شناسه خبر : 20821 لینک کوتاه
تاریخ انتشار:

بازار مسکن پس از تفاهمنامه لوزان چه می‌شود؟

مسکن ارزانم آرزوست

سیزدهم فروردین خبر به نتیجه رسیدن مذاکرات ایران و ۱ + ۵ هر متقاضی مسکن را به فکر صاحبخانه شدن فرو برد. چه آنهایی که سال‌ها در انتظار خرید خانه بودند و قدرت مالی چندانی نداشتند و چه کسانی که در زمان نوسانات قیمت مسکن اجاره‌نشین شدند، این روزها امیدوارتر شده‌اند و گمان می‌کنند به زودی رویایشان محقق می‌شود.

نگار میرکریمی
سیزدهم فروردین خبر به نتیجه رسیدن مذاکرات ایران و 1+5 هر متقاضی مسکن را به فکر صاحبخانه شدن فرو برد. چه آنهایی که سال‌ها در انتظار خرید خانه بودند و قدرت مالی چندانی نداشتند و چه کسانی که در زمان نوسانات قیمت مسکن اجاره‌نشین شدند، این روزها امیدوارتر شده‌اند و گمان می‌کنند به زودی رویایشان محقق می‌شود.
با شنیده شدن هر خبر اقتصادی و سیاسی، اولین فکری که به ذهن همه می‌رسد این است که قیمت مسکن چه می‌شود، بخریم یا بفروشیم؟ از سال‌های دور تا همین امروز هم وضعیت همین بوده، اینکه مسکن ارزان می‌شود یا گران؟ آیا بخریم یا بفروشیم؟ این داستان تا زمانی که مسکن به عنوان کالای سرمایه‌ای است، ادامه‌دار خواهد بود. همواره چه صاحبان املاک و چه مستاجران به دنبال بهبود شرایطی برای خرید و فروش مسکن بودند، مسکنی که به عنوان سرمایه به آن نگاه می‌شود و در کشوری همچون ایران روز به روز بر ارزش خاکش افزوده می‌شود.
سیزدهمین روز سال جدید، خبر تازه‌ای برای اقتصاد و سیاست به گوش رسید، خبری که در روزهای اول امید بسیاری را برانگیخت تا بلکه شاید آنها هم شرایط اقتصادی مناسبی داشته باشند. با شنیده شدن نتیجه مذاکرات ایران و 1+5 یکی از اولین امیدها برای بهبود شرایط، مسکن بود. با گذشت هرروز مسکن بیشتر بر سر زبان‌ها افتاد، چرا که مسکن حداقل 30 درصد اقتصاد کشور را به خود اختصاص می‌دهد و تحت تاثیر آن حداقل 200 صنعت و 1200 شغل درآمد کسب می‌کنند. بازاری که می‌تواند بخش عظیمی را روی غلتک اندازد یا سدی برای معاملات آن شود.
این روزها با شنیده شدن خبر اول بیانیه لوزان اولین امید برای مسکن، بهبود اوضاع معاملات و خرید و فروش مسکن است. بازاری که حدود دو سال است در سکوت سپری می‌شود و هر بار که از مذاکرات ایران و ژنو صحبت می‌شود امیدی در دل متقاضیان مسکن ایجاد می‌شود، امیدی که شاید به زودی تحقق یابد. حالا این روزها بازار مسکن دنبال بهانه‌ای است تا نفسی تازه کند و بهبود روابط ایران و اتحادیه اروپا را بهانه کند و در مسیر بهبود قدم گذارد، گرچه تنها یک هفته از اعلام این بیانیه گذشته است و هنوز دریافت سیگنال از بازار زود است، اما انگار بازار مسکن قصد دارد دست و پنجه‌ای نرم کند و به روزهای پررونقش برگردد. حال باید منتظر ماند و دید تا روز توافق نهایی بازار مسکن به چه سمتی می‌رود. اقتصاد مسکن تا چه اندازه ترمیم می‌شود و دولت چه برنامه‌هایی برای آن دارد. برخی بر این باورند که نتیجه مثبت مذاکرات مسکن را نیز به سمت رونق و منحنی رونق می‌برد و برخی دیگر تاثیر مذاکرات را با کمترین تاثیر در مسکن دخیل می‌دانند. برخی صاحب‌نظران می‌گویند همان‌گونه که تاثیر تحریم‌ها بر بازار ارز و مسکن پس از مدتی خود را نشان داد، قطعاً مثبت بودن آن و پاسخ بازار هم نیازمند زمان است. به گونه‌ای که ترمیم بازاری همچون مسکن که به بازارهای دیگر متصل است بسیار سخت‌تر از بازار ارز و مسکوکات است چرا که میان بازار مسکن و اقتصاد زنجیره‌ای از تاثیرگذاری‌ها و تاثیرپذیری‌ها وجود دارد که چنانچه هر یک از این حلقه‌ها درست و روی روال نچرخد، این بازار با اختلال همراه می‌شود.

دراین پرونده بخوانید ...

دیدگاه تان را بنویسید