شناسه خبر : 19763 لینک کوتاه
تاریخ انتشار:

آیا طرح راهبری سیاسی - اقتصادی مشکل اقتصاد ایران را حل می‌کند؟

گره کور اقتصاد

مرضیه محمودی
راهبری اقتصادی-‌سیاسی راهکاری است که پروفسور هاشم پسران آن را راهکار حل مشکلات اقتصادی ایران می‌داند. پروفسور هاشم پسران در گفت‌وگویی در پرونده ویژه شماره 178 تجارت فردا، راهبری اقتصادی-سیاسی را راهکار حل مشکلات اقتصاد ایران دانسته است. این اقتصاددان برجسته عنوان کرده «در شرایط کنونی ایران مهم‌ترین عامل برای بهبود اقتصاد ایران وجود یک راهبری اقتصادی-سیاسی است که بتواند برای اجرای سیاست‌های اصلاحی اجماع ایجاد کند.» وی البته تاکید کرده که این اجماع نمی‌تواند 100 درصدی باشد چون همیشه مخالفانی هستند اما وجود مخالفان دلیل امتناع از اصلاحات اقتصادی به نفع همگان نیست. وی به مساله برجام اشاره کرده و گفته «‌دیدید که در موضوع برجام هم مخالفانی وجود داشتند اما این مساله به سرانجام رسید و کل نظام اقتصادی و سیاسی کشور در این جهت حرکت کرد. ما نیاز به یک اجماع با درصد بالا داریم تا بتواند جهت اصلاح سیاست‌های اقتصادی را مشخص کند و متخصصان و کارشناسان بتوانند در این جهت، سیاست‌های لازم را تنظیم و برای اجرا آماده کنند.»
پسران دلیل این پیشنهادش را این می‌داند که تمام مباحثی که در مورد مجوزهای کسب‌وکار، نرخ ارز، یارانه و قیمت انرژی در ایران مطرح می‌شود، جنبه‌های سیاسی دارد و با سیاست درآمیخته است. به همین دلیل است که نسخه‌ای که وی می‌پیچد نه نسخه‌ای صرفاً اقتصادی که نسخه‌ای اقتصادی‌-‌سیاسی است و از مسیر اجماع همگانی حاصل می‌شود.
این موضوعی است که اخیراً رئیس جمهور روحانی هم دو بار به آن اشاره کرده است. یکی در سخنرانی افتتاحیه مجلس دهم و دیگری در سفر به استان آذربایجان غربی. در هر دو این سخنان که با فاصله چند روز ایراد شد، روحانی بر مساله اجماع داخلی درخصوص اقتصاد تاکید کرده است. وی در بخشی از سخنان خود در شهر ارومیه به مساله تعامل میان قوا و ضرورت تنش‌زدایی داخلی اشاره کرد و گفت: «اگر ما می‌خواهیم جوانان عزیز در مسیر اشتغال و کشور در مسیر رونق و تحول قرار گیرد، اول باید تنش‌زدایی داخلی داشته باشیم. برای مسائلی نه‌چندان مهم رو در‌روی هم نایستیم بلکه کنار هم بوده و منسجم باشیم. امروز روزی نیست که به مسائل حاشیه‌ای بپردازیم. مردم نمی‌خواهند این جناح و آن جناح به مسائل‌ دسته دوم و سوم بپردازند. امروز مساله‌ اصلی کشور رونق اقتصادی و اشتغال جوانان است.» وی تاکید کرد: «شرکت مردم در انتخابات هم به این معنا بود که مردم خواهان بهبود معیشت‌اند، که خواهان هم‌صدایی و وحدت مسوولان برای توسعه و رونق اقتصادی ایران اسلامی هستند.»
وی در مراسم افتتاحیه مجلس دهم هم با اشاره به تجربه موفق برجام و اجماع داخلی گفت: «ما در کشور از یک سو با امکانات و استعدادهای فراوان مواجهیم و از طرفی با کلکسیونی از مشکلات متنوع. عبور از این مشکلات یک شرط بیشتر ندارد و آن اینکه همه آنهایی که امروز در این مجلس معظم اجتماع کرده‌ایم از منتخبان مردم در مجلس شورای اسلامی جدید تا سایر مقامات و بزرگان و تا نیروهای مسلح، اگر همه دست به دست هم دهیم و اولویت اول را اقتصاد و اجرایی کردن سیاست‌های اقتصاد مقاومتی بدانیم، خواهیم توانست به رشد مناسب حتی در سال‌های آینده برسیم.»
نسخه یکی است. اجماع اقتصادی - سیاسی و همکاری همه برای حل اقتصاد از بحران. دلیل هم همان است که پسران گفته. ریشه بسیاری از مشکلات اقتصادی سیاست است و راه‌حل بسیاری از مشکلات هم به سیاست ختم می‌شود یا از سیاست می‌گذرد. اما آیا نسخه پسران قابلیت اجرایی دارد؟ آیا امکان اجماع اقتصادی - سیاسی وجود دارد؟ این اجماع مستلزم چه نوع سیاستگذاری است؟

دراین پرونده بخوانید ...

دیدگاه تان را بنویسید