شناسه خبر : 1829 لینک کوتاه
تاریخ انتشار:

رشد بازارهای مالی و افزایش اعتماد به اقتصاد

انتخاب یلن اثرگذاشت

در آخرین هفته ماه اکتبر سال ۲۰۱۳ میلادی بازار سهام در کشورهای مختلف دنیا رشد کرد. آمار نشان می‌دهد بازار سهام آمریکا به دنبال جلسه فدرال‌رزرو در آخرین روزهای اکتبر و انتظار مثبت در مورد سیاست‌های اقتصادی جانت یلن رشد کرد.

مونا مشهدی رجبی
در آخرین هفته ماه اکتبر سال 2013 میلادی بازار سهام در کشورهای مختلف دنیا رشد کرد. آمار نشان می‌دهد بازار سهام آمریکا به دنبال جلسه فدرال‌رزرو در آخرین روزهای اکتبر و انتظار مثبت در مورد سیاست‌های اقتصادی جانت یلن رشد کرد. در این جلسه اعلام شد که یلن حفظ نرخ رشد اقتصادی و تقویت زیر‌ساخت‌های مالی را در اولویت برنامه‌های خود قرار داده است و در نظر دارد از فرصت‌های اقتصادی موجود برای افزایش فرصت‌های شغلی و مالی در کشور استفاده کند. امیدواری نسبت به اثربخشی سیاست‌های اقتصادی رئیس جدید فدرال‌رزرو آمریکا که تا حد زیادی همسو با سیاست‌های رئیس قبلی این مرکز است باعث شد تا امید بیشتری به وضعیت اقتصادی آمریکا و اصلاحات مالی در این کشور وجود داشته باشد. گزارش‌ها حاکی از افزایش اعتماد مردم به شرایط اقتصادی است و به همین دلیل هم تقاضا برای انواع کالاهای مصرفی و تولیدی در ایالات متحده آمریکا با سرعت زیادی رو به افزایش است. از طرف دیگر رشد اقتصادی در برخی از کشورهای اروپایی به خصوص کشورهای آلمان و فرانسه و رشد فعالیت‌های صنعتی در این کشورها از دیگر مسائلی بود که سبب شد اقتصادهای اروپایی هم به آینده امیدوار‌تر شوند. در این هفته گزارش بیکاری در کشورهای اروپایی هم منتشر شد و در این گزارش متوسط نرخ بیکاری در کشورهای اروپایی برابر با 3/12 درصد اعلام شد. در این گزارش نرخ بیکاری منطقه یورو نسبت به دیگر کشورها تغییری نکرده بود و همین مساله سبب شد بازارهای مالی هم نسبت به شرایط اقتصادی این کشورها اعتماد بیشتری پیدا کنند. در این گزارش کمترین نرخ بیکاری به کشورهای آلمان و هلند و بیشترین نرخ بیکاری به کشورهای اسپانیا و یونان اختصاص پیدا کرد که هر دو باعث شد بازارهای مالی هم اثر‌پذیری مشابهی داشته باشند.
در کشور چین هم ارزش شاخص‌های سهام رشد قابل ملاحظه‌ای داشت. آمار نشان می‌دهد ارزش بازار سهام چین با بیشترین نرخ طی دو هفته اخیر رشد کرده است که دلیل آن گمانه‌زنی‌هایی در مورد اجرای برنامه‌های اصلاحی اقتصادی در چین و افزایش تقاضا و مصرف در داخل این کشور است. کارشناسان اقتصادی بر این باورند اگر دولت به حمایت از اقتصاد داخلی ادامه دهد و زمینه را برای رشد درآمد و مصرف در بخش‌های مختلف صنعتی و اقتصادی فراهم کند می‌توان انتظار داشت اقتصاد چین مقتدر‌تر شود و زمینه برای رشد اقتصادی این کشور بیشتر فراهم شود. کاهش آسیب‌پذیری اقتصادی چین و افزایش نرخ رشد اقتصادی دومین اقتصاد بزرگ جهان سبب می‌شود اقتصاد دنیا هم با سرعت زیاد‌تری از بحران و رکود اقتصادی خارج شود. بازارهای مالی دیگر کشورهای آسیایی هم تحت تاثیر رشد بازارهای مالی چین شاهد افزایش ارزش بودند ولی بیشترین نرخ رشد به رشد بازار مالی کشور ژاپن اختصاص داشت. در هفته گذشته شاخص نیکی با نرخ بالغ بر 23/1 درصد افزایش یافت که بیشترین نرخ افزایش شاخص‌ها در میان 9 شاخص اصلی دنیا بوده است. در بازارهای در حال توسعه دنیا هم شاخص‌ها رشد را شاهد بودند. در این هفته نرخ رشد شاخص‌های مالی در بازارهای در حال توسعه بیشتر از 3/1درصد بوده است و بیشترین نرخ رشد به شاخص‌های کشورهای خاورمیانه به خصوص امارات و عربستان سعودی اختصاص داشت. بازارهای مالی کشورهای در حال توسعه به دلیل افزایش قیمت نفت در بازار جهانی و نزدیک شدن به فصل سرما که باعث رشد تقاضا برای نفت و فرآورده‌های نفتی می‌شود، رشد را تجربه کردند. کمیته فدرال بازار آزاد پس از نشست روز چهارشنبه 30 اکتبر بار دیگر بر تداوم سیاست تسهیل مقداری و خرید ماهانه 85 میلیارد دلار اوراق قرضه رهنی تاکید کرد.
در عین حال بانک مرکزی آمریکا از عدم تغییر نرخ بهره انتظاری و تثبیت آن در محدوده صفر درصد خبر داده و در گزارشی اعلام کرد، تا زمانی که نرخ بیکاری در آمریکا بالای 5/6 درصد باشد نرخ بهره مورد انتظار فدرال‌رزرو همچنان در محدوده صفر درصد باقی خواهد ماند. پس از انتشار این خبر شاخص مهم استاندارد اند ‌پورز با کاهش 8/0 درصدی مواجه شد، در حالی که نرخ بازده اوراق خزانه با سررسید 10 ساله با 03/0 درصد افزایش به 53/2 درصد رسید. به گزارش بلومبرگ این شاخص مهم بورس نیویورک در سال جاری 24 درصد رشد داشته است. شاخص اس‌اند‌پی 500 از زمان آغاز سیاست‌های انبساطی در سال 2009 میلادی رشد بی‌سابقه 160درصدی را تجربه کرده است.

دراین پرونده بخوانید ...

دیدگاه تان را بنویسید

 

پربیننده ترین اخبار این شماره

پربیننده ترین اخبار تمام شماره ها