شناسه خبر : 19062 لینک کوتاه
تاریخ انتشار:

به دنبال آزادسازی فضای پروازی هستیم

حفظ سطح پروازهایی که پس از سقوط هواپیمای مالزی در اوکراین به سوی آسمان ایران آمده‌اند و ناامنی‌های عراق نیز همزمان باعثشده تا سطح این پروازها به شکل بی‌سابقه افزایش یابد و حتی رکوردشکنی نیز در زمینه فراپروازی در اوایل هفته گذشته رقم خورده است به طوری که پروازهای عبوری به بیش از ۶۰۰ پرواز در روز رسیده است

حفظ سطح پروازهایی که پس از سقوط هواپیمای مالزی در اوکراین به سوی آسمان ایران آمده‌اند و ناامنی‌های عراق نیز همزمان باعث شده تا سطح این پروازها به شکل بی‌سابقه افزایش یابد و حتی رکوردشکنی نیز در زمینه فراپروازی در اوایل هفته گذشته رقم خورده است به طوری که پروازهای عبوری به بیش از 600 پرواز در روز رسیده است، و این موضوع در حال حاضر به یکی از دغدغه‌های بخش فرودگاهی کشور تبدیل شده است چرا که درآمد ارزی که نصیب شرکت فرودگاه‌ها می‌شود رقم قابل توجهی بوده است و می‌تواند زخم کهنه چالش‌های توسعه فرودگاه‌های کشور را التیام بخشد.
در این راستا عباس آخوندی در گفت‌وگوی کوتاهی با تجارت فردا درباره تمهیدات وزارت راه و شهرسازی و بخش حمل‌ونقل هوایی برای حفظ و تداوم این پروازها می‌گوید: مهم‌تر از مساله افزایش درآمد حمل‌ونقل هوایی این است که ما بتوانیم از فرصت به وجود آمده به شکلی استفاده کنیم و از ایران تصویری را به خطوط هواپیمایی جهان ارائه کنیم که فضای ایران علاوه بر امنیت از ایمنی بالایی برخوردار است.
به زعم آخوندی با رویکردی که در حال حاضر رخ داده است و بخش قابل توجه پروازهای عبوری از کشورهای منطقه به درخواست سازمان‌های بین‌المللی در حمل‌ونقل هوایی چون یاتا و ایکائو به سمت فضای کشورمان آمده است این امر بسیار با اهمیت است و باید زمینه‌های حفظ سطح این پروازها و حتی افزایش ظرفیت‌ها برای پذیرش پروازهای عبوری بیشتر فراهم شود.
وزیر راه و شهرسازی همچنین از هماهنگی با مقامات امنیتی برای کاهش نقاط ممنوعه پروازی خبر می‌دهد و می‌گوید: اکنون در حال هماهنگی با مقامات امنیتی هستیم تا اضافه بر افزایش ایمنی و امنیت فضای کشور بتوانیم در جهت استفاده اقتصادی با کاهش مسیرهای ممنوعه به سمت آزادسازی این فضا تا جایی که امنیت کشور اجازه می‌دهد، حرکت کنیم چراکه این مساله نیز در افزایش و حفظ سطح پروازهای عبوری از آسمان کشور بسیار اهمیت دارد.
او معتقد است رشد و تداوم روند پروازهای عبوری از آسمان کشور مقدمه فعال‌سازی ترانزیت هوایی از فضای ایران است و این امر مبنای درآمد بسیار قابل توجهی برای اقتصاد ملی کشور است.
وزیر راه و شهرسازی تاکید دارد در این مقوله نگاه‌مان به‌توسعه ترانزیت از مرزهای هوایی کشور است. از طرف دیگر ما از قبل در زمینه افزایش فراپروازی برنامه‌ریزی و به دنبال ایجاد مشوق‌ها در این رابطه بودیم. به طور مثال از سال گذشته با وزارت نفت مذاکره کردیم برای آنکه شرکت‌های هواپیمایی خارجی به سمت فضای ایران بیایند قیمت سوخت برای هواپیما‌هایی که در فرودگاه‌های کشورمان سوخت‌گیری می‌کنند 10 سنت از معدل منطقه خاورمیانه ارزان‌تر باشد.
به گفته آخوندی با توجه به این مسائل به نظر می‌رسد فضای ایران به نسبت فضا‌های دیگر کشورهای منطقه رقابتی‌تر باشد.

دراین پرونده بخوانید ...

 • فرصت طلایی

  جلب اعتماد و برند سازی باعثتضمین افزایش درآمد

  فرصت طلایی

 • حفظ پروازهای عبوری جدید

  مدیرعامل شرکت فرودگاه‌ها از کاهش فضای امنیتی و رفع نقاط ممنوعه پروازی برای افزایش پروازهای عبوری می‌گوید

  حفظ پروازهای عبوری جدید

 • آسمان امن

  رکورد‌شکنی تاریخی پروازهای عبوری بر فراز ایران

  آسمان امن

دیدگاه تان را بنویسید

 

پربیننده ترین اخبار این شماره

پربیننده ترین اخبار تمام شماره ها