شناسه خبر : 18500 لینک کوتاه
تاریخ انتشار:

جنگ رمزنگاری اپل

تیم کوک، قربانی حریم خصوصی؟

رئیس اپل باید بین اصول خود و آزادی یکی را انتخاب کند.

رئیس اپل باید بین اصول خود و آزادی یکی را انتخاب کند.
مارتین لوتر رساله خود را روی درب کلیسا زده بود. تیم کوک رساله خود را در وب‌سایت اپل قرار داده است. در 16 فوریه آقای کوک انتقاد سختی را از دولت منتشر کرد که بارها با این شرکت بر سر ارائه اطلاعات مربوط به مجرمان و مظنونین درگیر شده است، و آخرین آنها پرونده سید رضوان فاروق است که او و همسرش 14 نفر را در مراسم تعطیلات سال گذشته در سن برناردو به قتل رساندند. این هفته یک دادگاه فدرال از اف‌بی‌آی طرفداری کرد که از شرکت اپل خواسته بود محتوای تلفن آیفون آقای فاروق را در اختیار آنها قرار دهد، و به این شرکت فناوری دستور پیروی از دستور را داده بود. آقای کوک می‌گوید این وضعیت ترسناک نشان‌دهنده تندروی دولت آمریکاست که نیازمند «بحث‌های عمومی» است.
بلافاصله مجادله در گرفت و دونالد ترامپ، نامزد ریاست‌جمهوری حزب جمهوریخواه، گفت چرا اپل باید خود را بالاتر از قانون بداند. ممکن است دیگران نیز چنین نظری داشته باشند، اما اپل دلایل برحقی برای عدم پیروی از دستور دادگاه دارد. دادگاه تلاش می‌کند شرکت اپل را وادار کند راهی برای غیرفعال کردن ویژگی محافظت از گوشی توسط رمز ورود برای همان دستگاه آیفون پیدا کند که در صورت 10 بار تلاش ناموفق برای حدس زدن رمز ورود محتوای دستگاه خودبه‌خود پاک می‌شود.
اما آقای کوک هشدار می‌دهد که طراحی چنین ابزاری، حتی برای یک پرونده خاص، می‌تواند دیگران را در معرض خطر قرار دهد، زیرا دولت فدرال همیشه کلید را در دست خواهد داشت و می‌تواند از آن در موارد آتی استفاده کند. دولت‌های دیگر نیز نظاره‌گر پایان این ماجرا هستند، و ممکن است اپل را وادار به ساخت ابزاری مشابه کنند.
این نخستین باری نیست که آقای کوک و مجریان قانون آمریکا دچار تعارض شده‌اند، اما آلن کوهن، وکیل شرکت Steptoe & Johnson که قبلاً در وزارت امنیت داخلی کار می‌کرد، می‌گوید این پرونده ممکن است به «کانون مجادله بر سر حفظ حریم خصوصی و رمزنگاری» تبدیل شود. درخواست‌های پیشین مبنی بر در اختیار گذاشتن اطلاعات مربوط به مجرمان سطح پایین بود؛ اما اکنون آقای کوک در یک پرونده تروریستی تحت بازرسی است، که بر ضرورت درخواست دولت می‌افزاید.
آقای کوک تاکنون خود را اصلاح‌طلب طرفدار عدالت نشان داده است. آیا ممکن است دادگاه را کوچک بشمارد و به زندان برود؟ این امر در کوتاه‌مدت بعید به نظر می‌رسد، به خصوص اینکه اپل علیه این حکم تقاضای استیناف خواهد کرد. اما فرستادن آقای کوک یا هر مقام اجرایی دیگر اپل به پشت میله‌های زندان برای چند روز، هیچ خللی به وجهه این شرکت وارد نمی‌کند. اپل راهی طولانی را پیموده است تا کاربران خود را متقاعد کند که به حریم خصوصی آنان احترام می‌گذارد و هر آنچه در توان دارد برای حمایت از آنان انجام می‌دهد. سایر شرکت‌های فناوری نیز مانند مایکروسافت، که در حال مبارزه با پرونده‌های قضایی مربوط به افشای اطلاعات مشتریان‌شان هستند چنین خواهند کرد. در بن‌بست پیش‌آمده، اپل و دیگر شرکت‌های فناوری باید موارد زیادی را اثبات کنند، و زیان‌های زیادی نیز خواهند داشت.
منبع: اکونومیست

دراین پرونده بخوانید ...

دیدگاه تان را بنویسید

 

پربیننده ترین اخبار این شماره

پربیننده ترین اخبار تمام شماره ها