شناسه خبر : 1895 لینک کوتاه
تاریخ انتشار:

بریده روزنامه‌ها

روی دیگر سکه افزایش یارانه‌ها
در سرمقاله‌ای به‌ قلم علی میزاخانی نوشت: چند برابر کردن یارانه‌ها تنها یک روی سکه است که اکثر کاندیداها تمایل به همین روی سکه دارند. اما مساله این نیست که یارانه نقدی ادامه یابد یا چند برابر شود، بلکه این است که منابع یارانه از کجا تامین شود؟ افزایش پایه پولی (چاپ پول) برای پرداخت یارانه مصداق برداشت از یک جیب مردم و گذاشتن در جیب دیگر آنان، البته به مقدار کمتر است. منابع دیگر از جمله دلارهای نفتی دیگر پاسخگوی بودجه دولت نیست و بدهی چند صدهزار میلیارد‌تومانی گواه این مدعاست اما هیچ کاندیدایی برای پرداخت این بدهی‌ها طرحی ارائه نکرده است؛ لابد چون در کمیت آرا چندان تاثیری ندارد.
حراج ایمنی در فروشگاه آنلاین
نوشت: یک شهروند دو جلیقه نجات را با قیمت 150 هزار تومان برای فروش در سایت دیوار گذاشته. این مساله واکنش کاربرای فضای مجازی را در پی داشت. فروشنده می‌گوید آن را از فرد دیگری در مولوی خریده. اما این کار هم هزینه نگهداری از ایرلاین‌ها را بالا برده و هم ایمنی مسافران را کاهش داده. درمقطعی سازمان هواپیمایی تصمیم گرفت برای جلوگیری از سرقت وسایل ایمنی آنها را سنسوردار کند، اما این موضوع نیازمند تغییر استانداردهای جهانی و دریافت مجوز از نهادهای بین‌المللی بود که نتیجه‌ای جز هزینه بیشتر و مخدوش‌شدن چهره مسافران ایرانی نداشت. در نتیجه برخی ایرلاین‌های کوچک و کم‌توان‌تر اقدام به حذف این کالای ایمنی کرده‌اند.
واردات 700‌تنی مسواک
نوشت: بر اساس آمار گمرک در 11ماهه نخست سال 95، بیش از 743 تن مسواک دندان از کشورهای مختلف جهان وارد ایران شده است. بر اساس واردات این حجم مسواک، حدود 9 میلیون و 253 هزار و 214 دلار، ارز از کشور خارج شده است. لازم به ذکر است ارزش ریالی این میزان واردات، بالغ بر 29 میلیارد و 64 میلیون و 282 هزار و 891 تومان در آمار گمرک به ثبت رسیده است. گفتنی است مسواک دندان از 15 کشور جهان از جمله اسپانیا، آلمان، بلژیک، بلغارستان، کویت، مالزی، هند، ترکیه و چین وارد کشور شده و در این میان بلژیک بیشترین صادرات مسواک دندان را به ایران داشته است.
نقش برخی نمایندگان و استانداران در قاچاق
نوشت: سخنگوی ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز گفت: 8 /3 میلیارد دلار قاچاق از طریق رویه ته‌لنجی وارد کشور می‌شود، اما دلیل اینکه چرا با آن مقابله نمی‌شود را باید از نمایندگان استان‌های مرزی پرسید که باید جلو آن را بگیرند، اما می‌گویند نارضایتی ایجاد می‌شود، اما تولید از همین موضوع زمین خورده و از صرفه خارج شده است، اما نماینده مجلس رای خود را می‌بیند و استاندار هم می‌خواهد تا زمانی که مسوولیت دارد، صدای اعتراض از کسی بیرون نیاید. مسوولان محلی، مسوول رسیدگی به این موضوع هستند و ده‌ها بار شفاهی و کتبی به آنها اعلام کردیم که جلو این مباحث گرفته شود.

دراین پرونده بخوانید ...

دیدگاه تان را بنویسید