شناسه خبر : 19121 لینک کوتاه
تاریخ انتشار:

MustSeeIran، ایران را جهانی کرد

شبکه‌های اجتماعی در خدمت گردشگری

«هدف از بازگشایی این صفحه ارتقای صنعت توریسم و گردشگری ایران است. می‌خواهیم با انتشار تصاویر کم‌نظیر خود در کمپین MustSeeIran و هشتگ‌های مورد نظر آن در شبکه‌های اجتماعی توئیتر، اینستاگرام و فیس‌بوک، در جای جای ایران به رونق صنعت گردشگری کشور کمک کنیم.»

«هدف از بازگشایی این صفحه ارتقای صنعت توریسم و گردشگری ایران است. می‌خواهیم با انتشار تصاویر کم‌نظیر خود در کمپین MustSeeIran و هشتگ‌های مورد نظر آن در شبکه‌های اجتماعی توئیتر، اینستاگرام و فیس‌بوک، در جای جای ایران به رونق صنعت گردشگری کشور کمک کنیم.» این بخشی از سیاستگذاری بنیانگذاران کمپینی است که به دنبال ارائه چهره جدیدی از ایران هستند. چهره‌ای و‌رای بحث‌های هسته‌ای، تحریم و موضوعاتی که ایران را از دایره تصمیم‌گیری گردشگران و توریست‌های خارجی خارج می‌کند.

کمپینی با آرزوهای جهانی
MustSeeIran عنوان کمپینی است که نزدیک یک سال پیش توسط یکی از دانشجویان ایرانی مقیم ژنو ایجاد شد. علی عراقچی مبدع این کمپین در این رابطه می‌گوید: من در یکی از دفاتر سازمان ملل مشغول فعالیت هستم و وقتی می‌بینم همکارانم که به واسطه حضور در یک سازمان جهانی باید با همه کشورهای جهان آشنا باشند تفاوتی میان ایران با برخی از کشورهای دیگر قائل نیستند متوجه کم‌کاری‌های ما در شناسایی جذابیت‌ها و قابلیت‌های کشورمان می‌شوم.
او می‌افزاید: ایران کشوری به‌غایت زیباست و قابلیت‌ها و جذابیت‌های آن باید در معرض دید تمامی مردم جهان قرار گیرد. صحت‌وسقم اظهارات این طراح ایرانی را شاید بتوان در دیدگاه‌های جان سیمپسون خبرنگار 70‌ساله انگلیسی که بارها به ایران آمده و در این کشور زندگی کرده دنبال کرد. آنجا که می‌گوید: «ایران بدون اغراق جذاب‌ترین کشور روی زمین است؛ شاید فکر کنید من از وزارت گردشگری ایران پول گرفته‌ام تا این کشور را تبلیغ کنم. ای کاش این گونه بود. ولی من پنج سال است که حق ورود به این کشور را ندارم و نمی‌دانم بار دیگر بتوانم به ایران سفر کنم یا نه، باور کنید بازنده من هستم.»

