شناسه خبر : 20622 لینک کوتاه
تاریخ انتشار:

درباره الیاس نادران و افشاگری‌هایش

مردی که خیلی چیزها می‌داند

چهره‌ای که از روز برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری سکوت کرده و سخنی نگفته بود و حتی در جریان رای اعتماد به وزیران، وظیفه انتقاد را به یاران خود سپرده بود بیش از این تاب نیاورد و در روز ۵ آبان‌ماه درست در زمانه‌ای که حامیان دولت تصور می‌کردند کار تمام شده است

معصومه ستوده
index:1|width:300|height:450|align:left چهره‌ای که از روز برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری سکوت کرده و سخنی نگفته بود و حتی در جریان رای اعتماد به وزیران، وظیفه انتقاد را به یاران خود سپرده بود بیش از این تاب نیاورد و در روز 5 آبان‌ماه درست در زمانه‌ای که حامیان دولت تصور می‌کردند کار تمام شده است، با نطق جنجالی خود همه رشته‌ها را پنبه کرد. این بار قرعه به نام رضا صالحی‌امیری افتاده‌ بود که آماج تند‌ترین انتقادات الیاس نادران قرار بگیرد. اگر پیش از این رحیمی، کردان، مرتضوی، شیخ‌الاسلامی و حتی محمود احمدی‌نژاد مورد لطف الیاس نادران قرار گرفته بودند این بار نوبت وزیر پیشنهادی ورزش و جوانان بود که ضمن متهم شدن به فساد مالی و سوءاستفاده از قدرت در مقابل افکار عمومی قرار بگیرد. الیاس نادران کار را به آنجا رساند که صالحی را در مقام مشایی نیز نشاند. هشدارگونه به بهارستان‌نشینان توصیه کرد نگذارید مشایی دیگری در عرصه سیاست ایران به وجود بیاید چون نسبت صالحی‌امیری با روحانی همان نسبت مشایی با احمدی‌نژاد است. هنگامی‌‌که نادران سخن می‌گفت احتمالاً صالحی‌امیری خدا را صدهزار مرتبه شکر می‌کرد که جلسه رای اعتماد او از تلویزیون به صورت مستقیم پخش نمی‌شود.

ضدفساد
در روز رای‌گیری بسیاری بر این باور بودند که فرجی‌دانا و فانی برای رای اعتماد گرفتن با نطق‌های تند و آتشینی مواجه شوند که صلاحیت مدیریتی آنها را به دلیل ارتباط با حوادث سال 88 زیر سوال ببرد اما زمانی که الیاس نادران پشت تریبون قرار گرفت و ارتباط «د. س.» متهم پرونده بیمه ایران را با صالحی‌امیری رمزگشایی کرد بسیاری شوکه شدند اما داستان به اینجا ختم نشد. ادامه صحبت‌های نادران مبنی بر دستور ضرب و شتم چند متهم که منجر به خودکشی یکی از آنها نیز شده ‌بود در دوران مدیریت صالحی‌امیری در استان خوزستان مجلس را کاملاً در بهت و حیرت فرو برد. دفاعیات صالحی‌امیری نیز نتوانست فضا را برای او ترمیم کند. در نتیجه این چهره امنیتی سیاسی نتوانست از مجلس اصولگرا رای اعتماد دریافت کند. همه تحلیلگران بر این باور بودند که این نطق ضربه جبران‌ناپذیری به صالحی‌امیری وارد کرد، البته نادران بعد از جلسه رای اعتماد در حاشیه مراسم ختم همسر آیت‌الله حائری‌شیرازی در مسجد نور تهران، با فروتنی سخنان خود را در عدم رای اعتماد غیرموثر ارزیابی کرد. این اولین باری نبود که نادران چنین جنجال به پا می‌کرد. تاریخ به خوبی گواهی می‌دهد که او در پرونده فساد بیمه ایران بدون ترس و واهمه انگشت خود را به سمت رحیمی معاون اول احمدی‌نژاد نشانه رفت و خواستار محاکمه و بازداشت او شد. او در سخنانی که تاکنون در مجلس سابقه نداشت، گفته بود‌: «رحیمی رئیس حلقه خیابان فاطمی است که در مورد منابع فاسد و توزیع آنها تصمیم‌گیری می‌کرد و تقریباً تمام اعضای این حلقه به جز وی دستگیر شده‌اند و اینکه کسی را به دلیل مسوولیت اجرایی مستثنی کنند، نه عادلانه است و نه اقدام درستی است.» قصه به بیان یک نطق جنجالی که به سوژه یک روزنامه‌ها تبدیل شده بود، خلاصه نشد. او حتی وزیر دادگستری را به مجلس کشاند و از او سوال کرد چرا با وجود اتهامات محمدرضا رحیمی معاون اول رئیس‌جمهور در پرونده بیمه او تحت پیگرد قرار نمی‌گیرد و به قولی قوه قضائیه دست روی دست گذاشته است. نطق نادران 52ساله و استاد دانشگاه تهران علیه رحیمی بی‌جواب نماند، شکایت رحیمی موجب شد عضو کمیسیون اقتصادی با حکم دادگاه کیفری استان تهران به نشر اکاذیب و افترا محکوم شود و به نوعی بازی به نفع معاون اول به پایان رسید، جالب اینجاست که دادگاه بررسی پرونده معاون اول رئیس‌جمهور را به رسیدگی به پرونده نادران گره زد که موجب اعتراض مطهری شد و علی مطهری این کار را مصداق گروکشی دانست. البته این ماجرا در نهایت هم به نفع رحیمی به پایان رسید و دادستان کل اعلام کرد رحیمی متهم شناخته نشده است و در این میان نادران شانس آورد که دیوان عالی کشور طرف او را گرفت و حکم محکومیت او را تایید نکرد. نادران دلیل صدور این حکم را پافشاری احمدی‌نژاد بر پاکدستی رحیمی دانست به گونه‌ای که احمدی‌نژاد قسم خورده بود که اگر رحیمی متهم شود دست خود را قطع خواهد کرد. نادران به این مساله بسنده نکرد و حتی طرح تحقیق و تفحص از عملکرد دیوان محاسبات در دوره ریاست رحیمی را استارت زد اما این طرح به سرانجام نرسید و رای نیاورد. همان زمان منتقدان نادران او را به تصفیه‌حساب شخصی متهم کردند.

