خودرو از رکود با ورود شرکای خارجی و عرضه برخی خودروهای وارداتی یا مونتاژ داخل در حالی آغاز شده که طی دو سال گذشته بی‌رغبتی مشتریان به خرید خودروهای داخلی موجب شد تا دولت با پرداخت تسهیلات بانکی به مشتریان، بهبود نسبی شرایط بازار را دنبال کند. گرچه انتظار مشتریان برای افزایش تیراژ و تنوع سبد عرضه خودروهایی با قیمت و کیفیت مناسب موجب رشد تقاضا برای برخی خودروهای جدید مونتاژ داخل شده است اما تیراژ پایین تولید، عرضه محدود و افزایش تقاضا برای این‌گونه خودروها موجب تفاوت چند میلیون تومانی قیمت آن از کارخانه تا حاشیه بازار شده است.
صرافی خودپردازی واقعیت دارد؟
نوشت: در حالی اخیراً خبرهایی آمد مبنی بر اینکه برخی بانک‌ها اقدام به پرداخت ارز و انجام عملیات صرافی از طریق خودپردازهای خود کرده‌اند که بررسی موضوع نشان داد پرداخت ارز در خودپردازها انجام نمی‌شود، واقعیت آن است که ارز به دستگاه تحویل شده و به کاربر ریال تحویل می‌دهد... ظاهراً تنها بانک شهر است که از طریق شهرنت‌های خود نسبت به انجام عملیات ارزی به این شیوه اقدام می‌کند. بر این اساس دستگاه بعد از دریافت ارز، هویت متقاضی را از طریق گذرنامه خارجی‌ها یا کارت ملی ایرانیان شناسایی کرده و معادل ارز ارائه‌شده، ریال پرداخت می‌کند. همچنین متقاضی می‌تواند در مقابل ارزی که به دستگاه می‌دهد، کارت اعتباری دریافت کند.دراین پرونده بخوانید ...

دیدگاه تان را بنویسید

 

پربیننده ترین اخبار این شماره

پربیننده ترین اخبار تمام شماره ها