شناسه خبر : 1975 لینک کوتاه
تاریخ انتشار:

آیا می‌توان آمار شاغلان غیررسمی را مستند کرد؟

اشتغال رسمی در اوبر

آمارهای رسمی مربوط به بازار نیروی کار در ایالات متحده، سرانجام رانندگان اپلیکیشن اوبر و سایر اپلیکیشن‌های مشابه را به آمار شاغلان در این کشور اضافه کردند.

آمارهای رسمی مربوط به بازار نیروی کار در ایالات متحده، سرانجام رانندگان اپلیکیشن اوبر و سایر اپلیکیشن‌های مشابه را به آمار شاغلان در این کشور اضافه کردند. تام پرز، وزیر کار آمریکا اعلام کرد پیمانکارهای مستقل، کارکنان موقت و افرادی که همزمان چند شغل دارند در آمار رسمی بخش نیروی کار لحاظ خواهند شد. البته آمار جدید نیروی کار که تغییرات گفته‌شده در آن اعمال شده، برای اولین بار در ماه می سال 2017 منتشر خواهد شد. این آمار جدید به گفته پرز، دیدگاه بهتری از اقتصاد ایالات متحده در اختیار کارشناسان قرار خواهد داد، اما برآورد آن زمانبر و وقت‌گیر خواهد بود. اینکه مشاغلی که از طریق اپلیکیشن‌ها در اختیار افراد قرار می‌گیرد، چگونه در آمار لحاظ می‌شود و کارکنان آنها هفته‌ای، ماهانه یا سالانه شمارش می‌شوند هنوز معلوم نیست و اداره آمار ایالات متحده هم اعلام کرده هنوز آمادگی این را ندارد که اطلاعات جزیی بیشتری را در این رابطه ارائه دهد.
بخش اقتصاد کاره‌ای (اقتصادی که در آن افراد اشتغال تمام وقت ندارند و خدمات خود را به صورت مستقل به روش‌های مختلف به فروش می‌رسانند) ایالات متحده در سال‌های اخیر رشد زیادی داشته است. در سال 2011 حدود 9 /1 میلیون نفر به این طریق در بازار نیروی کار مشارکت داشتند اما این رقم در حال حاضر، به 3 /5 میلیون نفر رسیده است و همین چند برابر شدن تعداد، لزوم نگاهی جدید به این بخش از اقتصاد را نشان می‌دهد.
اما کارشناسان و شاغلان این بخش، چندان به نتیجه کار خوش‌بین نیستند. داشتن آمار مستند، موضوعی است که در مورد مفید بودن آن اتفاق‌نظر وجود دارد ولی در عین حال اینکه این آمار به چه روشی باید جمع‌آوری شود، تا چه اندازه واقعی خواهد بود و اصولاً جمع‌آوری و دسته‌بندی آمار واقعی ممکن است، موضوعاتی است که در مورد آن شک وجود دارد. در واقع شخصی که از طریق اوبر، با مسافر خود آشنا شده و خدماتی را ارائه می‌کند و در ازای آن پولی دریافت می‌کند، می‌تواند در هیچ آماری ثبت نشود. آمار ماهانه نیروی کار، از طریق حساب‌هایی که کارمندان و افراد استخدام‌شده نزد کارفرماهای خود دارند محاسبه می‌شود. اما در بخش اقتصاد کاره‌ای، کارفرمایی به معنای سنتی آن وجود ندارد و در نتیجه آمار هم می‌تواند عملاً وجود نداشته باشد.
اما وزیر کار ایالات متحده و سایر مقام‌های مسوول، به نظر می‌رسد با آگاهی از این مشکلات تصمیم به مستند کردن آمار مربوط به این بخش دارند. عزم راسخی که برای سامان دادن به این اطلاعات وجود دارد، باعث شده است بخشی از همایش ماه دسامبر وزارتخانه با عنوان «آینده کار» به شناسایی و بحث درباره اقتصاد کاره‌ای اختصاص داده شده باشد. نشستی که قرار است به کارشناسان نهادهای مسوول، کمک کند تا از متخصصان این موضوع برای حل مشکلات احتمالی مستندسازی آمار و داده‌ها کمک بگیرند. به هر حال آسان یا سخت، برای سیاستگذاری‌های آینده نه‌تنها ایالات ‌متحده، که بخش اعظمی از جهان نیاز به داشتن راهکارهایی عملی برای رصد اطلاعات این بخش نوظهور اقتصاد دارند.

دیدگاه تان را بنویسید