شناسه خبر : 18107 لینک کوتاه
تاریخ انتشار:

پراید پای رئیس‌جمهور را به خودروسازی باز کرد

خودرو کیلویی چند؟

جدیدترین گفت‌وگوی تلویزیونی رئیس‌جمهور، بار دیگر صنعت خودرو را در کانون توجه قرار داد.

جدیدترین گفت‌وگوی تلویزیونی رئیس‌جمهور، بار دیگر صنعت خودرو را در کانون توجه قرار داد. افزایش بی‌سابقه قیمت خودرو و رسیدن قیمت پراید به عنوان ارزان‌ترین خودرو سواری داخلی در بازار به حدود 18 تا 20 میلیون تومان، کار را به جایی رساند که رئیس‌جمهور در گفت‌وگوی تلویزیونی از خودروسازان بپرسد بالاخره «خودرو کیلویی چند؟»

خبر خوش هزار میلیاردی
صبح روز بعد از گفت‌و‌گوی تلویزیونی احمدی‌نژاد، رئیس سازمان حمایت به خودروسازان شش ماه فرصت داد قیمت‌ها را کاهش دهند. مدیرعامل سایپا از تلاش برای کاهش 10 تا 20‌درصدی قیمت خودرو گفت و مدیرعامل ایران‌خودرو از تشکیل کمیته بازنگری در قیمت خودرو خبر داد. رئیس‌جمهور نیز در جلسه 13 اسفند کارگروه حمایت از تولید داخل، دستور داد ارز مورد نیاز ایران‌خودرو و سایپا به نرخ مبادله‌ای تامین شود و بانک مرکزی هزار میلیارد تومان تسهیلات در اختیار خودروسازان قرار دهد.

شورای رقابت وارد می‌شود
اسفند‌ماه، مسوولیت قیمت‌گذاری از سازمان حمایت به شورای رقابت منتقل شد. به گفته جمشید پژویان، رئیس این شورا، دستورالعمل جدید قیمت‌گذاری تا پایان سال اعلام خواهد شد. بر اساس قیمت‌گذاری قبلی، در بهمن، همزمان با اجازه فروش قیمت خودرو به نرخ تجاری (حد فاصل نرخ محاسباتی بر اساس دلار مبادله‌ای و نرخ بازار آزاد)، قیمت‌های جدیدی برای 42 خودرو از سوی سازمان حمایت اعلام شده بود که افزایش قابل توجهی نسبت به قیمت‌های مصوب قبلی داشت.

پراید کیلویی 20 هزار تومان
هر چند به نظر می‌رسد صحبت‌های رئیس‌جمهور در مورد میزان مصرف پلاستیک یا آهن در تولید یک خودرو بیشتر جنبه مزاح و کنایه داشته است، اما این صحبت‌ها بهانه‌ای برای بررسی قیمت وزنی خودرو توسط رسانه‌ها شد. بر اساس محاسبه روزنامه «دنیای اقتصاد»، پراید 900 کیلویی با قیمت حدود 17 میلیون و 800 هزار تومان، کیلویی 19 هزار و 800 تومان به فروش می‌رسد. در این میان، خودروسازان هم دست به محاسبه زدند و مستندات قیمت‌گذاری پنج خودرو پرفروش را اعلام کردند. پس از خودروسازان، قطعه‌سازان نیز از بحران صنعت قطعه‌سازی و افزایش قیمت خودرو در نتیجه کاهش ارزش پول ملی به یک‌سوم گفتند. به‌گفته قطعه‌سازان، رشد قیمت ارز و افزایش مبلغ مورد نیاز برای گشایش ال‌سی از اصلی‌ترین علل بحران این صنعت است.

راهکاری به نام افزایش عرضه
رئیس‌جمهور در گفت‌وگوی تلویزیونی، خودروسازان را به افزایش عرضه به منظور کاهش قیمت خودرو دعوت کرد.10ماه نخست سال جاری، صنعت خودروسازی با تولید 602 هزار دستگاه خودرو، کاهشی حدود 50‌درصدی در تولید را نسبت به سال قبل نشان می‌دهد. ظاهراً این بار مسوولان بخش صنعت، افزایش عرضه را بیش از قبل جدی گرفته‌اند. صالحی‌نیا، معاون وزیر، اعلام کرده است170هزار خودرو از سوی دو خودروساز در ماه اسفند عرضه می‌شود. مدیرعامل ایران‌خودرو نیز از افزایش20تا 25‌درصدی عرضه خودرو در سال آینده خبر داد.

زمستان صنعت خودرو
قیمت خودرو در بهمن‌ماه بیشترین افزایش را تجربه کرد. البته باید توجه داشت شتاب رشد قیمت خودرو مدت‌ها قبل و از تابستان کلید خورده بود. در مهر و آبان‌ماه، قیمت رسمی و بازار خودرو با هم متفاوت بود که البته این تفاوت برای خودروهای نسبتاً ارزان‌قیمت همچون پراید، کمتر از‌20 درصد بود. اما این تفاوت قیمت به تدریج افزایش یافت چنان‌که در بهمن‌ماه، خودرو پراید با نرخ‌های تا‌20میلیون تومان به فروش می‌رسید؛ در حالی که قیمت رسمی نمایندگی آن در روزهای ابتدایی بهمن کمتر از 13 میلیون تومان بود. در روزهای آخر بهمن، به تدریج از قیمت خودرو کاسته شد و بعد از گفت‌و‌گوی تلویزیونی رئیس‌جمهور نیز این مساله ادامه یافت. قیمت خودرو سایپا 111 که اواسط بهمن بیش از 19 میلیون تومان گزارش می‌شد، تا حدود 17 میلیون کاهش یافت.

دراین پرونده بخوانید ...

دیدگاه تان را بنویسید

 

پربیننده ترین اخبار این شماره

پربیننده ترین اخبار تمام شماره ها