و باز مدرک تقلبی
جدال رسانه‌ای نادران به افشاگری در مورد فساد بیمه ایران خلاصه نشد. او ضعف دیگری نیز از رحیمی ‌در اختیار داشت که یک به یک آنها را افشا کرد. یکی از این موارد بحث اشکال در پرونده تحصیلی محمد‌رضا رحیمی بود. اصرار الیاس نادران که خود فارغ‌التحصیل دکترای اقتصاد عمومی از دانشگاه کلرمون بود، در این مورد، موجب شد بگومگوی جدی بین کامران دانشجو به عنوان وزیر علوم و او صورت بگیرد. نادران در سخنانی تند وزیر علوم را خطاب قرار داد و گفت‌: «آقای رحیمی سال 84 از دانشگاه بی‌اعتبار باکو مدرک فوق‌لیسانس گرفته است اما در سال 1382 آقای رحیمی با عنوان دکتر و رئیس دانشکده حقوق نامه‌ای را امضا کرده است. حتی به عنوان رئیس دیوان محاسبات نیز با همین عنوان دکتر نامه​هایش را امضا کرده است. ایشان بر اساس کدام مقاله توانسته‌اند دکترای افتخاری بگیرند؟ چرا تاکنون این مقاله ارزیابی نشده و وزن علمی آن مشخص نشده است؟ مگر وکلای رحیمی در دولت نگفته​اند که مدرک دکتری او تایید شده است، پس چرا وزیر علوم از آن خبر ندارد؟ وزیر علوم برای یک بار هم که شده، صراحتاً در این مورد پاسخ بدهد.»

اصولگرای صریح
بررسی عملکرد نادران که سابقه جانبازی را در کارنامه خود دارد نشان می‌دهد او در بسیاری از مواقع مانند برخی از همفکران خود واقعیت را قربانی مصلحت نکرده است. به طور نمونه زمانی که وزیر اقتصاد دولت محمود احمدی‌نژاد خواست تا گناه افزایش قیمت ارز را به گردن دیگران بیندازد و خود را بی‌گناه جلوه بدهد او با سخنانی تند با وجود اینکه زمانی در حلقه یاران احمدی‌نژاد قرار داشت، وزیر اقتصاد را خطاب قرار داد و گفت: «چطور آقای حسینی که در همه جا حضور دارند و بین خبرنگاران و رسانه‌ها هستند، همه جا مسوول هستند اما در مقابل مجلس مسوول نیستند؟ آقای حسینی معاون بیمه و بانک دارند. این معاون در وزارت اقتصاد و دارایی چه می‌کند!؟ اگر وظیفه ندارد اخراجش کنید. آقای حسینی سخنگوی اقتصادی دولت است، اگر از آقای حسینی نپرسیم از که بپرسیم؟ باید این بی‌کفایتی‌ها را از آقای رئیس‌جمهور بپرسیم؟» حتی زمانی که محمد‌رضا میرتاج‌الدینی ضمن حضور در صحن مجلس به عنوان نماینده دولت، تورم را تنها 10درصد اعلام کرده بود نادران در اظهاراتی اعلام کرد این سخن به هیچ وجه درست نیست و تورم در حال حاضر 60 درصد است. نادران که 19 سال پیش مدرک دکترای خود را از دانشگاه فرانسه گرفته است تلاش دارد همواره به عنوان یک کارشناس اقتصادی نظر بدهد. او در آستانه انتخابات 92 مسوول تدوین برنامه‌های اقتصادی حدادعادل شد و دولت را عامل بسیاری از نابسامانی‌های اقتصادی دانست و از رویه دولت که تلاش دارد افزایش قیمت ارز را به گردن جمشید بسم‌الله بیندازد که با ایستادن روی یک چهارپایه قیمت ارز را بالا و پایین کرده است، انتقاد کرد.

سخن آخر
بسیاری از کارشناسان بر این باورند که نادران در قامت یک کارشناس اقتصادی فرد موفقی است اما زمانی که تلاش دارد در عرصه سیاسی موضع‌گیری کند اظهارات او چندان منصفانه نیست و از واقعیت‌های موجود فاصله می‌گیرد کما‌اینکه مرور کارنامه عضو هیات علمی ‌دانشگاه تهران نشان می‌دهد او بیشتر تحلیلگر اقتصادی است تا سیاسی. او در اظهارات اقتصادی خود تلاش دارد واقعیت‌های موجود را به رسمیت بشناسد و اگر ذره‌ای با آموزه‌های او فاصله داشته باشد نسبت به آن انتقاد می‌کند به عبارت بهتر برای نادران فرقی نمی‌کند وزیری که مقصر است وزیر دولت روحانی است یا احمدی‌نژاد و این مزیتی است که تعداد کمی از نمایندگان مجلس از آن برخوردارند.

دیدگاه تان را بنویسید

 

پربیننده ترین اخبار این شماره

پربیننده ترین اخبار تمام شماره ها