شناسه خبر : 18738 لینک کوتاه
تاریخ انتشار:

نرخ بیکاری اتحادیه اروپا به ۳/۱۲ درصد خواهد رسید

روند صعودی بیکاری

سازمان همکاری اقتصادی و توسعه پیش‌بینی کرد میزان بیکاری خصوصاً بین جوانان در حوزه یورو در سال ۲۰۱۴ افزایش خواهد یافت.

سازمان همکاری اقتصادی و توسعه پیش‌بینی کرد میزان بیکاری خصوصاً بین جوانان در حوزه یورو در سال 2014 افزایش خواهد یافت. گزارش سالانه این سازمان در مورد چشم‌انداز وضعیت اشتغال جهان، همچنین پیش‌بینی کرد سالمندان در این اتحادیه با مشکلاتی روبه‌رو خواهند بود که هم می‌تواند در زمینه حفظ شغل و هم در زمینه مزایای بازنشستگی مشکلاتی ایجاد کند. احتمالاً در سال 2014، شرایط بازنشستگی در مورد افراد سالمی که شرایط بازنشسته شدن دارند، تغییر خواهد کرد و این افراد به خاطر شرایط مالی کارفرمایان مجبور خواهند بود به کار ادامه دهند. البته این گزارش سیاست بازنشستگی پیش از موعد، با هدف جایگزینی افراد جدید و خصوصاً جوانان به منظور کاهش نرخ بیکاری را سیاستی اشتباه و پرهزینه قلمداد کرد و تاکید شد که کاهش نرخ بیکاری باید از طریق ترکیبی از سیاست‌های کلان اقتصادی و اصلاحات ساختاری انجام شود و راه مقابله با وضعیت فعلی در کشورهای عضو، نه جایگزینی شاغلان که ایجاد شغل جدید است و نیروی کار باسابقه و جوان، به هیچ‌وجه نمی‌توانند جانشین یکدیگر تلقی شوند.
همچنین تاکید شد به احتمال زیاد کارگران و افراد جویای کار بی‌تخصص، مشکلات بیشتری برای یافتن شغل مناسب خواهند داشت. این گزارش همچنین به شکاف شدید درصد بیکاری در بین کشورهای عضو پرداخت.
طبق گزارش سازمان همکاری اقتصادی و توسعه، میزان بیکاری اتحادیه اروپا در پایان سال 2014 حدود 3/12 درصد خواهد بود. آلمان در بین کشورهای عضو با نرخی کمتر از پنج درصد، کمترین بیکاری را خواهد داشت در حالی که اسپانیا و یونان بیکاری نزدیک به 30 درصد را تجربه خواهند کرد. همچنین پیش‌بینی می‌شود تا پایان سال 2014 نرخ بیکاری فرانسه اندکی بیش از 11 درصد و نرخ بیکاری ایتالیا 5/12 درصد باشد. با توجه به اینکه نرخ بیکاری حال حاضر این اتحادیه 2/12 درصد است، طبق پیش‌بینی‌های این سازمان تنها کشوری که کاهش نرخ بیکاری را تجربه خواهد کرد، کشور آلمان است و بقیه اعضای اتحادیه با نرخ ثابت یا افزایشی بیکاری روبه‌رو خواهند بود. همچنین گزارش فوق پیش‌بینی کرد نرخ بیکاری آمریکا تا پایان سال 2014 به کمتر از هفت درصد برسد. به این دلیل که افزایش آمار اشتغال آمریکا با افزایش میزان بیکاری اروپا جبران شده و در نتیجه نرخ بیکاری در سطح کشورهای عضو این سازمان تغییر چندانی نخواهد داشت. در این گزارش همچنین اضافه کرد که در حال حاضر در 34 کشور عضو این اتحادیه 48 میلیون نفر بیکار هستند که این تعداد نسبت به زمان شروع بحران 16 میلیون نفر بیشتر شده است. همچنین نسبت به بروز ناهنجاری‌هایی از قبیل قراردادهای کوتاه‌مدت و ناعادلانه کار و یا کاهش بیش از پیش درآمد شاغلان بدون مهارت که قبل از وقوع بحران نیز درآمد چندانی نداشته‌اند، هشدار داده شد.
معضل مهم دیگر بیکاری جوانان است که پیش‌بینی می‌شود در یونان به 60 درصد، در اسپانیا 55 به درصد و در ایتالیا و پرتغال به 45 درصد بالغ شود.
این سازمان بیش از همه به حمایت دولت‌های عضو از بیکاران تاکید کرد و هشدار داد برای این منظور که زخم‌های ناشی از بحران اقتصادی بر خانواده‌ها و افراد عمیق نشود و گریبان‌گیر جوامع پس از رفع شرایط بحرانی نشود، لازم است دولت‌ها نه‌تنها از ایجاد شرایط ناعادلانه در بازار نیروی کار جلوگیری کنند بلکه به خانواده‌های شاغلان غیرماهر و جوان (که شرایط کاری نامناسب‌تری دارند) کمک مالی ارائه شود. در غیر این صورت هزینه‌های بیشتری در آینده نه‌چندان دور برای بحران‌های اجتماعی ناشی از این شرایط، پرداخت خواهد شد.

دراین پرونده بخوانید ...

دیدگاه تان را بنویسید

 

پربیننده ترین اخبار این شماره

پربیننده ترین اخبار تمام شماره ها