شناسه خبر : 19443 لینک کوتاه
تاریخ انتشار:

ترسیم بازار مسکن به روایت تازه‌ترین گزارش بانک مرکزی

پیشواز رونق

اخیراً بانک مرکزی گزارشی از وضعیت بازار مسکن در آخرین ماه از سال ۱۳۹۵ را منتشر کرد. با وجود اینکه این گزارش نشان می‌دهد در اسفندماه ۹۵ حجم معاملات مسکن نسبت به بهمن‌ماه ۹۵ کاهش ۶ / ۲۱درصدی داشته است با این حال وضعیت امیدوارکننده‌ای از بازار مسکن را نیز نمایش می‌دهد.

اخیراً بانک مرکزی گزارشی از وضعیت بازار مسکن در آخرین ماه از سال 1395 را منتشر کرد. با وجود اینکه این گزارش نشان می‌دهد در اسفندماه 95 حجم معاملات مسکن نسبت به بهمن‌ماه 95 کاهش 6 /21درصدی داشته است با این حال وضعیت امیدوارکننده‌ای از بازار مسکن را نیز نمایش می‌دهد. تازه‌ترین گزارش بانک مرکزی نشان می‌دهد حجم معاملات ملکی در‌ سال ٩٥ رشد 4 /5‌درصدی را تجربه کرده و برخلاف سال‌های 93 و 94 معاملات مسکن در سال 95 بر مدار صعودی قرار گرفته است. بر اساس این گزارش بانک مرکزی متوسط قیمت هر مترمربع واحد مسکونی معامله‌شده از طریق بنگاه‌های شهر تهران در اسفند‌ماه 1395 معادل 7 /45 میلیون ریال بود که این رقم نیز افزایش 2 /5درصدی قیمت هر مترمربع واحد مسکونی نسبت به ماه مشابه سال قبل را نشان می‌دهد.
در میان معاملات انجام‌شده در اسفندماه 95، واحدهای مسکونی نوساز تا پنج سال ساخت با 1 /51 درصد بیشترین سهم را به خود اختصاص دادند و در میان مناطق 22گانه شهر تهران منطقه 5 با سهم 5 /15درصدی بیشترین معاملات مسکن را از آن خود کرد. بر اساس این آمار توزیع فراوانی تعداد معاملات برحسب قیمت یک مترمربع بنای واحد مسکونی نشان می‌دهد واحدهای مسکونی که قیمت هر مترمربع از آنها بین سه تا 5 /3 میلیون تومان است با 7 /11 درصد بیشترین سهم را دارا بوده‌اند. تعداد معاملات برحسب سطح زیربنای هر واحد مسکونی نیز بیانگر آن است که واحدهای مسکونی زیر 80 مترمربع با 6 /47 درصد بیشترین سهم را از آن خود کرده‌اند. همچنین معاملات برحسب ارزش هر واحد مسکونی حاکی از آن است که در میان دامنه‌های قیمتی مورد بررسی، واحدهای مسکونی که ارزش آنها بین 150 تا 200 میلیون تومان است، با سهم 7 /11 درصد، بیشترین معاملات را به خود اختصاص داده‌اند. شاخص کرایه مسکن اجاری در اسفندماه 1395 نیز در شهر تهران و در کل مناطق شهری نسبت به ماه مشابه سال قبل به ترتیب 3 /11 و 4 /9 درصد رشد نشان می‌دهد.

دراین پرونده بخوانید ...

دیدگاه تان را بنویسید