MustSeeIran و فضای مجازی
هشتگ MustSeeIran# (باید ایران را دید) موجی را در شبکه‌های اجتماعی برای دعوت خارجی‌ها برای سفر به ایران و دیدن کشورمان آغاز کرده است. کاربران در کمپینی که به همین عنوان نام‌گذاری شده است اقدام به انتشار تصاویری از مناطق دیدنی، تاریخی و طبیعی ایران می‌کنند.
حسن روحانی و شماری از دیپلمات‌های خارجی مقیم ایران از جمله سفیر هلند و وزیر سابق گردشگری ایتالیا نیز با انتشار پیام‌هایی با همین هشتگ، به موج دیدن از ایران پیوسته‌اند. حسن روحانی، رئیس‌جمهور کشورمان سه ماه قبل در یکی از مطالب صفحه اینستاگرام خود با استفاده از هشتگ MustSeeIran نوشت: گردشگری پل ارتباطی متقابل فرهنگ‌هاست. آماده میزبانی از گردشگران خارجی هستیم. این اقدام که شاید حمایت‌گرایانه‌ترین حرکت رئیس دستگاه اجرایی کشور از یک کمپین خصوصی باشد موجب افزایش شمار بازدیدکننده‌های صفحات «ایران را باید دید» در رسانه‌های مجازی شد.
این کمپین که با سیاست تغییر اذهان افکار عمومی جهان نسبت به ایران و جاذبه‌های گردشگری آن راه‌اندازی شده است، علاوه بر موضوعات یاد‌شده اهداف دیگری را هم دنبال می‌کند؛ تصویرسازی از ایرانی که چرخ کارخانه‌هایش می‌چرخد و با زندگی مدرن و امروزی آشناست؛ مردمی که نه تنها اصالت خود را از جهت فرهنگ و تمدن غنی فراموش نکرده‌اند بلکه با آمیختن با قابلیت‌های فضای جهانی به دنبال برقراری ارتباط با مردم کشورهای دیگر و البته دعوت از آنها برای سفر به کشورشان هستند.
کمپین MustSeeIran در فضای پس از انتخابات ریاست جمهوری ایران و همزمان با سفر هیات‌های تجاری و اقتصادی کشورهای دیگر و اشتیاق در برقراری ارتباط با تهران اعلام موجودیت کرد و توانست برخی از رسانه‌های جهانی را هم با خود همراه کند. رویترز، بلومبرگ، سی‌ان‌ان، هافینگتون پست و الم انیتور از جمله این رسانه‌ها هستند.
مرور صفحه MustSeeIran به عنوان نخستین کمپین بزرگ گردشگری ایران در پربازدیدکننده‌ترین شبکه‌های اجتماعی جهان نشان می‌دهد که بسیاری از فالوئرهای این شبکه با مشارکت در ارائه تصاویر بدیع و جذاب از ایران به دنبال نشان دادن قابلیت‌ها و جاذبه‌های زیبای آن هستند. حتی مخاطبان خارجی این کمپین نیز با دعوت از گردشگران دیگر کشورها نسبت به سفر به ایران در افزایش شمار مطالب منتشرکننده آن نقش اساسی داشته‌اند.
در یکی از پست‌هایی که در کنار یکی از نقاط دیدنی ایران منتشر شده است به تماس مدیر یک آژانس مسافرتی از لوزان سوئیس با موسسان این کمپین اشاره شده و آمده است که این فرد در تماس با ما خیلی بی‌مقدمه گفت: نمی‌دونم MustSeeIran# چیه و شما ایرانی‌ها در شبکه‌های اجتماعی چه کاری کردین، ولی بعد از ۳۰ سال برای آژانس ما درخواست تور ایران شده! به دوستان از طرف من پیغام بده شما راه درستی برای تبلیغ کشورتون در پیش گرفتین، ادامه بدین. علاوه بر مردم، خبرنگاران و روزنامه‌نگاران رسانه‌های بزرگ جهان و افرادی چون لارا روزن از الم انیتور و جیم اسکیوتو دبیر بخش امنیت ملی شبکه خبری سی‌ان‌ان نیز با اشتراک‌گذاری از اماکن دیدنی و غذاهای سنتی ایران در تلاش نسبت به شناسایی این کمپین مردمی بوده‌اند. توصیفاتی که چهره‌های مطرح سیاسی و فرهنگی جهان و همچنین خبرنگاران و روزنامه‌نگاران از ایران داشته‌اند بیانگر ارتباط خوب آنها با فرهنگ و سنن ایرانی است.
موضوعی که به گفته عراقچی یکی از اهداف پایه‌گذاران کمپین MustSeeIran بوده است. این کمپین در 10‌ماهی که از شکل‌گیری آن گذشته، توانسته است تعداد گردشگران و توریست‌های بازدیدکننده از ایران را بسیار افزایش دهد. صفحه کمپین MustSeeIran# در اینستاگرام نزدیک به 10 هزار دنبال‌کننده دارد. مطالب این کمپین را در شبکه اجتماعی توئیتر بیش از 28 هزار نفر دنبال می‌کنند.

دراین پرونده بخوانید ...

دیدگاه تان را بنویسید