شناسه خبر : 18926 لینک کوتاه
تاریخ انتشار:

مرور مطبوعات

آمریکا آماده تمدید مذاکرات هسته‌ای با ایران است
المانیتور پایگاه خبری المانیتور به نقل از یک مقام بلندپایه دولت آمریکا از آمادگی این کشور برای تمدید مذاکرات هسته‌ای با ایران خبر داد. آن‌طور که المانیتور گزارش داده این مقام بلندپایه دولت آمریکا نسبت به دستیابی به توافق نهایی با ایران تا ضرب‌الاجل 20 ژوئیه بدبین است. همچنین رابرت اینهورن یکی از مشاوران سابق دولت آمریکا در حوزه ایران در همین رابطه گفت «بسیار مشکل است که قدرت‌های جهانی تا پایان ضرب‌الاجل 20 ژوئیه با ایران به توافق نهایی برسند».

ترکیب تیم مذاکره‌کننده 1+5 تغییر می‌کند؟
المانیتوردر گزارش دیگری از برخی تغییرات احتمالی در هیات مذاکره‌کننده آمریکایی - اروپایی خبر داده و نوشت: «دوره کاری کاترین اشتون رئیس‌ سیاست خارجی اتحادیه اروپا پس از پنج سال فعالیت در پایان سال جاری میلادی به اتمام می‌رسد که این امر در صورت به نتیجه نرسیدن مذاکرات می‌تواند مشکلاتی ایجاد کند. تیم خانم اشتون نیز که از سال 2011 تاکنون درگیر مذاکرات ایران است همراه وی به کار خود خاتمه می‌دهند. اشتون و همکارانش در طول این سال‌ها توانسته‌اند اعتماد هر دو طرف ایران و آمریکا را جلب کنند و به‌طور قطع بسیار سخت است که افراد جدیدی به سرعت انتصاب شوند و بتوانند به

رویکرد اروپا در مذاکرات هسته‌ای
وال‌استریت‌ژورنال اما در شرایطی که اغلب تحلیل‌ها بر تمایل واشنگتن-‌‌تهران بر‌ای دستیابی به توافق تمرکز دارند؛ وال‌استریت ژورنال در گزارشی تحلیلی به رویکرد مورد نظر اروپایی‌ها در این مذاکرات پرداخت. اروپا با بازی در چهار سناریو می‌تواند به مذاکرات کمک کند:
1- اگر یک توافق تا ضرب‌الاجل 20 ژوئیه حاصل شود اروپا باید خیلی فوری تحریم‌ها علیه تهران را کاهش دهد.
2- همان‌طور که احتمال تمدید فرصت شش‌ماهه ایران و 1+5 برای دستیابی به توافق قوت می‌گیرد اروپا می‌تواند با پیشنهاد کاهش بخش دیگری از تحریم‌های ایران به این مذاکرات کمک کند. این در حالی است که به نظر نمی‌آید آمریکا در آستانه انتخابات کنگره چنین چیزی را پیشنهاد کند.
3- اگر مذاکرات در ماه‌های آینده به نتیجه نرسد اروپا باید به نقش خود در قبل از مذاکرات بازگردد، یعنی گفت‌وگو با تمام طرف‌ها را برای جلوگیری از اقدام نظامی ادامه دهد و درها را برای راه‌حل دیپلماتیک باز نگه دارد. اگرچه مشخص نیست اروپا چگونه می‌تواند این کار را انجام دهد.
4- در صورت دستیابی به توافق نهایی و مخالفت کنگره با آن، اروپا باید برای اتخاذ یک رویکرد درست آماده باشد و از قرار گرفتن پشت مناقشه میان دولت اروپا و کنگره پرهیز و در ازای آن باید به روش خود از نابودی

دراین پرونده بخوانید ...

دیدگاه تان را بنویسید

 

پربیننده ترین اخبار این شماره

پربیننده ترین اخبار تمام شماره ها