شناسه خبر : 19894 لینک کوتاه
تاریخ انتشار:

رکورد تقاضا برای تایید خرید اسلحه در آمریکا هر ماه شکسته می‌شود

رونق اسلحه

به نظر می‌رسد هر مجادله‌ای در جهان برای اسلحه‌سازان خبری خوش محسوب می‌شود. از سخنرانی‌های اوباما و تلاش وی برای محدود کردن آن تا عشق آتشین ترامپ به اسلحه و… همه و همه تنها باعثرونق بازار تولیدات کارخانه‌های اسلحه‌سازی می‌شوند.

ایما موسی‌زاده

به نظر می‌رسد هر مجادله‌ای در جهان برای اسلحه‌سازان خبری خوش محسوب می‌شود. از سخنرانی‌های اوباما و تلاش وی برای محدود کردن آن تا عشق آتشین ترامپ به اسلحه و... همه و همه تنها باعث رونق بازار تولیدات کارخانه‌های اسلحه‌سازی می‌شوند. در ماه آگوست سال 2016، پلیس فدرال ایالات متحده 1853815 مورد چک سابقه افراد متقاضی خرید اسلحه را انجام داد که رکوردی برای این موضوع از زمان تصویب قانون لزوم چک‌کردن سابقه افراد در سال 1998، محسوب می‌شود. در واقع در تمام ماه‌های سال 2016 این رکورد شکسته شده است و در نتیجه احتمالاً سال جاری میلادی رکورددار ارائه درخواست به پلیس فدرال برای چک کردن سابقه متقاضیان محسوب خواهد شد. البته هر ثبت تقاضایی برای بررسی سابقه، به این معنا نیست که فرد متقاضی، حتماً تقاضای بالفعل برای خرید اسلحه هم خواهد داشت. اما رابطه قوی و نزدیکی بین این دو رقم برقرار است و می‌توان از تعداد تقاضاها، به عنوان آمار تقریبی فروش اسلحه هم استفاده کرد، خصوصاً در صورتی که آمار شفاف و قابل استنادی در این زمینه وجود نداشته باشد. اما آمارهای دیگری هم برای بررسی وجود دارند. اسمیت-وسون و استورم راجر، دو شرکت بزرگ اسلحه‌سازی که تولیدات خود را در سطح وسیع و خرده‌فروشی ارائه می‌کنند خبر از رشد دو رقمی فروش خود در سال جاری میلادی داده‌اند. اسمیت-وسون، میزان رشد آمار فروش سه‌ماهه خود را 40 درصد و استورم راجر این رقم را 19 درصد اعلام کرده است. در واقع تمام تیراندازی‌های بی‌هدف به مردم عادی که در چند سال گذشته در ایالات متحده و خصوصاً در مدارس رخ داده است، آمار فروش سلاح در این کشور را به دو دلیل عمده افزایش داده است: اول اینکه متقاضیان بالقوه خرید اسلحه، به دلیل نگرانی بابت قوانین احتمالی محدودکننده خریدوفروش اسلحه، فوراً اقدام به خرید محصولات موردنظر خود کرده‌اند. دلیل دیگر افزایش تقاضا از جانب مردم عادی بوده است که اصلاً قصدی برای خرید سلاح نداشته‌اند اما ناامنی پس از هر کشتار، آنها را به سمت خرید انواع سلاح با اهداف دفاعی سوق داده است.
اما به نظر می‌رسد افزایش فروش اخیر، بیشتر به دلیل انتخابات پیش‌روی ریاست جمهوری رخ داده است. برنامه هیلاری کلینتون برای وسیع‌تر و دقیق‌تر کردن بررسی سابقه افراد متقاضی خرید اسلحه، خریداران را به بازار کشانده است تا ضمن دریافت مجوز پلیس فدرال برای خرید، سلاح یا سلاح‌های مورد علاقه خود را هم تهیه کنند. گویا روزهای خوب اسلحه‌سازان را پایانی نیست.

دراین پرونده بخوانید ...

دیدگاه تان را بنویسید

 

پربیننده ترین اخبار این شماره

پربیننده ترین اخبار تمام شماره ها