شناسه خبر : 20747 لینک کوتاه
تاریخ انتشار:

موضوع تفکیک بخش درمان از تامین اجتماعی و واگذاری آن به وزارت بهداشت بار دیگر حاشیه‌ساز شد

کشمکش بیمه‌ای

مساله جدایی بخش درمان از سازمان تامین اجتماعی و تجمیع همه بیمه‌ها زیر نظر وزارت بهداشت بار دیگر مطرح شده است. اما این اولین باری نیست که مساله جدایی درمان از تامین اجتماعی مطرح می‌شود.

مرضیه محمودی

مساله جدایی بخش درمان از سازمان تامین اجتماعی و تجمیع همه بیمه‌ها زیر نظر وزارت بهداشت بار دیگر مطرح شده است. اما این اولین باری نیست که مساله جدایی درمان از تامین اجتماعی مطرح می‌شود. گویا این جدایی خواسته همیشگی وزارت بهداشت و درمان بوده و هرازگاهی دلیلی سبب می‌شود باب موضوع مجدداً باز شود.
چندی پیش بود که سیدحسن قاضی‌زاده‌هاشمی، وزیر بهداشت و درمان در جمع خبرنگاران و در حاشیه همایش دیابت، به انتقاد از بیمه تامین اجتماعی پرداخت و گفت: ما یک صحبتی کردیم که بخش درمان تامین اجتماعی زیر نظر وزارت بهداشت قرار گیرد. گویا پیشینه این درخواست هم به تجمیع مطالبات بیمارستان‌ها از بیمه‌ها باز می‌گشت. چون وزیر بهداشت از عملکرد بیمه‌ها در عدم پرداخت به موقع مطالبات بیمارستان‌ها انتقاد کرده و گفته بود: به‌منظور رسیدگی به موضوع بیمه‌ها جلسه‌‌ای با حضور معاون اول رئیس‌جمهوری، سخنگوی دولت و وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی برگزار می‌شود تا در مورد بیمه‌ها تصمیم‌گیری کنیم.
درخواست قاضی‌زاده صراحتاً عنوان شده بود. وی مانند پیشینیان خود در وزارت بهداشت خواستار جدایی بخش درمان از سازمان تامین اجتماعی شده بود. پس از این گفته‌ها بود که با نظر وزیر بهداشت نشستی با وزرای تعاون، کار و رفاه اجتماعی و وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برگزار شد تا پیش از هر اتفاقی مشکل در میان دو وزارتخانه حل شود.
اما تکاپو برای حل مشکل به همین‌جا ختم نشد، چند روز بعد از اظهارات وزیر بهداشت، علی ربیعی، به عنوان وزیر وزارتخانه‌ای که متولی بخش تامین اجتماعی است دوم آذر‌ماه در نامه‌ای به دکتر کبریایی‌زاده، رئیس‌ هیات مدیره سازمان تامین اجتماعی خواستار تهیه و ارائه گزارشی از منابع و مصارف انجام‌شده سازمان مذکور شد. ربیعی در این نامه اعلام کرد: با توجه به سپری شدن نزدیک به 27 ماه از شروع به کار دولت تدبیر و امید و به منظور ارزیابی میزان تحقق برنامه‌های بیمه‌های سازمان تامین اجتماعی لازم است حداکثر ظرف پنج روز ضمن تهیه و ارائه گزارشی از منابع و مصارف انجام‌شده آن سازمان در زمینه بیمه‌های بیکاری، درمان در دو سال اول دولت یازدهم، روند مصرف مبالغ بیمه درمان در بیش از 30 سال گذشته و نیز مقایسه با دورانی که بیمه‌ها تحت نظر وزارت بهداری (سابق) و بهداشت و درمان و آموزش پزشکی بوده‌اند به تفکیک استخراج و به اینجانب ارائه شود.
پیش از ارائه این نامه، کارگران که مهم‌ترین قشر بیمه‌شده سازمان تامین اجتماعی هستند در تجمعی که در روز کارگر در مقابل تامین اجتماعی برگزار کردند در پلاکاردهایی که به همراه داشتند از مواضع وزارت کار دفاع کرده و در برابر درخواست وزارت بهداشت ایستادند. آن‌طور که ایلنا گزارش داده کارگران حلقه انسانی دور سازمان تامین اجتماعی تشکیل دادند. پلاکاردهایی که همراه این جمعیت بود مخالف خواسته وزیر بهداشت بود و صراحتاً اعلام کرده بودند مخالف ادغام این سازمان یا دست‌اندازی وزارت بهداشت بر منابع تامین اجتماعی هستند.
حال پنج روز از مهلت وزیر کار گذشته است. مهلتی که قرار است منابع و مصارف این سازمان را بررسی کرده و آن را با دورانی که بیمه‌ها تحت نظر وزارت بهداشت بوده مقایسه کند.
هنوز نه از ارائه گزارش وزیر کار خبری هست و نه از نشستی که وزیر بهداشت صحبت آن را مطرح کرده بود تا دید در این میان تامین اجتماعی و بیمه درمانی آن سهم کدام وزارتخانه می‌شود. اما شاید اصلی‌ترین نکته در این میان این باشد که زمان طرح چنین خواسته‌ای از سوی وزیر بهداشت چندان به صلاح دولت نیست و باب تازه‌ای برای مخالفان می‌گشاید.

دراین پرونده بخوانید ...

دیدگاه تان را بنویسید

 

پربیننده ترین اخبار این شماره

پربیننده ترین اخبار تمام شماره ها