شناسه خبر : 20746 لینک کوتاه
تاریخ انتشار:

عباس آخوندی از سامانه جدید گمرک بازدید کرد

گام بلند گمرک

با راه‌اندازی سامانه هوشمند جامع امور گمرکی کالا می‌تواند حمل و نقل یکسره و بدون توقف داشته باشد و در ایجاد یکپارچه‌سازی تجاری نقش پررنگی ایفا کند. بر اساس این سامانه اطلاعات ترانزیتی کشور در اختیار کشورهای همسایه قرار می‌گیرد و همچنین این سامانه می‌تواند در جهت جلوگیری از قاچاق تاثیر بسزایی داشته باشد.

وزیر راه و شهرسازی روز سه‌شنبه به دعوت مسعود کرباسیان به گمرک ایران رفت تا از سامانه هوشمند جامع امور گمرکی بازدید کند. این سامانه با بهره‌گیری از آخرین تکنولوژی‌های فناوری اطلاعات طراحی شده و می‌تواند به عنوان ابزاری مناسب در فرآیند تجارت و ترانزیت ایفای نقش کند و همچنین قرار است با توجه به اهمیتی که یکپارچه‌سازی اطلاعات در بهبود وضعیت حمل و نقل و ترانزیتی کشور دارد، تلاش شود با یک برنامه‌ریزی همه‌جانبه حمل و نقل ریلی و جاده‌ای کشور با سامانه جامع گمرکی مرتبط شده و به این وسیله امکان ایجاد یک شبکه سراسری ترانزیتی در ایران فراهم شود. با راه‌اندازی سامانه هوشمند جامع امور گمرکی کالا می‌تواند حمل و نقل یکسره و بدون توقف داشته باشد و در ایجاد یکپارچه‌سازی تجاری نقش پررنگی ایفا کند. بر اساس این سامانه اطلاعات ترانزیتی کشور در اختیار کشورهای همسایه قرار می‌گیرد و همچنین این سامانه می‌تواند در جهت جلوگیری از قاچاق تاثیر بسزایی داشته باشد. اما مهم‌ترین وظیفه این سامانه این است که از این پس ترخیص کالا از 26 روز به سه روز کاهش پیدا می‌کند.
در این مراسم عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی اعلام کرد: «بر‌خلاف گذشته که ترخیص بار قریب به 60 روز طول می‌کشید، حالا و با اقدامات صورت گرفته در دولت یازدهم این کار تنها به حدود 60 ساعت زمان احتیاج دارد که تنها معطلی بار را به سه روز کاهش می‌دهد. این موضوع در کنار اهمیتی که برای جابه‌جایی و ترانزیت بار در داخل کشور دارد، به بهبود جایگاه ایران در ترانزیت بین‌المللی نیز کمکی مهم می‌کند تا صاحبان بار بتوانند با اطمینان زیاد نسبت به پیگیری بار خود اقدام کنند. با یکپارچه‌سازی تجارت فرامرزی در پایانه‌های مرزی ایران صاحبان بار از زمان ورود کالاهایشان به عرصه حمل و نقل کشور تمامی اطلاعات مربوط به جابه‌جایی آن را دریافت می‌کنند و در زمان تحویل نهایی بدون نیاز به بررسی‌های دوباره و فوت وقت کالا در اختیار صاحبان‌شان قرار می‌گیرد. در کنار حمل مشکلات صاحبان بار بحث نظارت بر ترانزیت نیز از طریق این سامانه قابل کنترل است و به این ترتیب تمامی مسیرهایی که بار از لحظه ورود تا لحظه خروج طی می‌کند، تمام توقف‌ها و همچنین سرعت و ریز زمان حرکتی در هر روز قابل دسترسی خواهد بود که این مساله باعث می‌شود وضعیت ترانزیتی ایران بسیار بهبود پیدا کند.» همچنین در مراسم رونمایی از سامانه هوشمند جامع امور گمرکی مسعود کرباسیان رئیس‌ کل گمرک گفت: «سامانه هوشمند جامع امور گمرکی به سهولت می‌تواند ترانزیت کالا، توزین، انبار و حواله بارگیری را در فرآیند ورود و خروج کالا از گمرکات کشور نشان دهد. این سیستم به صورت یکپارچه به راحتی در تمام گمرکات کشور قابل دسترسی است و تمام کالاهایی که باید از گمرکات کشور ترخیص شوند به سهولت توسط این سیستم قابل ردیابی و پیگیری هستند.»

دراین پرونده بخوانید ...

  • فرارِ بی‌مکافات

    با وجود افزایش روزافزون درآمدهای مالیاتی دولت، «فرار مالیاتی» به قوت خود باقی است

    فرارِ بی‌مکافات

دیدگاه تان را بنویسید